مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

راه اندازی یک فروشگاه آنلاین چقدر هزینه دارد؟-بخش اول

تیم محتوا سلدان
نوشته شده در تاریخ July 20, 2020

این سوال یکی از پرطرفدار ترین سوال ها در میان کسانی است که می خواهند یک فروشگاه آنلاین راه اندازی کنند. البته این محبوبیت دلیل منطقی ای نیز دارد؛ چرا که پرسیدن چنین سوالی نشان از خرد و عقل شما دارد. بودجه ی شما می تواند بر روی اکثریت تصمیم های تان در هر کسب و کاری تاثیرگذار باشد و برنامه ریزی شما برای خرج و مخارج تان را تحت الشعاع خودش قرار دهد؛ در نتیجه نقشی حیاتی در کار شما دارد. ساختن یک فروشگاه آنلاین نیز از این قاعده مستثنی نیست و کم بودن بودجه می تواند شما را در تنگنای وحشتناکی قرار دهد. این مقاله به شما کمک می کند که متوجه شوید راه اندازی یک فروشگاه آنلاین چقدر هزینه دارد و چگونه می توانیم این هزینه ها را تا حد امکان پایین بیاوریم.


معیارهایی که میزان هزینه ی فروشگاه آنلاین شما را تعیین می کنند

میزان هزینه های لازم برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین، وابسته به معیارها و تصمیم های متعددی می تواند تغییر کند. نکته ای که اهمیت دارد، این است که با تک تک این معیارها و تصمیم ها آشنا شوید و معنای هرکدام از آن ها را دریابید تا در کوتاه مدت یا بلند مدت دچار مشکل خاصی نشوید.

بسیاری از تصمیم ها ممکن است در آغاز برای شما هزینه ی کمی داشته باشند اما در بلند مدت ضربه ی سنگنی به بودجه تان بزنند. منظور ما از بودجه، هم وقت و هم سرمایه ی مادی را در بر می گیرد. البته، برعکس این موضوع نیز درست است و امکان دارد صرف هزینه های اضافی در آغاز بتوانند در طولانی مدت سود زیادی برایتان داشته باشند.

جایگزین های مقرون به صرفه نرم افزارهای تجارت الکترونیک

یکی از مهم ترین تصمیماتی که باید در آغاز راه بگیرید، این است که فروشگاه اینترنتی تان را بر روی یک پلتفرم از قبل ساخته شده راه اندازی کنید و یا با کمک برنامه نویسان و ساخت فروشگاه خودتان، همه چیز را بدون وابستگی به شرکت خاصی شروع کنید. وقتی مفهوم نرم افزار اقتصادی را متوجه شوید، بهتر می توانید در این باره تصمیم بگیرید:

  • یک سری از پلتفرم های اقتصادی و بازاریابی وجود دارند که از قبل ساخته شده اند و شما می توانید حداکثر تغییرات دلخواه تان را در آن به وجود بیاورید. این پلتفرم ها قابل خریدن هستند و شما با اندکی جست و جو می توانید پلتفرم بابِ دلتان را به راحتی پیدا کنید.
  • ساختن فروشگاه اینترنتی بر روی پلتفرم های سر باز می تواند بسیار پرهزینه و گران باشد و شما می بایستی به صورت ماهیانه پول زیادی را بابتِ سرِ پا ماندن پلتفرم تان صرف کنید. همچنین، برای انجام کارهای داخلی فروشگاه، به مهندسین توسعه دهنده ی خود به صورت 24 ساعته نیاز دارید.

در نتیجه، چه نیازی به دوباره کاری است وقتی که می توانید بدون صرف کردن میلیون ها تومان بر روی یک پلتفرم اوپن سورس، پلتفرم خصوصی سازی شده ی خودتان را داشته باشید؟ با استفاده از یک نرم افزار اقتصادی از قبل ساخته شده، شما می توانید در استفاده از اکثریت منابع تان صرفه جویی کنید. وقتی می توانید همه چیز را از همان آغاز داشته باشید، چرا می خواهید دوباره از صفر شروع کنید؟

برنده ی این بحث کاملاً مشخص است: استفاده از یک پلتفرم از قبل ساخته شده به جای ساختن یک وب سایت.

گزینه های شما برای مدیریت فروشگاه آنلاین تان

تمام وبسایت ها برای باقی ماندن بر روی اینترنت، ایجاد فضا برای آپلود کردن فایل های سیستمی، در دسترس قرار دادن وب سایت برای بازدید کنندگان و ده ها هدف دیگر به مدیریت یا هاست نیاز دارند. مدیریت وب سایت اصولاً کار پر هزینه ای نیست، اما گران یا ارزان بودنِ این خدمت، به نیازهای شما بستگی دارد. به طور مثال، یک هاست پایه در طول ماه به حدود 100 تا 500 هزارتومان نیاز دارد. اما برای هاست های پیشرفته، شما باید چندین میلیون تومان در ماه پرداخت کنید.

کار کردن با برخی از این هاست ها بدین صورت است که شما می بایستی دسترسی مدیریت فایل خود را به این هاست ها بدهید که در این صورت می توانید فایل های اصلی وب سایت را خودتان به صورت دستی آپلود کرده و یا مستقیماً اصلاح کنید. همچنین شما می توانید برای اهداف مختلف، نرم افزارهای خاصی مانند وردپرس را نصب کنید که به شما در عمل وبلاگ نویسی کمک می کند. برخی از نرم افزارها می توانند در ساختن انجمن یا همان فروم به شما کمک کنند.

تعدادی از نرم افزارهای اقتصادی نیز با همین روش کار می کنند؛ یعنی با نصب شدن بر روی مدیریت فایل شما می توانند فایل های تان را برای یک فروشگاه اینترنتی سازمان دهی کنند. برخی از نرم افزارهای اقتصادی رسمی کاملاً رایگان هستند، اما کلمه ی رایگان در این جمله معنای خاص خودش را دارد.

آیا پلتفرم های اوپن سورس واقعاً رایگان هستند؟

نرم افزارهای اقتصادی رایگان، دردسرهای خاص خودشان را دارند. به طور مثال، مسئولیت آپدیت کردن و نگه داری اطلاعات بر روی سایت و نصب کردن یا دانلود کردن مجدد برخی از فایل ها یا نسخه های جدید این نرم افزارها بر روی فایل منیجر بر عهده ی خودتان است.

آگاهی از این نکته بسیار مهم است: بخش اعظمی از ساپورت و کارهای سایت بر دوش خودتان است. شما باید شرکت تان را از مهندسین توسعه دهنده ای که کار کردن با این نرم افزارها و حل مشکلات امنیتی را بلد باشند پر کنید.

نرم افزارهای اوپن سورس به شدت نسبت به هک شدن آسیب پذیر هستند. این آسیب پذیری در برخی از اوقات به خاطر از دست رفتن سرمایه و یا به خاطر جبران کردن آسیب های وارده به وب سایت، صدها میلیون تومان بر روی دست شرکت خرج می گذارد.

البته که صدها مورد از کسب و کار های اینترنتی بر پایه ی همین نرم افزارها کار می کنند و مشکلی نیز برایشان پیش نمی آید. اما اگر دقیق تر نگاه کنید، متوجه می شوید که تمامی این کسب و کار ها از مهندسینی استفاده می کنند که شبانه روزی در صدد ایجاد و حفظ امنیت وب سایت هستند. پس در حقیقت، نرم افزارهای اقتصادی رایگان، رایگان نیستند، آن ها فقط تمرکز هزینه را از روی قیمت خود نرم افزار بر می دارند و بر روی بخش استخدام مهندس و نیروی کار می گذارند.

فواید استفاده از پلتفرم های آماده برای داشتن فروشگاه اختصاصی آنلاین

دیگر نرم افزارهای اقتصادی پلتفرم کامل تری را با توجه به قیمت شان به شما پیشنهاد می دهند. فایده ی استفاده از پلتفرم های از پیش ساخته شده این است که شما دیگر نیازی به نصب، برقراری یا محافظت از نرم افزار و حتی به روز رسانی را ندارید و خود شرکت خدمات دهنده این کارها را برایتان انجام می دهد. شما تیم کاملی برای از بین بردن باگ ها و مشکلات سایت را دارید که می توانند هر موردی را قبل از تبدیل شدن به یک دردسر بزرگ برای شما از بین ببرند. در حقیقت، در طی مدتی کوتاه حتی بارِ نگهداری از اطلاعات سایت نیز از روی دوش شما برداشته می شود. ثمین یک نمونه از این نرم افزارهای اقتصادی است.

فروشگاه ساز سلدان - پنل مدیریت فروشگاه

یکی دیگر از مهم ترین فواید استفاده از یک پلتفرم از پیش ساخته شده، امنیت آن است. فروشگاه آنلاین شما برای کدگذاری اطلاعات مشتریان به یک گواهی نامه ی SSL نیاز دارد و برای اینکه صلاحیت استفاده از اطلاعات کارت بانکی را داشته باشید، می بایستی با مفاهیم و شروط درگاه های پرداخت آشنایی کافی داشته باشید. اگر شما فروشگاهتان را بر پایه ی پلتفرم مخصوص خودتان بسازید، باید برای خرید یک گواهی نامه ی SSL شخصا اقدام کنید و مفاهیم و قوانین گرفتن درگاه پرداخت شخصی را از بر باشید تا بتوانید خرید آنلاین را برای مشتریان خود میسر سازید. این کار، به معنی فدا کردن یک تیم امنیتی کامل است.

هردوی این موارد، یعنی امنیت و داشتن درگاه پرداخت شخصی به شدت ضروری هستند اما هزینه های شما را بالا می برند. اگرچه که یک پلتفرم از پیش ساخته شده این سطح از امنیت را به راحتی پوشش می دهد و به خاطر عدم نیاز به خریدن این گواهی نامه ها، وقت و انرژی و نیروی انسانی شما را هدر نمی دهد.

یکی دیگر از خدماتی که پلتفرم های از پیش ساخته شده به شما ارائه می کنند پهنای باند است که یعنی با وجود چنین خدماتی، سنگین شدن ترافیک سایت شما هزینه ای را برایتان در بر نخواهد داشت. در برخی از پلتفرم های سنتی، با افزایش ترافیک سایت شاهد افزایش وحشتناک هزینه های هاست خود خواهید بود.

برنده ی مسلم این بحث: استفاده از یک پلتفرم آماده که کارهای درگاه پرداخت را انجام داده باشد.

نام دامین وبسایت شما

هر وبسایتی نیاز به یک نام دامین دارد که به عنوان آدرس سایت عمل می کند و مردم آن را درون مرورگرهای شان تایپ می کنند تا وارد سایت تان شوند. نام دامین ها قابل خریدن و رجیستر کردن هستند و شما باید هر ساله آن ها را دوباره خریداری کنید که اصولاً و به صورت میانگین، قیمتی میان 20 تا 50 هزار تومان دارند.

هزینه هاست برای راه اندازی فروشگاه

به طور میانگین برای فروشگاهی که 100 محصول داشته باشد نیاز به 2 گیگابایت فضا بابت قرار دادن تصاویرمحصول، اطلاعات، تصاویر وبلاگ و فروشگاه دارد. با گشت و گذاری در اینترنت می توان دید که مبلغی حدود 500 هزار تومان سالانه بایستی بابت این مقدار هاست پرداخت کرد. جدای از این میزان کیفیت هاست خریداری شده و سیستم ارائه دهنده این هاست، این مبلغ را حتی به چندین میلیون تومان نیز می تواند برساند. برخی از شرکت های هاست در پکیجی که به شما ارائه می دهند، نام دامین شما را برای یک سال رایگان در اختیارتان قرار می دهند و از سال بعد باید به صورت عادی هر ساله هزینه هایش را پرداخت کنید.

خدمات هاست رایگان ابری در فروشگاه ساز سلدان


با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

تیم محتوا سلدان
نویسنده تیم محتوا سلدان
تاریخ انتشار: September 27, 2019 July 20, 2020

مطالب مرتبط با راه اندازی یک فروشگاه آنلاین چقدر هزینه دارد؟-بخش اول

مطالب مرتبط با راه اندازی یک فروشگاه آنلاین چقدر هزینه دارد؟-بخش اول