مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

10 مورد از بهترین فواید بازاریابی از طریق ایمیل

رویا ایزدی
نویسنده رویا ایزدی
نوشته شده در تاریخ June 07, 2020

در تحقیقی که از سمت شرکت Adobe انجام شده، نشان می دهد که در طول روز میلیون ها نفر به طور میانگین هر 6.4 ساعت یک بار ایمیل هایشان را بررسی می کنند. این آمار تنها مربوط به شرکت ها و کارمندان نیست. من و شما هم هر روز و هرجا صندوق دریافتی ایمیل هایمان را حتی در حال ورزش کردن، غذا خوردن یا حتی در حمام چک می کنیم. بازاریابی از طریق ایمیل می تواند راه بسیار مناسب و مطمئنی برای ساختن برند و ارتباط برقرار کردن با مشتریان تان باشد. در این روش، شما برای ارتباط برقرار کردن با مشتری هایتان هیچ پولی خرج نمی کنید و از این طریق هزینه ی زیادی صرفه جویی می شود. بیایید با یکدیگر به دنبال دیگر فوایدی که بازاریابی از طریق ایمیل برای ما به ارمغان می آورد برویم.


چرا بازاریابی از طریق ایمیل روش مناسبی است؟

برعکس برخی دیگر از کانال های بازاریابی، بازاریابی از طریق ایمیل به شما اجازه می دهد که بی وقفه و در هر ساعت و مکانی بتوانید با مشتری تان ارتباط برقرار کنید و به راحتی بر روی او تاثیر مثبت بگذارید. مثلاً وقتی با یک جمله ی (بابت عضو شدن در سایت ما از شما ممنونیم) از او تشکر می کنید، یا وقتی ورودِ او به خبرنامه را خوش آمد می گویید و یا حتی وقتی تولد او را تبریک می گویید، تمامی این ها نشان دهنده ی این است که شما برای این فرد به عنوان یک انسان ارزش قائل هستید، نه یک حساب ایمیل.

ارزش گذاری شما برای مشتری باید در تمامی ایمیل هایتان مشخص باشد، این گونه است که می توانید یک مشتری بالقوه را به یک مشتری بالفعل تبدیل کنید. تنها در این صورت مشتری به حرف های شما گوش می دهد و ایمیل هایتان را مرتباً می خواند. وقتی به این مرحله برسید، دیگر به راحتی می توان گفت که بخشِ سخت کار را پشت سر گذاشته اید.

کسب و کار خود را به مرحله ی بعدی ببرید

ایمیل همجنان یکی از بهترین راه های ارتباطی در سرتاسر جهان است که حالا راه خودش را به درون بیزینس ها نیز باز کرده. اما در ادامه ی این مقاله می خواهیم مهم ترین فوایدِ بازاریابی از طریق ایمیل را با یکدیگر کشف کنیم

❶محتوای شخصی سازی شده و هدف دار

بازاریابی از طریق ایمیل به شما اجازه می دهد که مشتری خود را براساس ترجیحات و علایقی که دارد، در لیست های متفاوتی جای گذاری کنید. به طور مثال، اگر او از مفاهیم خاصی خوشش می آید، پس حتماً هربار آن مفاهیم را در جمله هایتان به کار ببرید یا اگر از عکس و فیلم خاصی خوشش می آید، می بایستی آن ها را نیز ضمیمه ی ایمیل کنید. هرچه بیشتر به این جزئیات توجه کنید، در حقیقت ارزش بیشتری برای مشتری خود قائل شدید و این کار در آینده به شما کمک زیادی می کند.

سعی کنید ایمیل هایتان برای هر مشتری از شرایط فوق برخوردار باشد. در برابر این وسوسه که در ایمیلِ سوم پس از عضویت، یک محصول بزرگ به او بفروشید مقاومت کنید. یادتان باشد که مهم ترین چیز، ساختن یک ارتباط محکم و صمیمی و ایجاد اعتماد و وفاداری بین شما مشتری است. بعد از ساختن این بنای مهم می توانید به فروش های بزرگ و بزرگ تری فکر کنید.

❷ برای خودتان اعتبار کسب کنید

ایمیل هایی که از یک منبع نامعتبر یا ناشناس ارسال شوند و یا محتوا و مضمون مشکوکی داشته باشند، حتماً و قطعاً با اسپم اشتباه گرفته می شوند. چنین ایمیل هایی حس خوبی به مشتری نمی دهند و در اکثر مواقع، هرکسی آن ها را حذف خواهد کرد.

برای برخی از مشتریان، استفاده از یک ایموجی (همان شکلک) می تواند آن ها را مجاب به ثبت نام در سایت شما بکند. اما برای برخی دیگر، استفاده از ایموجی ممکن است باعث شود که سریعاً ایمیل را حذف کرده و آدرس ایمیل شما را بلاک کنند. در نتیجه، شما باید بدانید که با توجه به هر کاربر باید از چه محتوایی استفاده کنید. برای این هدف، اول از همه باید بدانید که مشتری شما دوست دارد چه چیزی بشنود و ببیند. در غیر این صورت جای شما در فولدر اسپم هاست.

ایجاد کردن یک لیست از ایمیل های مجوزدار از سمت مشتری می تواند به شما اطمینان دهد که ایمیل های شما حتما خوانده می شوند و مشتریان به احتمال بسیار بالا به دنبال ثبت نام در سایت شما خواهند بود. در این وضعیت، مشتری می تواند تعیین کند که در طول هفته یا روز چند ایمیل از سمت شما دریافت کند. این لیست، اعتبار سایت شما خواهد بود.

❸بازشناسیِ هرچه بهترِ برند

برخی از بهترین و معروف ترین برند ها در جهان آن قدر شناخته شده اند که حتی بعد از مدتی، نام آن ها دقیقا مترادف با صنعتی خواهد بود که در آن در حال فعالیت هستند. به طور مثال، اسپاتیفای یکی از این برند هاست. ما با شنیدن نام اسپاتیفای به طور ناخودآگاه به یاد موسیقی و موزیک می افتیم.

حالا تصور کنید که بیزینس کوچک شما نیز بتواند به این درجه برسد که مانند اسپاتیفای قابل تشخیص و شناخته شده باشد.

بازاریابی از طریق ایمیل یکی از بهترین راه ها برای بالا بردن سطح شناخت مردم از برند شماست، چرا که شما می توانید با درخواست یا اطلاع رسانی مستقیم از طریق ایمیل، مشتری های ثابت یا بالقوه تان را از تمامی فواید و محاسن شرکت تان آگاه کنید. وقتی نهایتاً بتوانید محتوای با کیفیتی برای مشتری هایتان ارائه بدهید، یک سر و گردن از رقبای تان بالاتر خواهید بود.

به علاوه شما می توانید با استفاده از ایمیل، از مشتری هایتان درخواست نظر و بازخورد داشته باشید. آیا مشتری هایتان از بابت محتوایی که ارائه می کنید راضی هستند؟ آیا می خواهید چیز متفاوتی یاد بگیرید؟

از یک تحقیق گسترده و یا یک بحث جامع در شبکه های مجازی استفاده کنید. این راه برای ارتباط با مردم بسیار مناسب است و همزمان هم می توانید اهداف شرکت تان را گسترش دهید و بهبود ببخشید، هم می توانید به سوالات مردم پاسخ دهید و هم می توانید بازخوردهای شان را بشنوید.

 ❹ افزایش فروش

مارکتینگ وب گزارش می دهد که سالیانه در حدود 37 میلیارد دلار از فروش جهانی توسط ایمیل انجام می شود. بازاریابی از طریق ایمیل می تواند فرصت بسیار خوبی برای خرید های ناگهانی باشد. شما می توانید مشتری را از راه های متفاوتی مجاب به خرید ناگهانی کنید:

  • محصولاتی را به او پیشنهاد کنید که مردم اصولاً در کنار هر محصولی، یک دانه از آن را خریداری می کنند (مانند پیکسل)
  • لیستی از محصولات مشابه به خریدهای پیشین هر مشتری درست کنید
  • یک پیشنهاد ویژه همراه با تخفیف به مشتری تان عرضه کنید

اصولاً، وقتی مشتری با ایمیلی مشابه به موارد فوق مواجه می شود، دچار اصطلاحی به نام خرید ناگهانی می شود. همچنین، اگر شما بتوانید موارد فوق را به طور خلاقانه در ایمیل هایتان بگنجانید، حتماً خرید ناگهانی از سمت مشتری صورت می گیرد.

❺ ارتباط قوی تر با مشتری

مشتریان شما حتما قدرِ ایمیل هایتان را می دانند. همه ی ما می دانیم که نوشتن یک ایمیل فوق العاده که با علایق و ترجیحات همه سازگار باشد چقدر سخت است. اما مشتریان دوست دارند بدانند در بیزینس شما چه اتفاقاتی می افتد و چگونه می توانند بیشتر با شما ارتباط و معاشرت داشته باشند.از این روی، همه می دانیم که صحبت تلفنی با تمامی مشتریان امری غیر ممکن است. در نتیجه، بازاریابی از طریق ایمیل می تواند یک پل جدید برای شما بسازد تا به این هدف برسید. شما می توانید از کمپین های "دریپ" برای تقویت رابطه تان با مشتری ها استفاده کنید.

کمپین های دریپ، کمپین هایی هستند که در آنها شما سعی در ایجاد یک ارتباط قوی با مشتری دارید. در نهایتِ این ارتباط، شما می توانید برند خودتان را بهتر و عمیق تر به مشتری معرفی و تبلیغ کنید و اطلاعات مفید، شرح محصولات و نکات و چیزهایی از این قبیل را نیز به گوش مشتری برسانید. برای مثال، وقتی شما وارد سایت آمازون شده و ثبت نام کنید، آمازون به شما ایمیل هایی می دهد که ابداً قصد ندارند شما را وادار به خرید محصولی کنند، اما هدفشان برقراری یک کمپین دریپ با شماست.

❻ بهینه سازی زمان و بودجه

با اینکه هر بیزینسی به بهینه سازی هرچه بیشترِ زمان و بودجه نیاز دارد، اما بیزینس های کوچک نیاز بیشتری به این مسئله دارند. بیزینس های بزرگ می توانند به راحتی زمان را برای خودشان به دست بیاورند، اما بیزینس های کوچک برای ایجاد چنین فضایی باید مسائل دیگر را قربانی کنند. حتی ایمیل دادن به یک مشتری خاص بر اساس علایق و ترجیحات او نیز خرج دارد. در میان طراحی ایمیل، پرینت کردن ها و پیدا کردن تصاویر و فیلم های مناسب، شما هزینه ی زیادی را برای یک مشتری متحمل می شوید.

در حقیقت، به جای انجام تمام این کارها، شما می توانستید بر روی بیزینس خودتان تمرکز کنید و کسب و کارتان را بسط و گسترش دهید یا ارتباط تان با مشتریان را به مرحله ی بعدی ببرید. اما در بازاریابی از طریق ایمیل، شما می توانید زمان و بودجه تان را از طریق ایجاد یک کمپین حرفه ای بهینه سازی کنید. این کار، نه زمان بر است و نه پیچیده. ارسال ایمیل به همه ی اعضای سایت می تواند بیزینس شما را متوجه ضررهای بسیار زیادی بکند.

❼ اعداد و ارقام می توانند کیفیت کار شما را مشخص کنند

وقتی یک مشتری ایمیل شما را باز می کند، معیارهای زیادی تغییر می کنند. تصور کنید که ایمیل شما توسط یک مشتری در صندوق ورودی دیده می شود، حالا، وابسته به نام فرستنده و عنوان ایمیل، ممکن است او ایمیل شما را باز کند یا هیچ وقت این کار را انجام ندهد. اگر ایمیل شما باز شود، نشان دهنده ی این است که این مشتری نام برند شما را شنیده و اطلاعات مناسبی از کارها و محصولات شما دریافت کرده است. رِیت بالای باز شدن ایمیل های شما نشان دهنده ی این است که همه دوست دارند حرف های شما را در هر زمان و مکانی بشنوند.

سپس به ریت کلیک یا CTR می رسیم. ایمیلی که شما به مشتری می دهد حاوی یک لینک مستقیم به وب سایت است. ریت کلیک کردن مشتریان بر روی این لینک در کل صنعت بازاریابی از طریق ایمیل حدود 7 درصد است. پس از اینکه یک مشتری ایمیل شما را باز کرده و بر روی لینک کلیک می کند، نوبت به آخرین ریت و عدد مهم در این عرصه می رسد: چند درصد از مشتریان پس از کلیک بر روی لینک، کاری که از آنها خواسته بودید را انجام دادند؟ این کار می تواند خریدن یک محصول، پر کردن یک پرسش نامه یا هرچیزی باشد.

❽ افزایش ترافیکِ وارده به وب سایت شما

ایمیل زدن یکی از بهترین راه ها برای افزایش بازدید کنندگان وب سایت شماست. شما می توانید به استفاده از لینک های مشابه و مرتبط به مضمون در ایمیل، ترافیک وارده به سایت تان را افزایش بدهید. همچنین، شما می توانید با استفاده از کمپین های ایمیلی، مشتریان تان را به بازدید از انواع دیگرِ مضامین و محصولات در سایت خود دعوت کنید.

برای مثال، یک کلاس طراحی برای اطلاع دادن به مشتریان خود راجع به دوره های جدید آموزشی از ایمیل استفاده می کند. در این ایمیل نوشته شده که این کلاس تعداد محدودی از هنرجو را می پذیرد. اما اگر یک نفر این ایمیل را از دست بدهد یا به طور اتفاقی چنین ایمیلی به سمت پوشه ی اسپم ها هدایت بشود، چه کاری از دست مشتری برمی آید؟ بنابراین بهتر است در هر ایمیل یک لینک از شبکه های اجتماعی وب سایت تان را قرار دهید و در آن شبکه، اخبار دقیق و منظمِ سایت تان را پوشش دهید.

❾ برای خودتان ارزش قائل شوید

وقتی شما بیزینس خاص خودتان را داشته باشید، هدف این است که به عنوان یک حرفه ای و بهترین بازیکن آن عرصه دیده شوید. در نتیجه، شما باید چنین اعتباری را در ذهن مشتریان خود بسازید. مشتریان شما در خبرنامه ی سایت تان ثبت نام کردند تا حرف هایتان را بشنوند. آنها از محتوای ارسالی شما خوش شان می آید و حفظ این علاقه از سمت مشتری یکی از مهم ترین دستاوردهای بازاریابی از طریق ایمیل است. محتوای شما می تواند مهم ترین ابزار شما در طی جذب مشتری و جلب اعتماد وی باشد. پس از این علاقه و پیگیری مشتری استفاده کنید و بهترین استراتژی ها را در این عرصه اتخاذ کنید.

❿ اندکی جذابیت را به کارتان اضافه کنید

هرکسی دوست دارد که عضو یک گروه خاص باشد و بازاریابی از طریق ایمیل، خوراک این گونه کمپین ها و گروه های انحصاری است. مشتریان شما از گروه ها و حزب ها و سنین مختلفی هستند و نمی توان برای همه شان یک نسخه پیچید. در نتیجه، شما می توانید چندین کمپین ایمیلی که هرکدام خاص و ویژه باشند را راه اندازی کنید و برای مشتری هایتان ارزش قائل شوید.

یکی دیگر از راه های ارزش قائل شدن برای مشتری، جایزه و یا پاداش دادن به اوست. مثلاً، دادن یک محصول به صورت رایگان به پاسِ وفاداری یک مشتری به فروشگاه شما و یا رسیدن به میزان خاصی از خرید می تواند ایده ی جذابی باشد. ولکس واگن هر ساله چندین بار به مشتری های خود بلیط سینما می دهد و استارباکس در طی مناسب های مختلف قهوه ی مجانی به مردم ارائه می دهد.

اگرچه که شما بیزینس کوچکی هستید و شاید توان ارائه ی چنین جوایزی را نداشته باشید، اما قائل شدنِ یک ارزش مضاعف به مشتریان دائمی می تواند فواید بی نظیری در طولانی مدت برای شما داشته باشد. به طور مثال قبل از حاضر شدن یک محصول خبرش را به مشتریان تان بدهید و یا آن ها را از اخبار خاص شرکت باخبر کنید. هم مشتری شما احساس باارزش بودن می کند، هم شما در طولانی مدت به اهداف و استراتژی های بازاریابی تان دست پیدا می کنید. در آخر، همه خوشحال اند.

با مشتری هایتان از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید

تا به خودتان بیایید متوجه می شوید که درگیر ساختن این کمپین و آن کمپین شده اید و اصلاً حواستان از بیزینس و مشتری پرت شده است. در این راه، چیزهای زیادی برای یادگیری و کارهای زیادی برای انجام وجود دارد، اما هیچ وقت شانس تان را برای ارتباط برقرار کردن با مشتری، آن هم به خاطر فرستادن ایمیل های معمولی از دست ندهید.

با استفاده از بازاریابی از طریق ایمیل، شما می توانید برندتان را بسازید، به اهداف کاری تان برسید، در عرصه ی خود به یک حرفه ای تبدیل شوید و بودجه تان را افزایش دهید. مهم نیست سطح مهارت شما چقدر است، مهم این است که شما می توانید در هر مقطعی به راحتی کمپین مخصوص به خودتان را بسازید. این یعنی، زمان کمتری برای نگرانی از بابتِ جزئیات بگذارنید و زمان بیشتری را برای رسیدن به موفقیت صرف کنید.

منبع : business2community


با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

رویا ایزدی
نویسنده رویا ایزدی
تاریخ انتشار: August 28, 2019 June 07, 2020

مطالب مرتبط با 10 مورد از بهترین فواید بازاریابی از طریق ایمیل

مطالب مرتبط با 10 مورد از بهترین فواید بازاریابی از طریق ایمیل