مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

آنچه شب سه شنبه آخر سال 99 گذشت، هک شدن ابرآروان/دیتاسنتر آسیاتک و قطع سرویس

مهرداد پژوهان
نویسنده مهرداد پژوهان
نوشته شده در تاریخ March 19, 2021

ساعت های پایانی سه شنبه شب بود که سرویس های مانیتورینگ سلدان در ایران هشدار ارسال کردن مبنی بر اینکه سرویس کند و در نهایت از دسترس خارج شده. فرض رو بر این گذاشتیم که طبق معمول سرویس آروان مشکلات همیشگی برخورده و بعد چند دقیقه رفع میشه. اما صبح لاگ سرویس های مانیتورینگ سلدان major incident نشون میداد و 8 ساعت قطعی سرویس! شک کردم که مشکل بیشتر از این ها باید باشه. پیامک و ایمیل رو چک کردم پیامی از طرف آروان نیامده بود! اما وقتی وارد پنل آروان شدم متوجه شدم سرویس های روی دیتاسنتر آسیاتک همه از دست رفتن، در نهایت مشخص شد سرویس آسیاتک به طور کامل از دسترس خارج شده و گویا هک گسترده و با تخریب اطلاعات صورت گرفته به شکلی که سرور ها رو خاموش کردن و به کل دسترسی انیترنت در داخل دیتاسنتر، حداقل برای زون آروان، قطع شده! البته اطلاعاتی از آروان یا آسیاتک جز جملات کلیشه ای گفته نشد!

این اتفاق دقیقا همراه بود با کمپین معرفی سرویس جدید سلدان (دستیار

این اتفاق دقیقا همراه بود با کمپین معرفی سرویس جدید سلدان (دستیار فروش اینستاگرام و سرویس فروش آووکادو مخصوص شبکه های اجتمائی)، ساعت 10 صبح اطلاع داده شد فورا کمپین ها متوقف بشه، اما تعداد زیادی تبلیغ و چند رپورتاژ منتشر شده بود و نتیجه دریافت تعداد زیادی کامنت شوخی و مسخره کردن سرویس بود. یک نمونه از این پیام ها در سایت زومیت:

اثر اولیه (first impression) قطعی سرویس بر روی تصمیم و نظر مخاطبان کمپین سلدان در سایت زومیت، در متن کارمزد 0.5% بیان شده که همه عدد رو 5% خوندند.
اثر اولیه (first impression) قطعی سرویس بر روی تصمیم و نظر مخاطبان کمپین سلدان در سایت زومیت، در متن کارمزد 0.5% بیان شده که همه عدد رو 5% خوندند.

افرادی که سلدان رو طراحی کردن جزو بهترین طراح ها و برنامه نویس ها هستند که به عنوان یه پروژه جمعی روش کار کردند و هدفش ساخت ایکامرسی پلتفرمی هست که هر فردی تو هر نقطه جهان با هر بودجه ای بتونه بهترین ابزارهای فروش رو در اختیار داشته باشه، بدون کد، بدون تمپلیت، بدون پلاگین! سرویس اصلی سلدان روی سرورهای گوگل قرار داره و همچنان نسخه بتا هست و همین نسخه کاربرهای زیادی پیدا کرده که واقعا دوستش دارند. خیلی کم اتفاق میافته کسی وارد پنل سلدانش بشه و هیجان زده نشه. اما سرور های گوگل به روی ایران بسته هست و کاربرای ایرانی نمیتونن وارد سایت selldone.com بشند.همینطور اینترنت ایران ممکنه قطع بشه و درگاه های پرداخت به آی پی های خارجی بسته و یا محدود بشن، در نتیجه سرویس محلی برای ایرانی selldone.ir رو با نبود 90% امکانات پلتفرم گوگل در ایران راه انداختیم. در ایران سرویس های کلود استوریج و دیتابیس و لود بالانسر وجود نداره، کلاود استوریج آروان پر از ایراد بود و ماه ها طول کشید تا بتونیم بقبولونیم بهشون که سیستمشون باگ های اساسی داره تا در نهایت بخش هایی از مشکل رو رفع بکنن. و مشکل بزرگتر اینکه هیچ کس تو تیم فنی سلدان فارسی حرف نمیزنه! و من مجبور بودم سرویس رو روی آروان راه اندازی کنم. سلدان سرویس بک آپ های سرد داره اما مشکل اینجاست که آروان در روز واقعه اعلام نمی کنه خرابی در چه حد بوده و چقدر از اطلاعات از دست رفته برای همین زمان بازگردانی سرویس برخلاف پروتوکل تعریف شده در سلدان بیش از 3 ساعت به طول انجامید. علاوه بر این، غیر از بازگردانی لایه های شبکه و پردازشی سلدان باید چندین سرویس دیتابیس هم از ابتدا بر روی دیتاسنتر جدید راه اندازی می شد. در کلیپ زیر در مورد ساختار سلدان و سرویس های ابری مثل گوگل و آروان و ریسک های نداشتن دسترسی به سرویس های بین المللی توضیحاتی دادم.

توی این ویدئو ابتدا ساختار لایه های اپلیکیشن، پردازش، لودبالانسر ، دیتابیس های SQL و Redis توضیح دادم، و بعد در مورد پیاده سازی پلتفرم سلدان بر روی گوگل کلاود و سرویس محلی سلدان برای ایران بر روی سرویس ابری آروان. در نهایت در مورد هک شدن گسترده ابر آروان و تخریب روی دیتا سنتر آسیاتک، و در نهایت ریسک ها و مزیت های سرورهای محلی (مثل آروان در نبود سرویس های گوگل و آمازون).

به هر روی به دلیل ضعف عمیق در دیتاسنترهای داخل کشور و عدم دسترسی به بسیاری از منابع، ریسک های زیادی بر روی تمام سرویس ها وجود خواهد داشت، تلاش ما حفظ 100% اطلاعات به صورت امن و قابل بازیابی در کمترین زمان ممکن حتی در شرایط وقوع حوادث اینچنین در لایه های زیرساختی هست.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

سلدان از چه دیتابیس هایی استفاده می کند؟

در سلدان از SQL برای ثبت بدون خطای تراکنش ها و Redis برای کش و سیستم های ارتباطی realtime استفاده شده است.

سلدان از چه تکنولوژی هایی در سرور استفاده می کند؟

به طور کلی سه دسته سرویس، php، nodejs و جاوا در لایه اپلیکیشن سرورهای سلدان وجود دارد.

سلدان بر روی کدام دیتاسنترها قرار دارد؟

سرویس محلی سلدان در ایران بر روی سروهای دیتاسنتر مبین نت/سرویس ابری آروان قرار دارد.

چرا نباید برای سایت فروشگاه از سرور خارج از ایران استفاده کرد؟

اینترنت ایران ممکنه قطع بشه و درگاه های پرداخت به آی پی های خارجی بسته و یا محدود بشن، در نتیجه با اینکه سرورهای خارج از ایران امن تر، ارزانتر و پایدار تر هستند نمیتوان از آنها برای سایت هایی با تراکنش مالی استفاده کرد.

مهرداد پژوهان
نویسنده مهرداد پژوهان
تاریخ انتشار: March 19, 2021 March 19, 2021

مطالب مرتبط با آنچه شب سه شنبه آخر سال 99 گذشت، هک شدن ابرآروان/دیتاسنتر آسیاتک و قطع سرویس

مطالب مرتبط با آنچه شب سه شنبه آخر سال 99 گذشت، هک شدن ابرآروان/دیتاسنتر آسیاتک و قطع سرویس