مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

یک فروشگاه آنلاین چه ویژگی های باید داشته باشد؟

امیر محمد حیدری
نوشته شده در تاریخ July 20, 2020

 سایت های بی نظیری را  دیده ایم که ویژگی هایی همچون انیمیشن، چرخش 360 درجه از محصول، فیلترهای پیشرفته و جست و جوی پویا را در سایت خود ایجاد کرده اند. اما این سایت ها تعیین کننده ی اصول اولیه ی فروشگاه های اینترنتی نیستند. شما می بایستی حداکثر تلاش خود را برای ساده سازی تجربه ی مشتریان خود انجام دهید. برخی از اصول و عناصر، باید به صورت قطعی در سایت شما حضور داشته باشند. در ادامه  15 ویژگی مهمی که هر فروشگاه آنلاینی باید داشته باشد را معرفی می کنیم.

1- رابط کاربری ساده

به عبارت دیگر، شما باید کارایی سایت خود را ساده سازی کنید. ساده کردن، هدفی است که نباید برای نیل به آن، ظرافت و زیبایی محتوا یا محصول را از بین برد. حقیقت این است که طی تحقیقات متوالی، 76 درصد از مصرف کنندگان بر این باورند که مهم ترین خصیصه ی یک سایت برای آنها ساده بودنش است.

هدف این است که مشتری برای رسیدن به محصول مورد نظر خود راه ساده تر و سریع تری را پیش رو داشته باشد و در این مسیر با پیچیدگی های غیر ضروری مواجه نشود. فروشندگان آنلاین تنها چند دقیقه برای فروش محصول به مشتری فرصت دارند. شما باید خودتان را در جایگاه مشتری قرار دهید و سپس به طراحی ویژگی هایی همچون دسته بندی ها، فیلترها و مقایسه محصولات مشغول شوید.

برای ساختن یک فروشگاه اینترنتی با فضای دوستانه، می توانید از موارد زیر الگو بگیرید:

  • کارایی موتور جست و جوگر خود را مانند سایت Selldone بهبود ببخشید، به طوری که پیشنهادهای مشابه را نیز در برگیرد


  • با استفاده از نمادهای بصری راه را برای مشتری همچون گذاشتن تصویر برای دسته بندی ها هموار کنید

به عنوان مثال با قراردادن تصویر یک پاور بانک برای دسته پاوربانک، کاربر در همان ابتدا می فهمد که چه نوع محصولی را در چه دسته ای جستجو کند.


  • مانند سلدان، همه چیز را از قبل برای مشتری مهیا کنید

همانطور که در تصویر پایین می بینید، برای راحتی کاربر، سایت سلدان یک سری فرم های کوچک را ساخته تا خریدار به صورت یکپارچه تنها در یک صفحه مراحل خرید خود را طی کند.


فروشگاه های اینترنتی باید مسیر را تا حداکثر امکان کوتاه، آسان و هموار نگه دارند.

بیشتر بخوانید


2- فضایی که با گوشی های موبایل همخوانی داشته باشد

استفاده از موبایل، 50 درصد از خریدهای آنلاین را به خودش اختصاص می دهد. با بهبود فضای کاربری سایت، شما می توانید کاری کنید که محصولات و محتوای مورد نظر شما در قالب و فضای بهتر و کاربردی تری در موبایل، تبلت یا هر دستگاه دیگری به نمایش در بیاید.

مهم نیست که چند میلیون محصول در فروشگاه خود داشته باشید. مهم این است که مشتری با ورود به سایت شما، تجربه ی سادگی و صمیمیت را داشته باشد و برای خریدهای آینده نیز به سایت شما بازگردد.


3- استفاده از عکس ها و فیلم های باکیفیت

روزهایی که برای فروش محصول فقط به یک عکس ساده و اتیکیت قیمت نیاز داشتید تمام شد. این روزها، مشتریان نیاز دارند تا یک محصول خاص را از زوایای مختلفی بررسی کنند؛ روی زاویه های مختلف زوم کنند و محصول را حس کنند. توجه فنی به کیفیت عکس ها بسیار مهم است. اگر عکس شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد اما در سایت لود نشود یا لود شدنش زمان زیادی صرف کند، بر طبق تحقیقات ادوبی، 39 درصد از مشتریان شما ریزش خواهد کرد. همچنین، به یاد داشته باشید که همه چیز به عکاسی حرفه ای وابسته نیست.


 -4 استفاده از نقدهایی که توسط مشتریان نوشته شده است

کسانی که اکثریت خرید خود را از طریق اینترنت انجام می دهند، قطعاً به قسمت نظرات دقت می کنند. در حقیقت، 95 درصد از آنها حتماً این کار را می کنند.57 درصد از مشتریان نیز با دیدنِ میزان ستاره های یک محصول اقدام به خرید یا نخریدن آن می کنند. ممکن است شما فکر کنید که نقدهای منفی باعث دور کردن مشتری می شوند اما دقیقاً برعکس است. اگر تمام نقد های شما مثبت باشند، مشتریان فکر می کنند که این نظرات همگی تقلبی هستند و یا توسط شما سانسور شده اند. وابسته به نوع کارایی سایت، شما می توانید از پلاگین هایی هچون فیسبوک، یلپ یا فوراسکوئر برای دریافت نظرات مشتریان استفاده کنید. فروشگاه های اینترنتی پیشگام مانند پایون، از نظرات مشتریان به عنوان محتوا و تبلیغ برای محصولات خود استفاده می کنند.


5- پیشنهادهای ویژه

اکثر فروشگاه های اینترنتی با استفاده از تکنیکِ پیشنهادهای ویژه و از طریق اطلاع این موضوع با ایمیل، اس ام اس یا انواع شبکه های اجتماعی، فروش خود را افزایش داده اند. فروشگاه های اینترنتی پیشگام، از این موضوع در هدر محصولات یا صفحات سایت خود استفاده می کنند. وقتی مشتریان متوجه بشوند که محصول خاصی منتظرشان است، انگیزه می گیرند تا وقت بیشتر و بیشتری برای گشت زدن در فروشگاه اینترنتی شما بگذرانند. اگر سایت های اقتصادی بتوانند از این پیشنهادها به صورت روزمره استفاده کنند و صفحات سایت خود را مدام با محصولات و محتوا های خاص پر کنند، هم فروش شان سر به فلک می کشد و هم سئوی شان بهبود چشمگیری پیدا می کند. فکر کنید یک مشتری در جست و جوی خود از عبارت پیشنهاد ویژه استفاده کند؛ این عبارت مشتری را دقیقاً به سایت شما می فرستد.


6- لیست علاقه مندی ها

یک لیست برای مد روزانه، یک لیست برای کتاب هایی که می خواهم در آینده بخوانم و یک لیست برای هدایایی که برای دوستانم خواهم گرفت. لیست آرزو، لیستی است از محصولاتی که شما دوست دارید در آینده آن ها را خریداری کنید. فروشگاه های اینترنتی ای که از این لیست استفاده نمی کنند، فرصتی برای بازگرداندن مشتریانشان را از دست می دهند. چه چیزی بهتر از اینکه مشتری بتواند محصولات دلخواهش را علامت گذاری کند تا در آینده بخرد؟ رسما می توانید پول پارو کنید. از سلدان الگو بگیرید. مدیران سایت با استفاده از این پدیده، احتمال بازگشت مشتری را افزایش می دهند. به گفته ی برندن ویچر، این کار احتمال بازگشت مشتری را تا 80 درصد افزایش می دهد. همچنین با استفاده از این پدیده، شما می توانید برندهای جدید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. فی المثل، یک نفر لیست آرزوی خود را با دیگران به اشتراک می گذارد؛ این کار، می تواند ترافیک خالص را به سایت شما بکشاند! آن هم ترافیکی که کاملاً رایگان است.

7- یافتن محصول

شاید تمام فروشگاه های اینترنتی نیازی به این ویژگی نداشته باشند؛ اما به صورت کلی، این ویژگی یکی از مهم ترین معیارهای کیفیت یک فروشگاه اینترنتی است. اصلاً، هدف خرید اینترنتی همین است که بدون رفت و آمد و جست و جوی بیهوده، بتوانیم در کمترین زمان ممکن، کالایی را خریداری کنیم که هم با بودجه ی ما سازگاری دارد، و هم کیفیتش مد نظر ماست.

8- محصولات مشابه

دیدن این عبارت: "ممکن است این موارد را نیز بپسندید" به تنهایی می تواند حس کنجکاوی را در هرکسی بیانگیزد. ویژگی محصولات مشابه در فروشگاه های اینترنتی می تواند پیشرفت های خارق العاده ای را ایجاد کند. کارایی این پدیده این چنین است: شما پولتان را برای خرید یک دستگاه قهوه ساز ذخیره کرده اید. سپس یک بخش زیر محصول مورد نظرتان پدیدار می شود: "ممکن است این موارد را نیز بپسندید". آن صفحه را باز می کنید و به طور مثال با قهوه های روست شده یا آسیا شده مواجه می شوید.  مطمئنم که ایده ی کلی را متوجه شدید. وقتی پیام "ممکن است این موارد را نیز بپسندید" به مشتری نشان داده می شود، به طور خودکار او با خودش فکر می کند که این فروشگاه مرا درک کرده. همچنین، پدیده های دیگری همچون "دیگران این موارد را نیز جست و جو کرده اند" هم می تواند کارساز باشد.


9- سوالات متداول

برخی از محصولات روند خرید پیچیده ای دارند یا به خاطر ارزش و قیمت بالایی که دارند نیازمند تکمیل اطلاعات جزئی هستند.به طور مثال فاین واچ بانک، ساعت هایی را می فروشد که به طور وحشتناکی لوکس یا گران هستند. در نتیجه، وقتی یک فروشگاه یا یک شخص اقدام به خرید چنین محصولی می کند، انتظار دریافت کوچک ترین و ریزترین جزئیات محصول را دارد. اضافه کردن ویژگی سوالات متداول به وب سایت، می تواند اعتماد به نفس و اطلاعات تکمیلی را برای مشتری به همراه داشته باشد.

همچنین، بخش سوالات متداول می تواند مرجعی برای حل مشکلات مشتریان باشد. مشتریان، اصولاً به مشکلاتی همچون نیاز برای برقرار ارتباط با تیم ساپورت، گم کردن گذرواژه و غیره مواجه هستند.

10- جمع آوری مدارک از شبکه های اجتماعی

برندها و فروشگاه های اینترنتی می توانند با مشتریان خود ارتباط احساسی زیادی برقرار کنند. این پدیده، با وجود شبکه های اجتماعی به نهایت سهولت خود رسیده. اما این کار چه فایده ای دارد؟ ارتباط برقرار کردن با مشتری و نشان دادن این ارتباط مستحکم به تمامی بازدیدکنندگان، می تواند برای شما ارزش و اعتبار ایجاد کند.  وجود چنین عکس ها و مطالبی در سایت شما، دقیقاً مشابه نوشتنِ "این محصول را بخرید" می ماند. وقتی بازدید کنندگان چنین مطالبی را در سایت شما ببینند، متوجه می شوند که نه تنها شما برای مشتریان خود ارزش قائلید، بلکه محصولات شما کاربرد و طرفداران زیادی دارند.

  •  به صفحه ی پینترستِ نایکی نگاهی بیندازید و ببینید که ارتباط برقرار کردن این برند با مشتریانش چه تاثیر شگرفی دارد.
  •  ببینید که ایکیا (Ikea) چگونه از محتوایی که مشتریانش به صورت خودکار تولید می کند به عنوان راهی برای جذب مشتری استفاده می کند.
  • بررسی کنید که لو (Low) چگونه با درست کردن ویدئوهای آموزشی برای استفاده از محصولاتش جذب مشتری می کند.

11- مسائل امنیتی

تراکنش های آنلاین به بخش مهمی از زندگی ما تبدیل شده اند. به همین دلیل، فروشگاه های اینترنتی می توانند بهترین پوشش برای جرایم سایبری باشند. نکته ی مهم این است که تمام مسائل امنیتی را برای مشتری رعایت کنید. همه چیز با یک پلتفرم اقتصادی امن آغاز می شود. هیچ تعجبی ندارد که مگنتو و ورد پرس به خاطر لایه های امنیتی پیچیده شان، اینقدر امن و مستحکم هستند. اگر از پلتفرم هایی غیر از موارد بالا استفاده می کنید، پس بهتر است این موارد را رعایت کنید:

  • گواهی نامه ی SSL: با داشتن چنین گواهی نامه ای می توانید بین کاربر و سایت یک فضای امن ایجاد کنید. در نوار جست و جو، به دنبال HTTPS و یک قفل سبز رنگ بگردید. با دریافت یک SSL، می توانید یک لایه ی امنیتی به سایت خود اضافه کنید.
  • تایید دو مرحله ای: برای اضافه کردن یک لایه ی دیگر، می توانید از مشتریان درخواست رمز عبور و نام کاربری کنید و برای تضمین رمز عبور، کدی را توسط ایمیل به فرد مورد نظر ارسال کنید.
  • از یک فایروال استفاده کنید: فایروال مانند یک دروازه ی امنیتی یا دیوار بین شبکه ی شما و مشتری قرار می گیرد و از هرگونه دخالت جلوگیری می کند.
  • شرایط و ضوابط کاری: لینکی را در انتهای صفحه ی سایت قرار دهید و به مشتری اطمینان دهید که اطلاعاتش را با شخص ثالثی در میان نمی گذارید.

 -12استفاده از روش های پیشرفته برای پرداخت

در دنیای امروزه، استفاده از روش های پرداخت پیشرفته می تواند یک ویژگی مهم برای فروشگاه های اینترنتی باشد. بسیاری از سایت ها، می توانند اطلاعات پرداخت تان را با اجازه ی شما ذخیره کنند؛ با این کار، شما می توانید در دفعات بعدی با یک کلیک محصول خود را سفارش دهید. همچنین، حمایت از واحدهای پولی خاص همچون بیت کوین نیز می تواند یکی از روش های پرداخت پیشرفته باشد. اما بسته به نظر مشتریان، فروشگاه شما نیز باید حمایت یا عدم حمایت خود را از این روش نشان دهد. به طور مثال، اگر شما محصولاتی مرتبط با تکنولوژی می فروشید، حمایت از چنین واحد پولی الزامی است.

مدیریت پرداخت ها و ریسک تراکنش ها در مرکز پردازش سفارشات فروشگاه ساز سلدان


 -13ارائه ی جزئیات خرید به مشتری

یادتان باشد که حتماً و قطعاً ریزترین جزئیات خرید را به مشتری ارائه دهید. مثلاً در بهترین فروشگاه های اینترنتی شاهد این پدیده هستیم که نه تنها هزینه ی پست و محصول و نوع پست را به شما نشان می دهد، بلکه قبل از تکمیل خرید، یک فایل زیپ را به شما تحویل می دهد که شامل فاکتور کامل و نهایی تان است. همچنین، یادتان باشد که امکان انتخاب پست پیشتاز یکی از مهم ترین ویژگی ها برای فروشگاه های اینترنتی در ایران است. جالب این جاست که وقتی پول پست رایگان باشد، خرید مشتریان 30 درصد افزایش پیدا می کند. پس اگر به هر دلیلی چنین پیشنهادی به مشتریان داشتید، آن را در هدر صفحات سایت قرار دهید.


 -14ارائه ی راه های متعدد برای ارتباط با مشتری

وقتی حرف از فروشگاه های اینترنتی به میان می آید، هیچ چیز بیشتر از ارائه ی راه های متعدد برای ارتباط با مشتری نمی تواند اعتماد و اعتبار را برای سایت شما به ارمغان بیاورد. حتماً صفحات متعددی برای این موضوع طراحی کنید. هیچوقت برقراری ارتباط با مشتری را برای او سخت و پیچیده نکنید. راه های مختلفی همچون تلفن، شبکه های اجتماعی، ایمیل و آنلاین را به او ارائه دهید.

سرویس تحلیل آماری کاربران، بسیار دقیقتر از هر سرویس دیگری از جمله گوگل آنالیتیک


 -15شرایط ارجاع کالا

حتماً یادتان باشد که شرایط ارجاع کالا را به دقت و به وضوح برای مشتری در قالب یک لینک توضیح دهید. این مورد نیز، یکی از همان مواردی است که میزان اعتماد مشتری را به شما افزایش می دهد. برای مشتری توضیح دهید که اگر از محصول به هر دلیلی راضی نبودند یا اندازه ی متفاوتی را می خواستند، در چه صورتی می توانند کالای خود را پس دهند و کالای مورد نظرشان را بخرند.

یک تجربه ی بی نظیر را برای مشتریان خود بسازید

تمامی مواردی که به شما معرفی کردیم و توضیح دادیم می توانند تجربه ی بی نظیری برای مشتریان تان بسازند. این موارد نیز خودشان می توانند به دسته های متعددی تقسیم شوند. به طور مثال عکس های باکیفیت و امنیت و راه های ارتباطی می توانند نشان از یک طراحی مهندسی شده داشته باشند. پیشنهادهای ویژه و استفاده از نظرات مشتریان و مدارک جمع آوری شده از شبکه های اجتماعی، می تواند صمیمت فروشگاه شما را نشان دهد. و نهایتاً محصولات مشابه و لیست آرزو و قابلیت یافتن محصول، می تواند کارایی ساده ی سایت شما را به رخ بکشد. مهم نیست که چه نوع فروشگاهی را اداره می کنید. داشتن یک فروشگاه اینترنتی، فرصتی بی نظیر برای ارائه ی محصولات در قالب امنیت و صمیمیت و صداقت با مشتریان است.


با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

گواهی نامه ی SSL برای فروشگاه چه کاربردی دارد؟

با داشتن چنین گواهی نامه ای می توانید بین کاربر و سایت یک فضای امن ایجاد کنید. در نوار جست و جو، به دنبال HTTPS و یک قفل سبز رنگ بگردید. با دریافت یک SSL، می توانید یک لایه ی امنیتی به سایت خود اضافه کنید.

پیشنهادهای ویژه چه تاثیر بر فروش من دارد؟

وقتی مشتریان متوجه بشوند که محصول خاصی منتظرشان است، انگیزه می گیرند تا وقت بیشتر و بیشتری برای گشت زدن در فروشگاه اینترنتی شما بگذرانند.

رابط کاربری آسان برای بازدیدکننده از سایتم چقدر مهم است؟

به عبارت دیگر، شما باید کارایی سایت خود را ساده سازی کنید. ساده کردن، هدفی است که نباید برای نیل به آن، ظرافت و زیبایی محتوا یا محصول را از بین برد. حقیقت این است که طی تحقیقات متوالی، 76 درصد از مصرف کنندگان بر این باورند که مهم ترین خصیصه ی یک سایت برای آنها ساده بودنش است

درج قسمت سوالات متداول در سایت فروشگاهی چرا الزامی است؟

بخش سوالات متداول می تواند مرجعی برای حل مشکلات مشتریان باشد. مشتریان، اصولاً به مشکلاتی همچون نیاز برای برقرار ارتباط با تیم ساپورت، گم کردن گذرواژه و غیره مواجه هستند.

امیر محمد حیدری
نویسنده امیر محمد حیدری
تاریخ انتشار: September 16, 2019 July 20, 2020

مطالب مرتبط با یک فروشگاه آنلاین چه ویژگی های باید داشته باشد؟

مطالب مرتبط با یک فروشگاه آنلاین چه ویژگی های باید داشته باشد؟