مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

11 اشتباه متعارف که در بازار اینفلوئنسرها مرتکب میشویم

امیر محمد حیدری
نوشته شده در تاریخ June 07, 2020

در سالهای اخیر شاهد افزایش محبوبیت اینفلوئنسرها و به طور کلی، عمر اینفلوئنسینگ در سراسر جهان بوده ایم. برخی از مدیرعامل های شرکت های بزرگ معتقدند که بهترین راه برای ساختن یک برند قدرتمند، استفاده از اینفلوئنسر است. با توجه به آماری که توسط سایت اد ویک منتشر شد، 94 درصد از شرکت هایی که از استراتژی هایی با محوریت اینفلوئنسر استفاده کردند کاملاً راضی بوده و نتیجه ی مورد نظرشان را دریافت کردند. آمارهای مختلف دیگری نشان میدهد که به طور مثال: مشتری ترجیح میدهد که ویژگی های محصول یا محتوای شما توسط اینفلوئنسر به اطلاعش برسد، نه از طریق تبلیغات سنتی و پاپ آپ ها. همچنین، در تحقیقی که توسط اوگیولی و گوگل صورت گرفت، محققین متوجه شدند که 74 درصد از تمام خریدهایی که از طریق اینترنت انجام میشود، به خاطر اینفلوئنسرها، یا تبلیغاتی است که توسط افراد خاص انجام میشود.

قدرت تبلیغات شفاهی که البته میتوانند توسط اینفلوئنسرها و یا سلبریتی ها انجام شوند- آنقدر بالاست که به راحتی سه چهارمِ خریدهای اینترنتی را تحت تاثیر خودش قرار داده است. اما جالب این است که گزارشی در این باره، نشان داده که مردم، از یوتیوبر ها 17 برابر بیشتر از سلبریتی ها تاثیر می پذیرند. با توجه به آماری که در سطرهای قبل به شما نشان دادیم (البته به یاد داشته باشید که اینها فقط تعداد کمی از آمارهای کشف شده در بازار اینفوئنسرها بود) هیچ تعجبی ندارد که درصد موفقیت بازار اینفلوئنسرها به صورت روزانه افزایش پیدا کند.

البته، با وجود تمامی این فواید و موفقیت ها، متاسفانه برخی از ما اشتباهاتی را در این راه انجام میدهیم که برایمان گران تمام میشوند. خوشبختانه، ما تمامی این اشتباهات را کشف کرده ایم و راه اجتناب از آنها را بلدیم. در این مقاله، شما را با 11 مورد از متعارف ترین اشتباهات در بازار اینفلوئنسرها آشنا میکنیم تا هیچوقت مرتکب شان نشوید.

1. درک نکردنِ مشتری هایتان


اگر شما واقعاً نتوانید عمق خواسته و هویت مشتری تان را درک کنید، در نتیجه هیچوقت نمی توانید استراتژی های بلند مدت اینفلوئنسری را بر رویشان اعمال کنید و درصد موفقیت و تبلیغات موثرِ خود را بالا ببرید. شرکت هایی که هنوز نتوانسته اند یک طرح نمونه از مشتریان خود داشته باشند، به عبارت دیگر هیچوقت نمی توانند خواسته ها و علایق مشتری شان را متوجه بشوند و در نهایت قادر به ساخت یک برند قدرتمند نیستند.

برای اینکه بتوانید یک طرح نمونه از مشتریان خود بسازید (البته برخی از شرکت های بزرگ چندین طرح نمونه دارند) باید بتوانید عادات خرید کردن، جزئیات و علایق، داده های آماری و داده های گرافیک-روانی را به دست بیاورید. عموماً، شما میتوانید تمامی این اطلاعات رااز طریق مصاحبه با مشتری جمع آوری کنید.

وقتی بتوانید فهمِ درستی از مشتریانِ هدف خود داشته باشید، پیدا کردن یک اینفلوئنسر مناسب برای تبلیغ برندتان میتواند به کار راحت تری تبدیل شود. در نتیجه، اینفلوئنسر شما نه تنها سبک زندگی مشابهی با برند شما دارد، بلکه او هم فهم درستی از مشتریان شما دارد و میداند که برای قانع کردن آنها باید از چه تصاویر و کلماتی استفاده کند.

2. استفاده از استراتژی های اینفلوئنسری در پلتفرم اشتباه

اعمال یک اینفلوئنسر در تمامی پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی به صورت یکسان ثمر نمی دهند. میزان تاثیر یک اینفلوئنسر، وابسته به نوع پلتفرم و تمرکز مشتری شما دارد (یعنی آیا شما میخواهید محصولاتتان به شرکت ها فروخته شود و یا سر و کار شما با مشتری هاست). برای مثال، یک اینفلوئنسر اگر بخواهد گروهی از مردم را که عاشق طبیعت هستند به سمت برند شما جذب کند، باید از طریق اینستاگرام این کار را انجام دهد. کدام فردِ عاشق طبیعت را دیده اید که از طریق توییتر علاقه اش را ابراز کند؟ این نوع از فعالیت، مختصِ اینستاگرام است.

3. انتظار ثمردهیِ یک شبه

با اینکه ممکن است با ایجاد یک کمپین صحیح در زمان و مکان و بر روی پلتفرم صحیح، نتایج یک شبه و ناگهانی برای برخی از برندها رخ دهند، اما به صورت عادی، چنین چیزی تقریباً غیر ممکن است. مخصوصاً اگر شما به تازگی وارد بخش تجاری و تولید محصول شده باشید. در این صورت، شما باید زمان مناسبی را به اینفلوئنسر بدهید تا کارش را به صورت کامل انجام دهد.

یادتان باشد که اینفلوئنسر و کمپینی که برای برند شما ایجاد میکند، هدفی جز افزایش آگاهی درباره ی برند شما ندارد. اما وقتی آگاهی ها نسبت به برند شما افزایش یافتند، اینفلوئنسر میتواند مشتریانِ بالقوه ی شما را به سمت خرید سوق دهد. اگر کمپینِ اینفلوئنسر شما بر روی آگاهی تمرکز داشته باشد، مشتریان کمتری به سمت خرید حرکت میکنند و کل تاثیر اینفلوئنسر شما به افزایش آگاهی محدود میشود.

4. استفاده نکردن از آمار و ارزیابی عملکرد

تنها راهی که میتوانید از طریق آن تاثیر کار یک اینفلوئنسر را ارزیابی کنید، استفاده از آمار و ارقام است. اگر شما از اینفلوئنسر خود خواسته اید که در پلتفرمِ اینستاگرام کمپین شما را ایجاد کند، در نتیجه حتماً و قطعاً به اندازه گیری و ابزارهای مخصوص ارزیابی نیاز دارید. من به شخصه از Owlmetrics یا ابزار ارزیابی اینستاگرام استفاده میکنم که میزان درگیری مخاطب با پست های اینفلوئنسر را نشان میدهد. همچنین، شما میتوانید لینک سایت خود را در بیوی اینفلوئنسر قرار دهید تا ببینید که تاثیر کار اینفلوئنسر مورد نظر شما چقدر میتواند به ترافیک سایت شما نیز کمک کند.

5. سوء تفاهم با اینفلوئنسر

به یاد داشته باشید که برای آغاز کار با اینفلوئنسر، شما باید تمام موارد را کاملاً واضح سازی کنید. هیچ موردی نباید مثل یک مفهوم مبهم برای شما یا اینفلوئنسرتان باقی بماند. در این فرایند، هدف و نوع عملکرد شرکت و انتظارات خود را از اینفلوئنسرتان بیان کنید. همچنین، برای اینکه چنین بحث هایی به نتیجه برسد، میتوانید از طرح نمونه ی مشتریان تان و تمامی داده های آماری ای که جمع آوری کرده اید استفاده کنید.

6. تمرکز بر روی ابزار ارزیابی عملکرد

اینفلوئنسرها میتوانند استراتژی های قدرتمندی را برای شرکت شما به ارمغان بیاورند، اما این مورد نیز مانند هر استراتژی دیگری با محدودیت های خاصی مواجه هست. به عنوان یک بازاریاب، شما به یک ضمانت برای موفق شدن اینفلوئنسرتان نیاز دارید. اینفلوئنسری که کار خودش را با ابزارهای ارزیابی عملکرد شروع کند، میتواند تضمین خوبی برای شما باشد.

7. به خاطر یک شکست در گذشته، از استخدام اینفلوئنسرها دست نکشید

هیچ بازاریاب عاقلی به خاطر یک شکست در گذشته، از به کارگیری استراتژی های اینفلوئنسر محور دست نمی کشد. اتفاقاً این مورد میتواند به شما کمک شایانی کند. شکست گذشته تان را کاملاً ارزیابی کنید. چرا شکست خوردید؟ چه چیزی سبب شکست شما شد؟ آیا کمپین خودتان مشکل داشت؟ مشکلش چه بود؟ پاسخ تمامی این سوالها میتوانند راه بسیار خوبی برای پیشرفت شما باز کنند. این بار، شما کمپینی را راه خواهید انداخت که تقریباً بی نظیر باشد و به سمت موفقیت قدم برمیدارد.

8. فکر نکردن به تمامیِ جوانب یک ماجرا

بعد از اینکه مشتری با محتوای اینفلوئنسر درگیر شد، باید چه کار کند؟ این سوالی است که باید قبل از راه اندازی یک کمپین اینفلوئنسری از خودتان بپرسید.

اگر قرار است تمام هدف استراتژی های اینفلوئنسری تان، جذب ترافیک به سمت وبسایتتان باشد، پس باید از کیفیت و کارایی سایت خود کاملاً مطمئن باشید. بر طبق آماری که گوگل اعلام کرده، 40 درصد از خریدکننده ها وقتی متوجه می شوند یک وب سایت فروشگاه اینترنتی نمیتواند با نسخه ی مرورگر موبایل آنها همخوانی داشته باشد، دیگر هیچوقت به آن سایت سر نمیزنند. شما حتماً باید یک نسخه ی موبایل نیز برای سایت تان درست کنید، وگرنه به زودی مسابقه را پیش از شروع کردن میبازید. قبل از هر تصمیمی در امر بازاریابی باید به خوبی به تمامی جوانب فکر کنید.

9. مسلط بودن بر اهمیت آمار رقبا

در دست داشتنِ آمار رقبایتان و بررسی کامل آنها میتواند برای شما دستاورد بزرگی باشد. به طور مثال، اگر یک اینفلوئنسر قبلاً با رقیب شما کار کرده باشد، بهتر است از او استفاده نکنید و اینفلوئنسر متفاوتی استخدام کنید تا تاثیر و تبلیغ منحصر به فرد خودتان را داشته باشید. اگر هم رقبایتان تا به حال از یک اینفلوئنسر استفاده نکردند، شما میتوانید با استخدام یک اینفلوئنسر، قدم بزرگی برای پیشرفت بردارید.

10. سوءتفاهم در درک مهارت های یک اینفلوئنسر


قبل از استخدام یک اینفلوئنسر، می بایستی به کنفرانس ها یا سایت هایی مراجعه کنید که میتوانند توضیح دقیق و جامعی از استراتژی ها و مهارت یک اینفلوئنسر به شما ارائه دهند. این کار به شما کمک میکند که انتظارات زیاد یا غیر منطقی ای از اینفلوئنسر خود نداشته باشید.

11. استفاده از آژانس های اینلفوئنسری که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارند

امروزه و با رشد درصد موفقیت و تاثیر گذاری اینفلوئنسرها، آژانس های بسیار زیادی تاسیس شده که خدمات خودشان در زمینه ی بازاریابی را به شما پیشنهاد میکنند. اما بسیاری از همین آژانس ها هیچ تجربه ای در این زمینه ندارند و اگر روزمه ای ارائه میکنند، دروغ محض است.اگر شما قصد دارید از آژانس های اینفلوئنسری استفاده کنید، بهتر است یک آژانس با تجربه پیدا کنید که با نوع بیزینس شما نیز همخوانی داشته باشد. با مشتریان قبلی هر آژانس صحبت کرده و راجع به کیفیت کارشان پرس و جو کنید.برای اینکه استراتژی اینفلوئنسری تان بی نقص باشد، می بایستی مشتریان هدف خود را به خوبی بشناسید و انتظارات خود از اینفلوئنسرتان را به وضوح به سمع و نظر وی برسانید و به تمامی جوانب هر قدمتان فکر کنید.

یادتان باشد که در برخی مواقع اینفلوئنسرها به زمان زیادی برای ثمر دادن کارشان نیاز دارند و در برخی مواقع، ممکن است یک شبه رهِ صد ساله را برایتان بروند.


با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

امیر محمد حیدری
نویسنده امیر محمد حیدری
تاریخ انتشار: August 27, 2019 June 07, 2020

مطالب مرتبط با 11 اشتباه متعارف که در بازار اینفلوئنسرها مرتکب میشویم

مطالب مرتبط با 11 اشتباه متعارف که در بازار اینفلوئنسرها مرتکب میشویم