مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

اهمیت نقد و نظر دیگران راجع به محصول و روشِ افزایش تعداد نظرات

امیر محمد حیدری
نوشته شده در تاریخ June 10, 2020

آمازون، وال مارت و تارگت، فقط به عنوان یک سری خرده فروشِ بزرگ در جهان شناخته نمی شوند. این وب سایت ها، در حقیقت به عنوان یک منبع آگاهی نیز در اختیار مشتریان قرار می گیرند. هزاران نفر به صورت روزانه به این سایت ها سر می زنند تا نقد و نظر مشتریان و مصرف کنندگان یک محصول را بخوانند. بسیاری از فروشگاه های بزرگ مثل این سایت به عنوان یک منبع اطلاعاتی توسط بازدیدکنندگان و خریداران استفاده می شوند. نقد و نظرات یک محصول می تواند یک بخش بسیار مهم از برند ساختن و بازاریابی آنلاین باشد. این نظرات می توانند اعتماد و وفاداری را بین شما و خریدار بسازند و به صورت کلی، محصول شما را از محصول دیگر شرکت ها متمایز کنند. امروز قرار است با یکدیگر یاد بگیریم که چرا نقد و نظرات مربوط به یک محصول اهمیت دارد و چگونه شما می توانید مشتری خود را مجاب به نوشتن یک نظر راجع به محصولتان کنید.


نقد و نظرات می توانند فواید بسیاری برای شما داشته باشند

خریدکنندگان باهوش کسانی هستند که قبل از خرید یک محصول از نوع کارایی آن دستگاه به خوبی اطلاعات کسب می کنند. این گونه افراد در حین خرید از یک سایت، قسمت نظرات را چک می کنند و تمامی نظرات بد، خوب و نسبتاً خوب را راجع به یک محصول می خوانند. آیا پس از دیدنِ این نظرات، ارزش دارد که بابتش پول بدهم؟

اولین فایده ی قابلیت نظر دادن در سایت شما این است که مشتری اعتماد به نفس می گیرد. هر چقدر که نقد و نظرات در سایت شما بیشتر باشد، مشتری نتیجه می گیرد که تصمیم درستی برای خرید از شما گرفته است. همچنین، نقد و نظرات می توانند به حضورِ هرچه بیشترِ سایت نیز کمک کنند. به این دلیل که وقتی مشتری برای شما نظری را می نویسید، به طور ناخودآگاهی کلید واژه هایی را به موتورهای جست و جو گر می دهد. در چنین اوضاعی، وقتی یک نفر موضوعی مرتبط با سایت شما را جست و جو کند، قطعاً شما جزو اولین نتایج خواهید بود. به علاوه، اگر مشتری محصول شما را در شبکه های مجازی مختلف به اشترک بگذارد و راجع به آن نظری بدهد، مثل این است که یک اینفلوئنسر، کمپین بزرگی را برای تبلیغ محصول شما به راه انداخته باشد. هرچه تعداد نظرات مشتریان در سایت شما بیشتر باشد، سایت شما نیز مدتِ طولانی تری در میان نتایج اولِ گوگل و موتورهای جست و جو گرِ متفرقه باقی می ماند. همچنین، نقد و نظرات می توانند به شما کمک کنند که درک بیشتری از محصول خودتان داشته باشید. ممکن است شما یک ماه به صورت آزمایشی از محصول خود استفاده کنید تا نقاط قوت و ضعفش را بررسی کنید. اما هنگامی که این محصول به دست مشتری می رسد، او متوجه مشکلات جزئی و ریزی می شود که شما هیچوقت نمی توانستید متوجهش شوید. در نتیجه، شما می توانید از نظرات مشتریان به عنوان راهی برای رشد و توسعه ی محصول خود استفاده کنید. البته تمامی این فواید تنها وقتی به دست می آیند که شما قادر باشید مشتری را مجاب به نظر دادن کنید. اگرچه که این کار بسیار ساده است، اما بسیاری از بازاریابان اینترنتی راه و چاهش را نمی دانند و اصولاً مسیرشان به چاه ختم می شود.

پس چگونه می توانیم مشتری را مجاب به نظر دادن راجع به محصول کنیم؟

اول از همه مستقیماً نظرش را از او بخواهید

بهترین راه برای دریافت نظرات مشتری راجع به یک جنس، پرسیدنِ مستقیم از اوست. رک باشید؛ در برخی مواقع، مشتری اصلاً فراموش می کند که می تواند نقد و نظری را راجع به محصول در سایت تان بنویسد! شما می توانید یک هفته پس از رسیدنِ محصول به دست مشتری از او در این باره سوال کنید. البته اگر محصول شما طوری نیست که بلافاصله از آن استفاده شوید، می توانید زمان بیشتری را منتظر بمانید. همچنین، می توانید از طریق خود سایت و یا ایمیل نیز اقدام کنید. ابزارهای زیادی برای ارسال ایمیل های پیشفرض به مشتری وجود دارد. از یکی از آنها استفاده کنید و از مشتری بخواهید تا نظرش را با شما در میان بگذارد.

نوشتن نظر و نقد را تا بیشترین حد ممکن برای مشتری آسان کنید

برای نوشتن یک نظر ساده از مشتری اطلاعات بیهوده نخواهید. در چنین موقعیت هایی، تنها یک نام، آدرس ایمیل (برای تاییدیه ها و ارتباط برقرار کردن در آینده)، یک امتیاز و یک متن به عنوان نظر کافی است. البته اگر احساس می کنید که نوشتنِ یک سر تیتر یا نوشتن اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی مشتری (اعم از کشور و استان و شهر) نیز برای شما اهمیت زیادی دارد، می توانید این فیلد را نیز به پرسش نامه تان اضافه کنید. به علاوه، اگر فکر می کنید اضافه کردن عکس و فیلم با نظر می تواند سایت شما را به مرجع غنی تری تبدیل کند، می بایستی قابلیت اضافه کردن عکس و فیلم به نظر را تعبیه کنید و این قابلیت را روی تمامی دستگاه های ممکن امتحان کنید. هرچه فرایند نوشتن نظر در سایت ساده تر باشد، مشتری نیز تمایل بیشتری به نوشتنش خواهد داشت.

به مشتری انگیزه بدهید

انگیزه می تواند بهترین راه برای مجاب کردن مشتری به نظر دادن باشد. البته این راه از تنوع بسیار زیادی برخوردار است، شما می توانید به مشتری جایزه بدهید و یا جایزه های خاصی را ایجاد کنید. به طور مثال به تصویر زیر نگاه کنید. این تصویر مربوط به وبسایت Adagio است. در این سایت، اگر شما یک نقد و نظر بنویسید، پنج امتیاز دریافت می کنید که این امتیازات میتوانند فواید خاصی داشته باشند و این فواید به سیاست های کاریِ هر سایت بستگی دارد. در سایت Adriago گرفتن 5 امتیاز به معنای 50 سنت است. یعنی شما پس از نوشتن یک نظر 50 سنت در این فروشگاه اعتبار خواهید داشت و می توانید برای خرید بعدی تان از این اعتبار استفاده کنید.

  • انواع دیگر انگیزه ها برای ارائه به مشتری:
  • انگیزه های رقابتی (در سطر بعد توضیح خواهم داد)
  • کوپن - که میتواند 10 درصد از خرید بعدی مشتری کسر کند
  • تخفیف - که تفاوت زیادی با کوپن ندارد و فایده اش یکی است
  • گیفت کارت - که می تواند به وبسایت شما یا وبسایت ها یا مکان های دیگری محدود شود. این گیفت کارت ها می توانند فقط به نقد و نظرهای چند رسانه ای که شامل فیلم و عکس می شوند تعلق بگیرند. اگرچه که نوع انگیزه ی شما می تواند برای ارائه به مشتری متفاوت باشد، اما هر وب سایت تجاری باید چنین انگیزه ای را ایجاد کند.

انگیزه های رقابتی

همه ی مردم عاشق این هستند که در رقابتی پیروز شوند و یک جایزه ببرند. لزومی ندارد یک خودرو را به عنوان جایزه تعیین کند. برخی از بهترین و محبوب ترین جایزه ها:

  • گیفت کارت برای محصولات داخل فروشگاه
  • دسترسی های خاص به برخی از ویژگی های سایت
  • برخی محصولات ارزان اما محبوبِ سایت
  • گیفت کارت برای یک رستوران یا کافی شاپ
  • یک محصول خاص

هرچه انگیزه و جایزه ی شما خواستنی تر و خلاقانه تر باشد، میزان بازدهی این روش برای جذب نقد و نظر مشتریان نیز بیشتر می شود.

از مشتریان بخواهید تا از محصول تان عکس بگیرند

مردم به طور کلی دوست دارند از هرچیزی عکس بگیرند و منتشر کنند. یادتان باشد که نقد و نظراتی که شامل عکس و فیلم باشند به غایت تاثیرگذارتر از نظرات متنی هستند. اول از همه شما می بایستی قابلیت آپلود فیلم و عکس را در قسمت نظرات برای مشتریان تعبیه کند. اگر بتوانید مشتریان خود را مجاب به استفاده از عکس و فیلم در نظراتشان کنید، مطمئن باشید که بهترین و سازنده ترین نقدها را از سمت مشتریان دریافت می کنید.

نکته: سوال های مهم و پراهمیتی بپرسید

وقتی می خواهید از مشتری نقد و نظر دریافت کنید، بهترین سوالات ممکن را از او بپرسید. اینکه نظر او راجع به محصول چه بوده سوال ناکارآمدی است. از او بپرسید که نحوه ی استفاده از محصول را با عکس و فیلم نشان دهد، آیا محصول را به کسی معرفی کرده و اینکه آیا این محصول در زندگی به او کمک می کند یا نه. در همین حین، یادتان باشد که نقد و نظرات باید تا حد امکان تخصصی و حرفه ای باشند و موضوع را کاملاً پوشش دهند. کسی که به دنبال خرید یک لباس است، در نظرات به دنبال نظری می گردد که از سایز لباس گفته باشد؛ یا به طور مثال یک عکاس برای خرید دوربین به نظرات تخصصی در میان نقدهای کاربران نیاز دارد. پرسیدنِ سوالِ درست، میتواند نیمی از راه را برای شما برود.

چگونه می توانیم نقدها دریافتی را مدیریت کنیم؟

مدیریت صحیحِ نقد و نظرات می تواند اعتماد و وفادارای مشتریان را برای شما به ارمغان بیاورد. به طور مثال، پاسخ دادن به نقد و نظرات این احساس را به مشتری القا می کند که حرف هایش برای شما مهم هستند. در ادامه، چند نکته ی کلیدی در این باره می آموزیم:

مرتباً نظرات و نقدها را بازبینی کنید

برنامه ریزی داشته باشید و چندین بار در روز نقد و نظرات را چک کنید. همچنین می توانید از یک سیستم برای ارسال نوتیفیکشن در زمان ارسال یک نظر استفاده کنید. وقتی مشتری ببیند که نظر و نقدش توسط شما نادیده گرفته شده ناامید می شود و دیگر از فروشگاه شما خرید نمی کند.

به نقد و نظراتی که به توجه شما نیاز دارند پاسخ دهید

بابت اشتباهاتتان عذر خواهی کنید، اطلاعات محصول را واضح سازی کنید و از اینکه مشتری برای نوشتن این نقد وقت گذاشته تشکر کنید. لازم نیست به همه ی نظرات پاسخ دهید، اما قطعاً باید اهمیت دادنتان را نشان دهید. اگر قرار است به یک مشتری به صورت خصوصی رسیدگی کنید نیز این مسئله را در همان صفحه ی اصلی اطلاع رسانی کنید.

از نظرات کوچک نیز نگذرید

ممکن است مردم از بابت چیزهای مسخره ای به شما شکایت کنند. اما برای اینکه همه چیز واقعی تر به نظر برسد و تعادل را حفظ کنید، می بایستی به این نظرات نیز پاسخ مناسبی بدهید. خریدکنندگان با تجربه تمامی نظرات را از خوب تا بد می خوانند. در نتیجه، بهتر است که از هر دسته از نظرات به چند موردشان پاسخ دهید. این مشتری آمازون از بابت اینکه کفشی که خریده اندازه ی پایش نمی شود شکایت کرده است. اگرچه که این موضوع اصلاً تقصیر عوامل سایت و فروشگاه نیز، اما باز هم می بایستی به چنین نظراتی پاسخ داد و مشکل را پیگیری کرد. تنها در اوقاتی یک نظر را بدون پاسخ رها کنید که یا خیلی بی ربط باشد، یا برای محصول متفاوتی باشد، و یا با گستاخی و جسارت تمام نوشته شده باشد.

این فرایند را دنبال کنید تا به فروش بیشتر دست پیدا کنید

این فرایند باعث می شود مشتری احساس کند که فروشگاه شما قابل اعتماد است و بدین گونه، همیشه از سایت شما برای خرید محصولاتش استفاده می کند. همچنین، یک مشتری می تواند الهام بخشِ افراد بیشتری شود و شما بدون اینکه هزینه ای پرداخت کرده باشید، تبلیغ گسترده و کارآمدی را انجام داده اید.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

امیر محمد حیدری
نویسنده امیر محمد حیدری
تاریخ انتشار: August 27, 2019 June 10, 2020

مطالب مرتبط با اهمیت نقد و نظر دیگران راجع به محصول و روشِ افزایش تعداد نظرات

مطالب مرتبط با اهمیت نقد و نظر دیگران راجع به محصول و روشِ افزایش تعداد نظرات