مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

برترین استراتژی بازاریابی ایمیلی که اوباما را هم رئیس جمهور کرد

تیم محتوا سلدان
نوشته شده در تاریخ July 21, 2020

خلاصه مقاله :

  • بازاریابی ایمیلی اثربخش ترین کانال بازاریابی است. انتظار داشته باشید به ازای هر 1 دلار پولی که خرج می کنید، 51 دلار به دست بیاورید. حالا با این حساب، ROI کمپین های بازاریابی ایمیلی شما به اندازۀ کافی هست؟
  • استراتژی بازاریابی ایمیلی چیزی ورای تاکتیک های ایمیل نویسی است. در این مقاله 5 استراتژی را به همراه نمونه های واقعی برایتان شرح دادیم و از موفقیت آمازون، هاب اسپات و باراک اوباما در استفاده از بازاریابی ایمیلی گفتیم.
  • ما 3 استراتژی ویژۀ بازاریابی ایمیلی خودمان را هم برایتان توضیح داده و اینکه چطور با بازاریابی ایمیلی توانستیم به جایی برسیم که 94% ایمیل هایمان باز شوند و 30% نرخ کلیک به دست بیاوریم.

هر روز بیشتر از 290 میلیارد ایمیل فرستاده می شود! پیش بینی شده این عدد تا پایان سال 2023 به 347 میلیارد برسد. بازاریابی ایمیلی در طول این سال ها تغییرات زیادی کرده است. روشی که پنج سال پیش جواب می داد، حالا دیگر به درد نمی خورد. اما هنوز هم بازاریابی ایمیلی یکی از اجزای کلیدی استراتژی بازاریابی است. راستش را بخواهید برای بهترین بازاریاب های دیجیتال، بازاریابی ایمیلی یکی از کانال های اصلی بازاریابی است. می پرسید چرا؟ چون نتیجه اش را دیده اند و می دانند که بهترین ROI بازاریابی را دارد!

بله! درست شنیدید!  بازاریابی ایمیلی از همۀ استراتژی های بازاریابی آنلاین، از جمله سئو، PPC و بازاریابی محتوا، جلو زده! استراتژی بازاریابی ایمیلی یکی از بخش های مهم هر استراتژی بازاریابی ای است. ایمیل مقرون به صرفه ترین روش تبلیغ محصولات، ارتباط با مشتری ها و رسیدن به هدف های کسب و کار است. به طور متوسط، برای هر دلار پولی که خرج بازاریابی ایمیلی می کنید، می توانید انتظار داشته باشید که 51 دلار درآمد به دست بیاورید (39 دلار بیشتر از پارسال!)! بد نیست، نه؟ در این مقاله بهترین استراتژی های بازاریابی ایمیلی را با هم مرور می کنیم.  اگر این استراتژی ها را دنبال کنید، ایمیل مهم ترین کانال ارتباطی تان می شود. خب، حالا شروع کنیم.

5 استراتژی برای بیشتر کردن تعداد مشتریان از کمپین های بازاریابی ایمیلی

1- پیغام هایتان را شخصی سازی کنید

وقتی می گوییم ایمیل شخصی شده منظورمان این نیست که برای تک تک مشترکینتان یک ایمیل جداگانه بفرستید. منظور از شخصی سازی این است که از داده های مشتریانتان برای ساخت پیام های متناسب با خودشان استفاده کنید. یک نمونۀ عالی از این استراتژی آمازون است. همۀ ایمیل های آمازون شخصی شده اند. ایمیل های آمازون با «مشتری گرامی» شروع نمی شوند، بلکه با «سارا عزیز» شروع می شود. آمازون در ایمیل هایش نمی گوید «ممکن است این محصولات (که تصادفی انتخاب شده اند) را هم دوست داشته باشید»، بلکه می گوید «ممکن است این محصولات (که بر اساس سابقۀ خریدهای قبلی مشتری انتخاب شده اند) را هم دوست داشته باشید». برای آمازون، بازاریابی ایمیلی فقط یک کانال بازاریابی در کنار بقیۀ کانال ها نیست؛ بلکه کلید تجربۀ مشتری است. جف بزوس، مدیرعامل آمازون، یک نابغۀ ایمیل است. جف قدر ایمیل ها را می داند. مشهور است که او همۀ شکایت های مشتری ها را می خواند. این طوری می شود که 35% از کل فروش محصولات در آمازون از پیشنهادهای ایمیلی و حین خرید، به دست می آید.  البته این فقط آمازون نیست که چنین نتایجی از شخصی سازی به دست آورده است. گزارش شرکت اکسپریان نشان داده ایمیل های شخصی شده 6 برابر بیشتر تراکنش تولید می کنند! با یک محاسبۀ سرانگشتی، به عمقش پی می بریم! تازه ترین تحقیق نشان داده بازاریابی ایمیلی به ازای هر ایمیل 08/0 دلار درآمد ایجاد می کند.
خب این که خیلی زیاد به نظر نمی رسد. اما فکرش را بکنید؛ اگر در یک کمپین، به 500هزار نفر ایمیل بفرستید، 40هزار دلار درآمد به دست می آورید. خیلی است ها! تازه اگر ایمیل هایتان را شخصی کنید، درآمدتان خیلی بیشتر هم می شود! طبق یک تحقیق دست اول،  به ازای هر 1 دلار سرمایه گذاری در شخصی سازی نرخ بازده سرمایه گذاری 20دلار است! خب این از نظر فرصت درآمدزایی یعنی چه؟ آها! بهترین بخش ماجرا همینجاست:
70 درصد از برندها در استراتژی بازاریابی ایمیلی شان شخصی سازی نمی کنند. این یعنی اگر شما ایمیل هایتان را شخصی سازی کنید، خیلی به چشم می آیید و یک سر و گردن از رقبا بالاتر قرار می گیرید. ساده ترین شکل شخصی سازی این است که گیرندۀ ایمیل را به اسم خطاب کنید. اغلب ESPها این امکان را در اختیار شما قرار می دهند. همین تاکتیک ساده به تنهایی می تواند عملکرد کمپینتان را بهتر کند.
مثلا، ایمیلی هایی که در عنوانشان اسم کوچک گیرنده را می نویسند نرخ باز شدنشان 16% بیشتر است.

حالا اگر بدانید که 47% از ایمیل ها فقط به خاطر عنوانشان باز می شوند، می فهمید که این استراتژی چقدر به دیده شدن ایمیل هایتان کمک می کند.  جدای از اسم مشتری، چند توصیۀ دیگر هم برایتان داریم که خوب است قبل از شروع شخصی سازی رعایت کنید:
اطلاعات درست و کافی را قبلا جمع کنید: اگر بخواهید درست شخصی سازی کنید باید قبلش اطلاعات درستی از مشتری ها جمع کرده باشید. پس کار شخصی سازی در حقیقت از فرم ثبت نام سایتتان شروع می شود. اگر قبلا اسم و مشخصات مشتری را از او نگرفته باشید، دستتان برای شخصی سازی بسته است. یادتان باشد فقط اطلاعاتی را از مشتری بخواهید که مربوط به شما است و به آن ها احتیاج دارید، نه هر داده ای که دلتان می خواهد! اینجاست که مقررات عمومی حفاظت از داده ها بر تیم های بازاریابی اثر زیادی گذاشته است.
یک ایمیل reply-toی واقعی داشته باشید: اگر در ایمیلتان از donotreply@example.com استفاده کنید، اعتبار پیامتان را به کل از دست می دهید. اگر هدفتان این است که خواننده های ایملیتان با برندتان درگیر شوند و به کمپین های بازاریابی شما واکنش خوبی نشان بدهند، از یک ایمیل پاسخگویی واقعی استفاده کنید تا پیام هایتان هم معتبرتر به نظر برسند و هم صمیمی تر.
یک امضای واقعی پای ایمیلتان بگذارید: همانطور که باید از ایمیل reply-toی واقعی استفاده کنید، باید اطلاعات واقعی فرستنده را هم درون ایمیل بگذارید. بهترین راهش هم این است که انتهای ایمیل راه های تماس با خودتان را اعلام کنید، مثلا اسم و آدرس ایمیل و شمارۀ تماس بگذارید. اگر به خواننده ها فرصت تماس با خودتان را بدهید یا اجازه بدهید به صورت آنلاین با شما ارتباط بگیرند، می توانید رابطۀ صمیمی و شخصی با آن ها برقرار کنید.

2- مشترکین خبرنامۀ ایمیلی تان را بخش بندی کنید

متخصص بازاریابی ایمیلی امسال بخش بندی را دومین اقدام مهم در فعالیت هایشان ذکر کرده اند.

می دانید چرا بخش بندی اینقدر مهم است؟ چون وقتی بخش بندی می کنید، کمپین های ایمیلی تان خیلی هدفمند تر می شوند. مثلا تصور کنید می خواهید یک دورهمی دوستانه با حضور صاحبان کسب و کارهای کوچک شهرتان برگزار کنید تا با هم بیشتر آشنا شوید. بهترین راه برای اینکه بیشترین تعداد مدعوین به مهمانی بیایند چیست؟ بخش بندی. بهترین راه این است که لیستی از کسانی که خودشان را مالک کسب و کارهای کوچک شهرتان معرفی کرده اند داشته باشید، بعد با یک ایمیل همه را به مهمانی دعوت کنید. این نوع بخش بندی کار ساده ای است و خیلی راحت با یک نرم افزار CRM قابل اجراست.  حالا این راه را مقایسه کنید با اینکه بخواهید به تمام کسانی که اسمشان در پایگاه دادۀ شما هست و ممکن است از سراسر کشور (یا حتی خارج از کشور) باشند، ایمیل بزنید. چقدر لج آدم در می آید که ایمیلی به دستش برسد که در آن به مهمانی ای که آن سر دنیا برگزار می شود، دعوتش کرده باشند! خیلی روی اعصاب است! برای اینکه بدانید چقدر بخش بندی پایگاه داده کار مفید و ارزشمندی است، به این آمار و ارقام نگاهی بیندازید.  هاب اسپات در تحقیقی متوجه شده است تمام KPIهای بازاریابی ایمیلی زمانی که لیست ایمیل ها بخش بندی شده باشند، بهتر هستند.

مثلا اگر لیست ایمیل هایتان بخش بندی شده باشند، نرخ باز کردن ایمیل، درآمد، لیدها، تراکنش ها و تعداد مشتری ها بیشتر از زمانی است که بدون بخش بندی، ایمیل می فرستید. ضمنا بخش بندی باعث می شود کمپین های بازاریابی ایمیلی تان تابع مقررات عمومی حفاظت از داده ها باشند.  خب، حالا واقعا بخش بندی به درد می خورد؟ معلوم است که به درد می خورد! یک نمونه اش همین کمپین بازاریابی ایمیلی خودمان. ما اخیرا دو تا کمپین اجرا کرده ایم. هر دو کمپین عنوان و محتوای یکسانی داشتند. اولین کمپین را بدون بخش بندی به کل لیست ایمیل هایمان فرستادیم. اما برای دومی، مشترکین را بر اساس علائقشان دسته بندی کردیم و ایمیل ها را به مشترکین هدف فرستادیم. 42% از ایمیل های کمپین اول باز شد و نرخ کلیک درون ایمیل 5/4% بود. به نظر ما که خیلی خوب بود. اما به گرد پای کمپین دوم هم نمی رسید! کمپین دوم 94% نرخ باز کردن ایمیل و 38% نرخ کلیک به دست آورد!

حالا چه می گویید؟ ارزشش را دارد، نه؟ و به همین خاطر است که همۀ بازاریاب ها برای فرستادن ایمیل، مشترکینشان را بخش بندی می کنند، درست است؟ نه!  از هر 10 متخصص بازاریابی ایمیلی 9 تایشان مشترکین را بخش بندی نمی کنند.  بخش بندی مشترکین می تواند بر اساس معیارهای مختلفی باشد، مثلا:
صنعت: شما در صنعت B2B کار می کنید یا B2C؟ محصولات و خدماتتان را به شرکت ها می فروشید یا به مردم؟ اگر صنعت مشترکینتان را بشناسید خیلی بهتر می توانید لیست ایمیل ها را دسته بندی کنید. مثلا اگر ایمیلی دربارۀ ماشین و قطعات ماشین را به شرکت های لوازم یدکی و قطعه سازی بفرستید، احتمال مشارکت گیرنده ها با ایمیلتان خیلی بیشتر است تا اینکه این ایمیل ها را به شرکت های نرم افزاری بفرستید.
اندازۀ شرکت: بخش بندی بر اساس اندازۀ شرکت یا درآمد سالانه اش (که به آن بازاریابی بر اساس حساب مشتری هم می گویند) یکی از راه های خیلی خوب برای بالا بردن نرخ مشارکت گیرنده با ایمیل است. مثلا یک شرکت کوچک پنج نفره خیلی کمتر از یک شرکت بزرگ 750 نفره احتمال دارد که بتواند در بزرگ ترین کنفرانس سالانۀ صنعت شرکت کند. پس اگر می خواهید برای چنین برنامه ای از یکی از این شرکت ها دعوت کنید، دومی انتخاب مناسب تری است.

پنل ایمیل مارکتینگ سلدان

چرخۀ فروش: کسانی که تازه در مراحل اولیۀ فرایند خرید هستند هنوز آماده نیستند که سخنرانی های آتشین شما دربارۀ محصولتان را بشنوند یا شخصا دموی محصول پیچیدۀ تان را بهشان نشان بدهید. اما احتمالا دوست دارند گزارش های واقعی از وضعیت صنعت را مطالعه کنند. از طرف دیگر، خریدارانی که در مراحل نهایی خرید هستند احتمالا به وبینارهای ارائۀ محصول یا پیشنهاد دریافت نسخۀ آزمایشی محصول واکنش خوبی نشان می دهند.

3- ایمیل هایی بفرستید که در گوشی تلفن خیلی خوب دیده شوند

در سال 2012، 27% از همۀ ایمیل های بازاریابی روی گوشی تلفن باز شدند. در پایان سال 2014 این عدد به 42% رسید، و حالا 61% است! این عددها خیلی بزرگ اند!  ببینم! اولین کاری که صبح، بعد از بیدار شدن، انجام می دهید چیست؟ مثل من، گوشی تان کنار دستتان روی تخت افتاده و اولین کاری که هر روز صبح می کنید چک کردن تماس، ها، پیام ها و ایمیل هایتان است؟ خجالت نکشید! من و شما تنها کسانی نیستیم که این طوری هستیم! 50% از مردم همین طوری اند! وقتی ایمیلی را به یک مشترک می فرستید که آن را روی گوشی اش باز می کند که بخواند، اما ایمیل متناسب با گوشی تلفن طراحی نشده و خوب دیده نمی شود، فکر می کنید اولین کاری که مشترک می کند چیست؟ اغلب مشترکین عضویتشان در خبرنامۀ شما را لغو یا ایمیل شما را پاک می کنند. خلاص. خب پس چرا هنوز تقریبا نیمی از ایمیل ها متناسب با گوشی تلفن طراحی نمی شوند؟

بدتر از آن اینکه ما هم در تحقیق خودمان دربارۀ بازاریابی ایمیلی متوجه شدیم 20% از کمپین های ایمیلی متناسب با گوشی تلفن بهینه نمی شوند.  اما از آن طرف، اگر کمپین های ایمیلی برای موبایل بهینه شوند، درآمد سرشاری نصیبمان می کنند! طبق گزارش Yesmail، میانگین درآمد هر ایمیل موبایلی 4/0 دلار است که بیش از 4 برابر کلیک روی ایمیل دسکتاپی است.

درآمد هر ایمیل متناسب با موبایل 4 برابر بیشتر از ایمیل متناسب با دسکتاپ است. و 55% از کاربران گوشی های هوشمند بعد از دریافت یک ایمیل تبلیغاتی روی موبایلشان، حداقل یک بار خرید کرده اند. همچنین ، بررسی Flexmail نشان داده 36% از شرکت هایی B2B که کمپین های ایمیلی شان را برای گوشی های موبایل بهینه کرده اند، شاهد بهبود کلی در عملکرد کمپین هایشان بوده اند.

حالا چطور باید کمپین ها را برای موبایل بهینه کنیم؟ برای این کار چند توصیه برایتان دارم:
طراحی ایمیلتان ریسپانسیو باشد- در فارسی به آن می گوییم طراحی واکنش گرا: طراحی ریسپانسیو یعنی طوری که تجربۀ کاربر در هر نوع دستگاهی (موبایل، دسکتاپ، تبلت، ...) به بهترین صورت ممکن باشد. اغلب ESPها این امکان را برای شما فراهم می کنند.
عنوان و پیش نمایش متن را کوتاه و جذاب بنویسید: عنوان خوب از نان شب واجب تر است. عنوان را کوتاه و دقیق بنویسید تا گیرندۀ ایمیل بفهمد موضوع و متن ایمیل دربارۀ چیست. بعد از عنوان، بخش کوتاهی از متن ایمیل نمایش داده می شود که به آن پری هدر یا اسنیپت می گویند. این بخش خیلی باارزش است، پس با توضیحات بی فایده هدرش ندهید. مثلا ننویسید «برای دیدن این ایمیل در مرورگر خود باید ...». عوضش ایمیلتان را به نوعی در همین پیش نمایش کوتاه، خلاصه کنید یا یک CTA در همین بخش بگنجانید. مثلا بنویسید «حمل رایگان». این طوری خواننده را مشتاق تر می کنید که ایمیل را باز کند و متنش را بخواند.
عبارت Call TO Action یا دعوت به عمل را «گل درشت و تو چشم» بسازید: اندازۀ موبایل ها با هم فرق دارد. یک لینک متنی شاید روی تبلت یا دسکتاپ خوب دیده شود و درست کار کند، اما حتی یک دکمۀ CTA، اگر کوچک باشد، روی صفحه نمایش کوچک موبایل، آن هم وقتی کاربر دستش بزرگ باشد، خیلی چیز آزاردهنده ای می شود. پس دکمۀ CTAتان را بزرگ و برجسته و واضح و طوری بسازید که راحت بشود رویش کلیک کرد.

4- متن ها، طرح ها و دکمه های مختلف را امتحان کنید

با تست کردن، حالا چه صفحۀ وبسایتتان چه طرح ایمیلتان، می توانید بر اساس داده های واقعی تصمیماتی بگیرید که در نهایت عملکردتان را چند پله بالا می برد. این دربارۀ بازاریابی ایمیلی هم صدق می کند. حتما شما هم قبلا عنوان های مختلف برای ایمیل هایتان امتحان کرده اید؟ همه این کار را می کنند.

حتی باراک اوباما هم عنوان های ایمیل هایش را A/B تست می کرد. باور نمی کنید؟ سال 2012، باراک اوباما موفقیتش را در انتخابات ریاست جمهوری تا حد زیادی مدیون بازاریابی ایمیلی بود.  ستاد تبلیغاتی اوباما ایمیل هایی را با عنوان های مختلف به گروه کوچکی از مشترکین فرستاد و بر اساس بازخور آن ها توانست تخمین بزند که در مقیاس بزرگ تر چقدر می تواند انتظار کمک مالی از مردم داشته باشد. آن نمونۀ کوچک نشان می داد بدترین عنوان («تنها نتیجۀ درست نظرسنجی ها ...») اگر به کل ایمیل ها ارسال شود، حدود 400.000 دلار کمک جمع می شود. اما انتظار می رود بهترین عنوان («آن ها بیشتر از من خرج خواهند کرد») 2.500.000 دلار کمک جمع کند. این همه تفاوت؟! عملا بهترین عنوان حتی از حد انتظارات هم فراتر رفت و 2.700.000 دلار کمک به ستاد تبلیغاتی واریز شد! و این یعنی، فقط به خاطر تغییر عنوان ایمیل 2/2 میلیون دلار بیشتر پول جمع شد.

باراک اوباما با امتحان کردن عنوان های مختلف برای ایمیل های تبلیغاتی اش، 2 میلیون دلار بیشتر کمک مالی جذب کرد.

اما این فقط عنوان ایمیل نیست که باید تست کنید. شما می توانید:

آدرس های مختلف برای فرستنده را امتحان کنید: اسمی که در فیلد from می آید اثر بسیار بزرگی روی باز شدن ایمیل دارد. در واقع اسم فرستنده مهم ترین دلیل باز کردن ایمیل است! پس اسم های مختلف را برای کمپین ایمیلی تان امتحان کنید، مثلا اسم یک فرد خاص، اسم فرد با اسم شرکت، یا اسم مدیرعامل.  متن های ساده را با متن HTML مقایسه کنید: من هم مثل اکثر بازاریاب ها مطمئنم شما ایمیل هایتان را در قالب plain می فرستید. اصلا تا به حال به فکرتان رسیده این نوع قالب ها را تست کنید؟ قالب HTML را چطور؟ وقتی متن ایمیلتان را با ابزارها و عناصر بصری شخصی سازی می کنید، خواننده احساس می کند متن ایمیل به طور اختصاصی برای خودش نوشته شده است.

ایمیل های کوتاه و بلند را امتحان کنید: می توانید یک متن کوتاه و شیرین بنویسید، یا می توانید یک ایمیل بلند با جزئیات کامل بنویسید. در ایمیل های بلندتر می شود جزئیات بیشتری جا داد، اما ایمیل های کوتاه تر خواننده را مستقیما می برد به لندینگ پیج. خب کدامش بهتر است؟ امتحان کنید، بفهمید!

5- هر جا شد کمپین هایتان را خودکار کنید

ایمیل های خودکار ایمیل هایی هستند که بر اساس رفتار کاربر به صورت خودکار فرستاده می شوند. رایج ترین ایمیل های خودکار هم ایمیل های خوشامدگویی، ایمیل های تشکر و ایمیل های تراکنشی هستند، مثل ایمیل تایید سفارش یا ایمیل رسید.  داده هایی که از ایمیل های خودکار وجود دارند نشان می دهند این ایمیل ها خیلی بهتر از ایمیل های سنتی هستند. مثلا اپسیلون با بررسی داده ها فهمیده:

  • نرخ باز کردن ایمیل های خودکار 49% است (یعنی 95% بیشتر از ایمیل های سنتی).
  •  میانگین نرخ کلیک ایمیل های خودکار بیشتر از 2 برابر ایمیل های سنتی است.
  • بهترین وبسایت های جهان که بالاترین نرخ تبدیل را دارند (یعنی سایت هایی که 40% از ترافیکشان تبدیل به مشتری می شود) از ایمیل های خودکار استفاده می کنند.

فقط این نیست! تحقیق فارستر نشان داده کمپین های بازاریابی ایمیلی خودکار می توانند 4 برابر درآمد و 18 برابر سود بیشتر تولید کنند! باور نمی کنید؟! باور کنید! ما امتحان کرده ایم، جواب می دهد! کمپین ایمیلی سنتی (سمت چپ) خودمان را با کمپین ایمیلی خودکارمان (سمت راست) مقایسه کردیم:

نرخ باز شدن ایمیل های خودکارمان 5 برابر و نرخ کلیک ها 15 برابر بیشتر از کمپین سنتی بود! عجیب است که فقط 20% از بازاریاب ها از ایمیل های خودکار استفاده می کنند و چیزی حدود 6/2% از کل ایمیل ها، خودکار هستند. با این وجود سهم آن ها از درآمد بازاریابی ایمیلی می تواند 20% باشد! می دانید چرا ایمیل های خودکار خوب نتیجه می گیرند؟ چون دقیقا می روند سراغ فصل مشترک ایمیل های تبلیغاتی با ایمیل های تراکنشی (منطقۀ طلایی!).  این فصل مشترک چی هست؟
چنین چیزی است:

علت اینکه اینجا منطقۀ طلایی ایمیل است، وضعیت کاربر است! در یک جمله که نمی شود توضیح داد؛ گوش کنید:
شما می روید به یک وبسایتی، محصولات را زیر و رو می کنید و چندتایشان را می گذارید در سبد خریدتان. اما موقع پرداخت، دودل می شوید و نمی توانید تصمیم قطعی بگیرید که بخریدشان. پس صفحه را می بندید و می روید. این وضعیت برایتان آشناست؟ این اتفاق هر روز در هر فروشگاه آنلاینی تکرار می شود. اما تصور کنید یک ساعت بعد، ایمیلی به دستتان می رسد که دقیقا همان محصولی که می خواستید بخرید را معرفی کرده. تازه درون ایمیل، نه تنها یک دکمه هست که مستقیم شما را می برد به سبد خریدتان، که یک کد تخفیف 10درصدی هم برای هزینۀ حمل برایتان گذاشته اند. خب حالا چه؟ حالا بیشتر احتمال دارد برگردید و محصول را بخرید، نه؟  و این است قدرت ایمیل خودکار! اما طراحی و تنظیم ایمیل خودکار هم گران است هم سخت، نه؟ نه الزاما. می توانید با قابلیت پاسخگویی خودکار نرم افزار خدمات مشتریانتان شروع کنید. خود ما هم برای همۀ ایمیل های خودکارمان از همین قابلیت استفاده می کنیم و راضی هستیم. از جمله ایمیل های خودکاری که می توانید بفرستید این ها هستند:
ایمیل فعال سازی: یک کاربر جدید یک حساب در وبسایتتان ساخته، اما 7 روز گذشته و او از محصولاتتان استفاده نکرده است. خب یک کمپین فعالسازی بسازید که یک ایمیل خودکار برای کاربر بفرستد و در آن ایمیل هم اطلاعات لاگینش را یادآوری کند، هم قدم به قدم مراحل ورود به سایت و استفاده از محصول را توضیح بدهد. ضمنا اگر این مراحل را در یک ویدئوی آموزشی هم بگنجانید و به ایمیل اضافه کنید نور علی نور می شود. تازه می توانید از کاربر دعوت کنید که با هم جلسۀ حضوری یا آنلاین داشته باشید تا او را با محصول بیشتر آشنا کنید و به سوالاتش جواب بدهید.
ایمیل تمدید: اشتراک سالانۀ مشتریان دارد تمام می شود و او هم 3 ماه است که از محصولات شما استفاده نکرده. شما می خواهید او را برگردانید تا یک سال دیگر هم اشتراکش را تمدید کند. یک کمپین تمدید بسازید که به همۀ مشتری هایی که اشتراکشان (یا قراردادشان با شما) دارد تمام می شود یک ایمیل خودکار بفرستد و در آن ویژگی های جدید محصولاتتان و محصولات جدید و محصولاتی که در آیندۀ نزدیک قصد دارید به بازار بیاورید را به او معرفی کند.
ایمیل شگفت انگیز: کلید موفقیت هر کسب و کاری، مشتری وفادار است. گهگاهی به مشتری های وفادارتان هدیه بدهید. یک کمپین سورپرایز بسازید که طی یک ایمیل خودکار به بهترین مشتری هایتان، یک سال لایسنس رایگان نرم افزارتان، یا یک کارت هدیه یا حتی یک کد تخفیف برای خریدن یک جعبه شکلات هدیه بدهید. هزینۀ این هدیه ها برای یک کسب و کار چیزی نیست، اما نتیجه اش فوق العاده است!

طراحی ایمیل با کشیدن و رها کردن به همراه انواع ترکر ها برای بررسی بازخورد کاربران در فروشگاه ساز سلدان

جمع بندی

بازاریابی ایمیلی کماکان خوب است، اما تکامل پیدا کرده و تغییر کرده است. حالا دیگر بازاریابی ایمیلی صرفا فرستان یک ایمیل ساده به یک بانک ایمیل صدهزارتایی نیست. وقتش شده که استراتژی بازاریابی ایمیلی تان را به روز کنید. حالا باید پیام های هدف گیری شده بفرستید. پیام هایی که شخصی شده اند و کاملا متناسب با دستگاه های مختلف طراحی شده اند. باید عناصر جدید را در ایمیلتان امتحان کنید. روندهای ارسال ایمیل زود به زود تغییر می کنند و روشی که یک سال قبل جواب می داد، شاید امروز دیگر به کارتان نیاید. پس از امتحان کردن نترسید. آزمون وخطا کنید و وقتی بالاخره فهمیدید کدام روش و کدام ایمیل بهتر جواب می دهد، سعی کنید آن را تبدیل به ایمیل های خودکار کنید. اگر این توصیه ها را در استراتژی های بازاریابی ایمیلی تان رعایت کنید، هم مشتری ها واکنش بهتری نشان می دهند، هم نتیجۀ کمپینتان بهتر می شود و هم کسب و کارتان رشد می کند.  حالا به ما بگویید به نظر راز موفقیت یک استراتژی بازاریابی ایمیلی چیست؟  جوابتان را همین پایین، در بخش نظرات، بنویسید.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

منظور از ایمیل شخصی شده در بازاریابی ایمیلی چیست؟

وقتی می گوییم ایمیل شخصی شده منظورمان این نیست که برای تک تک مشترکینتان یک ایمیل جداگانه بفرستید. منظور از شخصی سازی این است که از داده های مشتریانتان برای ساخت پیام های متناسب با خودشان استفاده کنید.

چطور باید کمپین های ایمیلی را برای موبایل بهینه کنیم؟

طراحی ایمیلتان ریسپانسیو باشد ، عنوان و پیش نمایش متن را کوتاه و جذاب بنویسید، عبارت Call TO Action یا دعوت به عمل را «گل درشت و تو چشم» بسازید

ایمیل های خودکار به چه دسته ایمیل های اطلاق می شود؟

ایمیل های خودکار ایمیل هایی هستند که بر اساس رفتار کاربر به صورت خودکار فرستاده می شوند. رایج ترین ایمیل های خودکار هم ایمیل های خوشامدگویی، ایمیل های تشکر و ایمیل های تراکنشی هستند، مثل ایمیل تایید سفارش یا ایمیل رسید.

عنوان ایمیل به مشتری چه ویژگی داشته باشد؟

عنوان خوب از نان شب واجب تر است. عنوان را کوتاه و دقیق بنویسید تا گیرندۀ ایمیل بفهمد موضوع و متن ایمیل دربارۀ چیست.

تیم محتوا سلدان
نویسنده تیم محتوا سلدان
تاریخ انتشار: July 21, 2020 July 21, 2020

مطالب مرتبط با برترین استراتژی بازاریابی ایمیلی که اوباما را هم رئیس جمهور کرد

مطالب مرتبط با برترین استراتژی بازاریابی ایمیلی که اوباما را هم رئیس جمهور کرد