مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

برترین ترندهای بازاریابی دیجیتال که باید در رادار شما قرار بگیرد

امیر محمد حیدری
نوشته شده در تاریخ June 07, 2020

هرساله، ترندها و استراتژی های بی شماری برای بازاریابی دیجیتال در دستور کار فعالان این عرصه قرار می گیرد. شما نیز، برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود، لازم است نهایتِ استفاده را از این استراتژی ها ببرید. فراموش نکنید که در کسب و کارهای دیجیتال، هیچ وقت یک استراتژی یا ترند نمی تواند دو سال پشت سر هم جوابگوی شما باشد و باید هر سال خودتان را به روز رسانی کنید.


با استفاده از این استراتژی ها و ترندها، امسال بترکانید!

❶ تولید محتوا

محتوا، چیزی است که مردم از آن استفاده می کنند، آن را به اشتراک می گذارند و مفهومی است که هر کاربری را به وب سایت شما می کشاند. حال ممکن است در تولید محتوای خود از ایده های جدید استفاده کنید، مقاله های روزنامه ای بنویسید، وبلاگی را ساخته و فعال نگه دارید و یا هرچیزی که به فکرتان می رسد را در فیسبوک و توییتر منتشر کنید که البته تمامی این ها، چالش های مختص به خودشان را دارند. مهم ترین نکته در حین تولید محتوا این است که باید همان چیزی را بنویسید که مشتری و کاربر نیاز دارد و می خواهد. اصلا، دلیل ورود کاربران به سایت شما از اول همین است: اینکه راجع به کسب و کار شما اطلاعات بیشتری پیدا کنند و متوجه شوند که آیا می توانید برایشان مفید باشید یا خیر.

پس ممکن است شما هم راجع به محصولات، خدمات، مراسم ها، فرهنگ ها یا هر چیزی دیگری بنویسید و تجربیات حرفه ای خودتان را در یک زمینه ی خاص با مشتریان به اشتراک بگذارید؛ اما به هر حال، این فرایند از اول تا آخر به شما و خلاقیت و هنری که به خرج می دهید بستگی دارد. حالا، تمام چیزی که نیاز دارید یک استراتژی برای رو کردنِ این خلاقیت و مهارت است.

❷ بازاریابی از طریق ایمیل

در حالی که هر کسب و کاری راه مخصوص به خودش را برای برقراری ارتباط با مشتریانش دارد، بازاریابی از طریق ایمیل، یکی از موثرترین و بهترین راه ها برای ارتباط برقرار کردن با مشتری است. یکی از بزرگ ترین دلایل رشد بازاریابی از طریق ایمیل، اختراع یک سیستم اتوماتیک برای ارسال ایمیل به مشتری هایی است که به طور بالقوه، پتانسیل تبدیل شدن به یک مشتری دائمی برای کسب و کار شما را دارند. این سیستم، می داند که در چه زمانی، باید چه ایمیلی را به چه کسی بفرستد.

همچنین، این سیستم می تواند کاربرانی که به محتوای شما علاقه مندند را پیدا کند و بدون گفتنِ حرف های اضافی، مختصر و مفید آن ها را به کسب و کار شما دعوت کند. به علاوه، این سیستم برای یافتن و بازیافتن مشتری های بالقوه بسیار سودمند است.در کسب و کارهای رقابتی، ایجاد تاثیر اولیه ی مناسب، می تواند سرنوشت شما را تغییر دهد. در نتیجه، وقتی یک کاربر در خبرنامه ی ایمیلیِ شما ثبت نام می کند، باید بتوانید بهترین ایمیل ممکن را براساس سلایق و علایق او بنویسید؛ در این صورت، او مثل فرصت شغلی و تجاری بزرگ در اختیار شما قرار می گیرد.

❸ هوش مصنوعی

هوش مصنوعی اخیراً به یکی از مهم ترین ابزارهای کسب و کار های دیجیتالی تبدیل شده است و می تواند اطلاعات مشتری را به خوبی برای شما جمع آوری و پردازش کند. تحقیقی که توسط Salesforce انجام شد، نشان داد که در حال حاضر، 51 درصد از کسب و کارهای دیجیتالی جهان از این سیستم استفاده می کنند و این آمار در سال 2019، 27 درصد افزایش داشته است.

سیستم هوش مصنوعی می تواند رفتار و یا الگوی جست و جوی هر مشتری را از طریق پلفترم های شبکه مجازی و یا پست های وبلاگ، بررسی و پردازش کند و به شما نشان دهد که یک مشتری، چگونه از شبکه ی گسترده ی گوگل به سایت شما می رسد و محصولتان را خریداری می کند. برای مثال، ربات پیام رسان فیسبوک که در سطرهای بعدی راجع به آن صحبت خواهیم کرد، می تواند به شما در اتوماتیک سازی و همگام سازی خدمات مشتری تان کمک کند.

❹ ربات های چت کننده

ربات های چت کننده نیز یک تکنولوژی دیگر بر اساس سیستم هوش مصنوعی هستند که با استفاده از پیغام های از پیش تعیین شده می توانند با بازدیدکنندگان و مشتریان چت کنند و به آن ها کمک کنند. بسیاری از برندها برای برقراری ارتباط به مشتریان شان از اپلیکیشن هایی همچون واست اپ، فیسبوک مسنجر و اسلک استفاده می کنند. اما ربات های چت کننده می توانند به سوالات مشتریان راجع به محصولات مختلف، در کسری از ثانیه پاسخ بدهند و فرایند خرید را برای آن ها آسان سازی کنند. ربات های چت کننده فواید دیگری هم دارند: آن ها می توانند به صورت تمام وقت برای شما کار کنند و مدام اطلاعات خودشات را بروز کنند. ربات های چت کننده، می توانند به سوالات مختلفی از سوی چندین کاربر به صورت همزمان پاسخ بدهند و در نتیجه، مشتریان نیازی به صبر کردن برای اپراتور نیستند.

به طور مثال، وب سایت Sephora با استفاده از یک ربات چت کننده به مشتریان خود اطلاعات بی نهایت جالبی را راجع به محصولات آرایشی و بهداشتی خود می دهد. مثلاً، این ربات با استفاده از ویژگی های بصریِ عکس مشتری می تواند لوازم آرایشی مانند رژ لب، برق لب، سایه ی چشم و ریمل را بر روی عکسشان اعمال کند تا مشتریان به طور مجازی محصول را تست کنند. همچنین، این سیستم می تواند هر نوع محصولی را بر روی عکس شما اعمال کند و با توجه به نوع و رنگ پوست مشتری، محصولات متناسب با این معیارها را به وی معرفی کند.

❺ بازاریابی از طریق فیلم

در طی چندین سال اخیر صنعت ویدئو در بخش کسب و کارهای دیجیتال رشد بی نظیری داشته است. همان طور که ویژگی های جدید مانند جلوه های ویژه ی تازه، ویدئو های 360 درجه ای و محتوای عمودی به فیلم های تبلیغاتی اضافه شده اند، این طور به نظر می رسد که صنعت فیلم و فیلم گرفتن، حالا حالاها جایگاهش را در کسب و کار دیجیتال از دست نمی دهد.اما برای اینکه بتوانید خودتان را در سال 2019 به روز نگه دارید، بهتر است که بر روی ویدئوی زنده تمرکز کنید.

تحقیقاتی که در این عرصه انجام شده، نشان می دهد که 80 درصد از مشتریان، به جای اینکه وبلاگی را برای خواندن توضیحات یک محصول باز کنند، ترجیح می دهند یک ویدئوی زنده راجع به آن ببینند. همچنین، کمپانی سیسکو بر این باور است که در سال 2019، 80 درصد از کل حجم ترافیک اینترنت، متعلق به فیلم های زنده است. هردوی این تحقیقات و نتایج شان نشان می دهند که ما باید فیلم های زنده را در کسب و کار دیجیتال جدی بگیریم. بیش از دو میلیارد نفر در فیسبوک فیلم های زنده را تماشا کرده و در اینستاگرام بیش از 1 میلیون کاربر به فیلم های زنده نسبت به باقیِ محتواها (مانند تصاویر یا کلیپ های پست شده) علاقه ی بیشتری دارند. کاربران، عاشق لحظات پشت صحنه ای هستند که به جز در فیلم های زنده، در هیچ جای دیگری پیدا نمی شود؛ به طور مثال فیلم هایی از:

  • دموی محصولات
  • مصاحبه ی ناگهانی با یک دوست یا همکار
  • یک روز عادی کاری در شرکت
  • صحبت کردن به کسانی که درون فیلم زنده با شما چت می کنند

حدالمقدور سعی کنید فیلم های زنده را از قبل برنامه ریزی نکنید یا فیلمنامه ای برایش ننویسید. فیلم های زنده ای که از قبل روندی مشخص داشته باشند، حوصله ی مشتری را سر می برند و باعث می شوند او بلافاصله دکمه ی خروج را فشار دهد.

❻ جست و جوی صوتی

جست و جوی صوتی، سیستمی است که با استفاده از آن، شما می توانید سوالی را به صورت شفاهی از سیستمِ تلفن همراه هوشمند خود بپرسید و این سیستم در پاسخ، نتایج جست و جو را برای شما نمایش می دهد. این سیستم، توانسته جای روش های قدیمی جست و جو کردن (مانند تایپ) را بگیرد.

جست و جوی صوتی هرساله رشد بیشتری دارد و همگام با ویژگی ها و تقویت هوشی ای که به آن اضافه می شود، شمارِ بیشتری از مردم شروع به استفاده از آن می کنند. این سیستم، امروزه توسط تمامی سنین و اقشار جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. کمپانی BrightLocal گزارش می دهد که 58 درصد از مصرف کنندگان در سال اخیر برای پیدا کردن محصولات مورد نظر خود از جست و جوی صوتی استفاده کرده بودند و 27 درصد از بازدیدهایی که سال پیش از فروشگاه هایی اینترنتی صورت می گرفت، از طریق سیستم جست و جوی صوتی صورت می پذیرفتند.

و اما کام اسکور پیش بینی می کند که در سال 2020، تا سقف 50 درصد از تمام جست و جوهای اینترنتی به وسیله ی سیستم جست و جوی صوتی انجام می گیرد. به همین دلایل، هر روزه شرکت های بیشتر و بیشتری به لیست استفاده کنندگان از این سیستم اضافه می شوند. جالب است بدانید که این سیستم، عرصه را برای تبلیغات صوتی نیز باز کرده است. یعنی وقتی شما سوالی را از سیستم صوتی سایت می پرسید، پس از پایان توضیحات، سیستم به طور خودکار جملاتی که از اسپانسر تحویل گرفته را نیز برای شما تکرار می کند. گوگل ادورد یکی از بارزترین مثال ها برای این نوع از تبلیغات صوتی است.

❼ جست و جوی بصری

به همین منوال که جست و جوی صوتی و ویدئویی توانسته پیشرفت زیادی داشته باشد، بسیاری از شرکت ها در صددِ اختراع و پیشرفتِ هرچه بیشترِ سیستمی برای جست و جوی بصری برآمدند. با استفاده از این سیستم، شما می توانید عکس مورد نظرتان را در این سیستم آپلود کنید و نتایج مشابه برای آن عکس را دریافت کنید.

پینترست، یکی از کمپانی هایی است که توانسته در این عرصه خودنمایی کند. سیستم لنز، یکی از اولین و بهترین سیستم های جست و جوی بصری است. طرز کار این سیستم، بدین گونه است که شما باید یک عکس از محصول مورد نظرتان را در پلتفرم آن آپلود کنید. در این لحظه، سیستم، فروشگاه هایی که چنین محصولی را دارا هستند، اطلاعات مربوط به خود محصول و محصولات مشابه را به شما نشان می دهد. و البته لنز تنها راه استفاده از سیستم جست و جوی بصری نیست. گوگل لنز نیز یکی از بهترین پلتفرم ها برای استفاده از سیستم جست و جوی بصری است. این سیستم، می تواند اطلاعاتی همچون نام و اطلاعات انحصاری محصول، فروشگاه ها و کارخانه ها و هر اطلاعاتی که مربوط به محصول باشد را به شما ارائه کند.

با گرفتن عکس از:

  • یک کارت ویزیت، می توانید شماره و آدرس آن کسب و کار را در گوشی همراهتان ذخیره کنید.
  • یک کتاب، می توانید نقدها و بازخوردها و اطلاعات خرید آن کتاب را به دست بیاورید.
  • کارخانه یا فروشگاه، می توانید تاریخچه یا اطلاعات این چنینی را دریافت کنید.
  • یک نقاشی در موزه، می توانید اطلاعات مربوط به هنرمند یا مقاله هایی که راجع به آن اثر هنری نوشته شده است را در اختیار داشته باشید.

یک پیشنهاد حرفه ای: در سال 2019، حتما از یک پلتفرم مناسب برای استفاده از سیستم جست و جوی بصری در سایت تان استفاده کنید. پلتفرم پینترست یکی از مناسب ترین پلتفرم هاست.

❽ بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها

بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها یک روش کاملاً سنتی است که امروزه شکل جدیدی به خودش گرفته است. ایده ی اصلی اینفلوئنسری، این است که از یک سلبریتی برای تبلیغ محصول خود استفاده کنید. دنیای امروزه که هر روز بیشتر و بیشتر در فضای مجازی غرق می شود، وابستگی بسیار زیادی به سخنان و نوع رفتار الگوهای جامعه یا همان سلبریتی ها دارد. بازاریابی از طریق اینفلوئنسر، یکی از موثرترین راه ها برای برقراری ارتباط به مشتری است. ساختن یک رابطه ی مناسب و محکم با مشتریان هدف از طریق سلبریتی ها، می تواند دورنمای شرکت شما را واضح تر کند. همچنین، استفاده از یک سلبریتی می تواند مشتریان باوفایی را برای شما به ارمغان بیاورد. بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها، در سال اخیر چیزی حدود 5 میلیارد دلار از تراکنش های بازار دیجیتال را به خودش اختصاص داد و این رقم در سال 2020 به 10 میلیارد دلار خواهد رسید.

و اما اینفلوئنسرها یا میکرو اینفلوئنسرها کسانی هستند که به خوبی و به طرزی فعالانه با دنبال کننده های خودشان ارتباط دارند. این نوع فعالیت، سبب شده که دنبال کننده های او به حرف ها و پیشنهادهایش گوش کنند و به نوعی از او حرف شنوی داشته باشند. اینفلوئنسرها هزینه ی کم تری نسبت به یک سلبریتی دارند اما همان طور که می توانید حدس بزنید، میزان کارایی آن ها تقریباً هیچ وقت به اندازه ی یک سلبریتی محبوب نیست.

❾ شبکه های اجتماعی

روزانه، میلیون ها نفر از مردم در سرتاسر جهان به سایت های شبکه ی رسانه متصل می شوند تا با خانواده و دوستان و همکاران خود صحبت کنند و یا راجع به کسب و کاری که دارند به مردم تبلیغ کنند. اما یادتان باشد که حتی کوچک ترین پستی که شما از کسب و کار نه چندان بزرگ خود در یک شبکه ی اجتماعی به اشتراک می گذارید، می تواند بر روی هزاران نفر تاثیرگذار باشد.

استوری ها در شبکه های اجتماعی حالا به یکی از مهم ترین بخش های کسب و کار دیجیتال در سال های اخیر تبدیل شده اند. اول از همه، اسنپ چت از مفهوم استوری رو نمایی کرد و سپس، اینستاگرام و فیسبوک نیز استوری های خودشان را به کاربران ارائه کردند و حالا یوتیوب از استوری هایش تحت عنوان "ریلز" پرده برداشته است. همان طور که گفتیم، استوری ها به مفهوم مهمی در کسب و کار دیجیتال تبدیل شده اند، اما یکی دیگر از مهم ترین فعالیت ها در شبکه های اجتماعی، انتشار اپلیکیشن های پیغام رسان است. سه پلتفرمِ وی چت، واتس اپ و فیسبوک مسنجر، ماهانه بیش از 1 میلیارد کاربر فعال دارند و این پیشرفت همچنان ادامه دارد.

❿ کسب و کار از طریق تلفن همراه

اگر شما در حال حاضر هم در شبکه های اجتماعی استفاده می کنید، در نتیجه احتمالش زیاد است که بخش اعظمی از کارهای شما توسط تلفن همراه هوشمندتان صورت می گیرد. بیش از 80 درصد از دارندگان تلفن های هوشمند، به سایت هایی همانند توییتر و فیسبوک و پینترست وصل می شوند. در فیسبوک، 600 میلیون نفر از میان 1 میلیارد کاربر فعال به صورت روزانه برای وصل شدن به سایت از تلفن همراهشان استفاده می کنند و از این عدد، 70 درصدشان در روز بیش از یک بار سایت را چک می کنند (این رقم برای دارندگان فیسبوک بر روی دسکتاپ، فقط 40 درصد است). این بدین معنی است که دارندگان تلفن همراه هوشمند علی رغم توجه به مکانی که در آن قرار دارند -خانه، محل کار، باشگاه یا هر جا- به شبکه های اجتماعی سر می زنند.

40 درصد از کل کسانی که با استفاده از تلفن همراه در گوگل به جست و جو مشغولند، مردمی هستند که به دنبال محصول یا خدمات متناسب با خواسته هایشان می گردند اما جوابی دریافت نمی کنند. جست و جوهایی که توسط تلفن همراه انجام می شود، می تواند بهترین رویا یا بدترین کابوس یک کسب و کار دیجیتال باشد. حتما حواستان باشد که بهترین و مناسب ترین کلمات کلیدی را برای وب سایتتان انتخاب کنید تا اگر مشتری از چنین کلماتی در جست و جویش استفاده کرد و با سایت شما رو به رو شد، دقیقاً به همان چیزی که می خواست رسیده باشد. در غیر این صورت، سایت شما وجهه ی نامناسبی پیدا می کند. مهم تر از همه، جایگاه خودتان را بر روی نقشه های گوشی های همراه مشخص کنید.

پیشنهاد حرفه ای: اپل مپس جدید بر روی گوشی ها و آی پد ها دارای قابلیتی است که با استفاده از آن، می توانید نقد و نظرات دیگران را راجع به یک مکان خاص بخوانید. بهترین کار این است که به مشتریان خود سفارش کنید تا نظراتشان راجع به محل کار و یا فروشگاه شما را با گوگل مپس به اشتراک بگذارند.

آیا نقشه های شما امسال به موفقیت ختم می شوند؟

ممکن است شما از یک یا چندین مورد از استراتژی های این لیست در صدد پیشرفت و گسترش کسب و کارتان استفاده کنید، اما یادتان باشد که هر وقت برای تان مقدور بود، یک ارتباط واقعی یا فیزیکی با مشتری تان برقرار کنید. شاید ربات ها و سیستم های خودکار واقعا وسوسه برانگیز باشند، اما هیچ یک از این موارد، تاثیری به اندازه ی تاثیر یک برخورد واقعی بین دو انسان را ندارد. وقتِ آن است که با مشتری های خود همانند دوستان صمیمی تان رفتار کنید.


با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

امیر محمد حیدری
نویسنده امیر محمد حیدری
تاریخ انتشار: August 30, 2019 June 07, 2020

مطالب مرتبط با برترین ترندهای بازاریابی دیجیتال که باید در رادار شما قرار بگیرد

مطالب مرتبط با برترین ترندهای بازاریابی دیجیتال که باید در رادار شما قرار بگیرد