آنچه شب سه شنبه آخر سال 99 گذشت، هک شدن ابرآروان/دیتاسنتر آسیاتک و قطع سرویس


ساعت های پایانی سه شنبه شب بود که سرویس های مانیتورینگ سلدان در ایران هشدار ارسال کردن مبنی بر اینکه سرویس کند و در نهایت از دسترس خارج شده. فرض رو بر این گذاشتیم که طبق معمول سرویس آروان مشکلات همیشگی برخورده و بعد چند دقیقه رفع میشه. اما صبح لاگ سرویس های مانیتورینگ سلدان major incident نشون میداد و 8 ساعت قطعی سرویس! شک کردم که مشکل بیشتر از این ها باید باشه. پیامک و ایمیل رو چک کردم پیامی از طرف آروان نیامده بود! اما وقتی وارد پنل آروان شدم متوجه شدم سرویس های روی دیتاسنتر آسیاتک همه از دست رفتن، در نهایت مشخص شد سرویس آسیاتک به طور کامل از دسترس خارج شده و گویا هک گسترده و با تخریب اطلاعات صورت گرفته به شکلی که سرور ها رو خاموش کردن و به کل دسترسی انیترنت در داخل دیتاسنتر، حداقل برای زون آروان، قطع شده! البته اطلاعاتی از آروان یا آسیاتک جز جملات کلیشه ای گفته نشد!

این اتفاق دقیقا همراه بود با کمپین معرفی سرویس جدید سلدان (دستیار

این اتفاق دقیقا همراه بود با کمپین معرفی سرویس جدید سلدان (دستیار فروش اینستاگرام و سرویس فروش آووکادو مخصوص شبکه های اجتمائی)، ساعت 10 صبح اطلاع داده شد فورا کمپین ها متوقف بشه، اما تعداد زیادی تبلیغ و چند رپورتاژ منتشر شده بود و نتیجه دریافت تعداد زیادی کامنت شوخی و مسخره کردن سرویس بود. یک نمونه از این پیام ها در سایت زومیت:

اثر اولیه (first impression) قطعی سرویس بر روی تصمیم و نظر مخاطبان کمپین سلدان در سایت زومیت، در متن کارمزد 0.5% بیان شده که همه عدد رو 5% خوندند.
اثر اولیه (first impression) قطعی سرویس بر روی تصمیم و نظر مخاطبان کمپین سلدان در سایت زومیت، در متن کارمزد 0.5% بیان شده که همه عدد رو 5% خوندند.

افرادی که سلدان رو طراحی کردن جزو بهترین طراح ها و برنامه نویس ها هستند که به عنوان یه پروژه جمعی روش کار کردند و هدفش ساخت ایکامرسی پلتفرمی هست که هر فردی تو هر نقطه جهان با هر بودجه ای بتونه بهترین ابزارهای فروش رو در اختیار داشته باشه، بدون کد، بدون تمپلیت، بدون پلاگین! سرویس اصلی سلدان روی سرورهای گوگل قرار داره و همچنان نسخه بتا هست و همین نسخه کاربرهای زیادی پیدا کرده که واقعا دوستش دارند. خیلی کم اتفاق میافته کسی وارد پنل سلدانش بشه و هیجان زده نشه. اما سرور های گوگل به روی ایران بسته هست و کاربرای ایرانی نمیتونن وارد سایت selldone.com بشند.همینطور اینترنت ایران ممکنه قطع بشه و درگاه های پرداخت به آی پی های خارجی بسته و یا محدود بشن، در نتیجه سرویس محلی برای ایرانی selldone.ir رو با نبود 90% امکانات پلتفرم گوگل در ایران راه انداختیم. در ایران سرویس های کلود استوریج و دیتابیس و لود بالانسر وجود نداره، کلاود استوریج آروان پر از ایراد بود و ماه ها طول کشید تا بتونیم بقبولونیم بهشون که سیستمشون باگ های اساسی داره تا در نهایت بخش هایی از مشکل رو رفع بکنن. و مشکل بزرگتر اینکه هیچ کس تو تیم فنی سلدان فارسی حرف نمیزنه! و من مجبور بودم سرویس رو روی آروان راه اندازی کنم. سلدان سرویس بک آپ های سرد داره اما مشکل اینجاست که آروان در روز واقعه اعلام نمی کنه خرابی در چه حد بوده و چقدر از اطلاعات از دست رفته برای همین زمان بازگردانی سرویس برخلاف پروتوکل تعریف شده در سلدان بیش از 3 ساعت به طول انجامید. علاوه بر این، غیر از بازگردانی لایه های شبکه و پردازشی سلدان باید چندین سرویس دیتابیس هم از ابتدا بر روی دیتاسنتر جدید راه اندازی می شد. در کلیپ زیر در مورد ساختار سلدان و سرویس های ابری مثل گوگل و آروان و ریسک های نداشتن دسترسی به سرویس های بین المللی توضیحاتی دادم.

توی این ویدئو ابتدا ساختار لایه های اپلیکیشن، پردازش، لودبالانسر ، دیتابیس های SQL و Redis توضیح دادم، و بعد در مورد پیاده سازی پلتفرم سلدان بر روی گوگل کلاود و سرویس محلی سلدان برای ایران بر روی سرویس ابری آروان. در نهایت در مورد هک شدن گسترده ابر آروان و تخریب روی دیتا سنتر آسیاتک، و در نهایت ریسک ها و مزیت های سرورهای محلی (مثل آروان در نبود سرویس های گوگل و آمازون).

به هر روی به دلیل ضعف عمیق در دیتاسنترهای داخل کشور و عدم دسترسی به بسیاری از منابع، ریسک های زیادی بر روی تمام سرویس ها وجود خواهد داشت، تلاش ما حفظ 100% اطلاعات به صورت امن و قابل بازیابی در کمترین زمان ممکن حتی در شرایط وقوع حوادث اینچنین در لایه های زیرساختی هست.


سلدان از چه دیتابیس هایی استفاده می کند؟

در سلدان از SQL برای ثبت بدون خطای تراکنش ها و Redis برای کش و سیستم های ارتباطی realtime استفاده شده است.

سلدان از چه تکنولوژی هایی در سرور استفاده می کند؟

به طور کلی سه دسته سرویس، php، nodejs و جاوا در لایه اپلیکیشن سرورهای سلدان وجود دارد.

سلدان بر روی کدام دیتاسنترها قرار دارد؟

سرویس محلی سلدان در ایران بر روی سروهای دیتاسنتر مبین نت/سرویس ابری آروان قرار دارد.

چرا نباید برای سایت فروشگاه از سرور خارج از ایران استفاده کرد؟

اینترنت ایران ممکنه قطع بشه و درگاه های پرداخت به آی پی های خارجی بسته و یا محدود بشن، در نتیجه با اینکه سرورهای خارج از ایران امن تر، ارزانتر و پایدار تر هستند نمیتوان از آنها برای سایت هایی با تراکنش مالی استفاده کرد.🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 1

مهرداد پژوهان نویسنده: مهرداد پژوهان
تاریخ انتشار: March 19, 2021 11:07
تاریخ آخرین بازنویسی: March 19, 2021 11:3522 ایده تجاری پولساز برای شروع در سال 1400

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 0

داشتن تجارت آنلاین و حفظ آن، این آزادی را به کارآفرینان می‌ دهد که بتوانند از هر جای جهان که بخواهند درآمد کسب کنند. ایده داشتن تجارت آنلاین بسیار اغوا کننده و از هر زمان دیگری در دسترس تر و امکان پذیر است، اما بسیاری از کارآفرینان در نحوه آغاز کار خود به

حل مشکل فروش در اینستاگرام؛ فروش - فروش - فروش با لذت و بی دردسر

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 1

با سلدان تجربه خریداران شما در سفارشات اینستاگرام میتونه مشابه یک فروشگاه اینترنتی با درگاه پرداخت و قابلیت پیگیری باشه! در یک کلام شما به روشی بسیار لذت بخشتر، تعداد فروش بیشتر و مشتریان خوشحالتر خواهید داشت.

سلدان، بهترین دستیار فروش اینستاگرامی شما

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 2

اگر در اینستاگرام، محصولاتی را می فروشید با مشکلات زیادی مواجه هستید؛ حجم پیغام هایی که در دایرکت ارسال می شوند بسیار زیاد است. ممکن است در این میان، پیغام هایی را نادیده بگیرید یا وقت شما برای پاسخگویی به هزاران مخاطب کافی نباشد.

روش های عملی افزایش تعامل در صفحه اینستاگرام

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 1

آیا می خواهید بدانید که چه طور تعامل ها با صفحه اینستاگرام تان را افزایش دهید؟ شما تنها نیستید! در این مطلب 11 روش عملی برای دیده شدن در اینستاگرام را به شما معرفی می کنم.

دموکراتیک کردن دسترسی برای همه؛ نگاهی عمیق به فلسفه سلدان و دلیل آنکه هر سرمایه ای نمی گیریم

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 2

چرا سلدان؟ معامله یکی از اساسی ترین تعاملات انسانی است ، اما دسترسی به ابزارهای فروش همیشه یک واقعیت چالش برانگیز و ناعادلانه برای بخش بزرگی از مردم بوده است. با ظهور خدمات تجارت الکترونیکی ، تجارت و دسترسی به ابزارهای فروش آنلاین ارزانتر و سریعتر...

3 استراتژی رشد برای ایکامرس فشن شما در سال 1400

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 1

برندهای اسم و رسم دار زیادی در بازار فشن کار می کنند. اما شرکت های کوچک تر هم اگر استراتژی درستی داشته باشند می توانند تبدیل به برندهای موفق شوند.

5 فوت کوزه گری بازاریابی محتوایی برای اینکه برند فشن شما به چشم بیاید

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 0

یکی از ابعاد حیاتی برندینگ آنلاین، شناساندن برند به دیگران است که در بازاریابی به آن آگاهی از برند (brand awareness) می گویند.

چرا ریسک پذیری در دنیای مد چیزی بیش از صرفا طراحی های چشمگیر است

🧡 پسندیده: 0

💡 تشویق: 0

طراحان مد معمولا راجع به ریسک های کسب و کار حرف نمی زنند. فریده نجیب، بنیانگذار و مدیر خلاق برند مصری کینگز مادر، به نوآوری و خرق عادت در صنعت اشاره می کند و معتقد است که این ویژگی فرهنگ استارتاپی در صنعت فشن نادیده گرفته می شود.