مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

نحوه دریافت کد مالیاتی برای کسب‌ و کارهای کوچک و خانگی

تیم محتوا سلدان
نوشته شده در تاریخ June 19, 2022
طبق قانون، تمامی فروشگاه‌های اینترنتی برای داشتن درگاه پرداخت نیازمند داشتن کد…

طبق قانون، تمامی فروشگاه‌های اینترنتی برای داشتن درگاه پرداخت نیازمند داشتن کد مالیاتی هستند. همچنین کسب‌وکارهای کوچک و مشاغل خانگی برای گرفتن پایانه‌های فروش یا کارت‌خوان سیار باید کد مالیاتی دریافت کنند. این کد دوازده رقمی را سازمان امور مالیاتی کشور صادر می‌کند و همۀ مراحل ثبت‌نام آن به صورت آنلاین و رایگان انجام می‌شود. در این مقاله، نحوه دریافت کد مالیاتی برای کسب‌وکارهای کوچک و خانگی را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

الزام قانونی دریافت کد مالیاتی

طبق تازه‌ترین مصوبات سازمان امور مالیاتی کشور، صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و خانگی نیز باید برای دریافت کد مالیاتی اقدام نمایند. الزام به دریافت کد مالیاتی به منظور شفاف شدن میزان درآمد اشخاص و جلوگیری از فرار مالیاتی و پول‌شویی است. همۀ اشخاصی که درآمد آنها از سقف تعیین‌شدۀ سازمان امور مالیاتی بیشتر باشد ملزم به پرداخت مالیات هستند. همچنین باید در نظر داشت که بسیاری از مشاغل از معافیت‌های مالیاتی برخوردارند و نباید از تعامل با اداره مالیات هراس داشته باشند. گفتنی است که همیشه می‌توانید با مراجعه به درگاه سازمان امور مالیاتی از آخرین قوانین، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها مطلع شوید.

کد مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک و خانگی

همۀ کسب‌وکارهایی که برای دریافت پول از مشتریان خود نیازمند داشتن درگاه پرداخت الکترونیکی (پایانه فروشگاهی) یا دستگاه کارت‌خوان بانکی (POS) هستند باید کد مالیاتی داشته باشند. فروشگاه‌های آنلاین و فروشندگان محصولات خانگی و محلی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. گفتنی است که اگر در آغاز فعالیت تجاری خود کد اقتصادی دریافت کرده‌اید و مراحل ثبت‌نام در نظام مالیاتی را طی کرده‌اید نیازی به دریافت دوبارۀ کد مالیاتی ندارید. همچنین برای آگاهی از تکالیف اشخاص مشمول مالیات و طرح‌های تشویقی و تسهیلاتی که برای مشاغل گوناگون در نظر گرفته شده است، توصیه می‌شود قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانۀ مؤدیان را مطالعه نمایید.

مراحل دریافت کد مالیاتی کسب‌وکارهای کوچک و خانگی

برای دریافت کد مالیاتی کافی است به سامانه ثبت‌نام در نظام مالیاتی…

برای دریافت کد مالیاتی کافی است به سامانه ثبت‌نام در نظام مالیاتی مراجعه نمایید و مراحل زیر را به صورت آنلاین طی نمایید:

۱. پیش ثبت‌نام: این مرحله، نقطۀ شروع فرایند ثبت‌نام الکترونیک کد مالیاتی است و در آن، اطلاعات پایه‌ای شما دریافت می‌شود. پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و تأیید نهایی آنها وارد مرحلۀ بعد خواهید شد. گفتنی است که اگر تا هفت روز اطلاعات خود را تأیید نکنید، پروندۀ ایجادشده به صورت خودکار حذف خواهد شد.

۲. صحت‌سنجی اطلاعات: در این مرحله، بخشی از اطلاعات ثبت‌شدۀ شما در مرحلۀ پیش ثبت‌نام از منابع مختلف سازمانی استعلام می‌شود و صحت آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر مغایرتی در اطلاعاتی که شما وارد کرده‌اید با استعلام‌های انجام‌گرفته وجود داشته باشد، این موضوع با پیامک به شما اطلاع داده می‌شود. گفتنی است که در این شرایط باید مجدداً وارد سامانه شوید و مراحل ثبت‌نام برای دریافت کد مالیاتی را از نو تکرار نمایید.

۳. ثبت اطلاعات کاربر: اگر مشخصات شما از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تأیید شود، یک نام کاربری و کلمۀ عبور برای شما پیامک می‌شود. دقت داشته باشید که این پیام به شماره تلفن همراهی ارسال می‌شود که شما در مراحل قبلی آن را ثبت کرده‌اید. توصیه می‌شود اطلاعات کاربری خود را یادداشت نمایید تا در صورت لزوم بتوانید به آن مراجعه کنید. گفتنی است که نام کاربری و پسورد شما محرمانه است و مسئولیت هر نوع سوءاستفاده از آن بر عهدۀ شما خواهد بود.

۴. ثبت‌نام کد مالیاتی: پس از دریافت مشخصات کاربری، شما باید با نام کاربری خود وارد سامانه شوید و اطلاعات تکمیلی کسب‌وکار خود را در فرم‌های موجود در این سامانه وارد نمایید. مشاهدۀ پیام‌های قرمز رنگ در این مرحله، نشان‌دهندۀ خطاهای سیستمی هستند که باید برای ادامۀ ثبت‌نام آنها را تصحیح نمایید. همچنین برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، توصیه می‌شود هر گونه تغییر در کسب‌وکار خود را بلافاصله در این سامانه نیز به‌روزرسانی کنید.

نکته‌های مهم ثبت‌نام کد مالیاتی برای کسب‌وکارهای کوچک و خانگی

· تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد رهگیری مالیاتی رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد. همچنین تمام مراحل ثبت‌نام کد مالیاتی آنلاین است و نیازی به مراجعۀ حضوری به این سازمان وجود ندارد.

· صاحبان مشاغل باید برای هر یک از کسب‌وکارهای خود جداگانه ثبت‌نام کنند. یعنی اگر دو یا چند فروشگاه آنلاین را اداره می‌کنید، باید جداگانه برای ثبت‌نام هر یک از آنها اقدام نمایید. البته اگر قصد داشته باشید برای یک فروشگاه اینترنتی مشخص چند درگاه پرداخت مختلف بگیرید و یا برای کسب‌وکار خانگی خود چند کارت‌خوان سیار و ثابت تهیه کنید نیازی به ثبت‌نام مجدد ندارید و داشتن یک کد مالیاتی برای این منظور کافی خواهد بود. گفتنی است که اگر محل فعالیت شما چند جای گوناگون است، کافی است یکی از این مکان‌ها را به عنوان محل اصلی فعالیت مشخص کنید و سایر محل‌ها را به عنوان شعبه منظور نمایید. همچنین اگر در یک محل بیش از یک فعالیت شغلی دارید، برای کلیۀ این فعالیت‌ها شغلی یک بار ثبت‌نام کافی خواهد بود.

· اگر کسب‌وکار خود را به صورت شراکتی اداره می‌کنید، در قسمت نوع ثبت‌نام باید گزینۀ «مشارکت» را انتخاب نمایید. ثبت‌نام انفرادی به منزلۀ این خواهد بود که تنها مالک کسب‌وکار شما هستید.

· کسب‌وکارهای خانگی در بخش محل کسب‌وکار باید نشانی منزل خود را روی نقشه مشخص کنند و نیازی به وارد کردن آدرس دفتر یا محل کار مجزا وجود ندارد.

· اگر نوع کسب‌وکار شما در هیچ یک از دسته‌بندی‌های موجود در فرم‌های سایت نمی‌گنجید، گزینۀ «سایر» را انتخاب نمایید. همچنین پر کردن بخش‌های مربوط به کد بیمه کارگاه و مواردی از این دست برای مشاغل خانگی ضروری نیست.

· توصیه می‌شود تمام بخش‌هایی را که اطلاعات مربوط به آنها در دسترس شما قرار دارد ثبت نمایید و بعداً برای رفع نواقص پرونده به سامانه مراجعه نمایید. تکمیل نیازمندی‌های پرونده مالیاتی از یک‌سو زمان‌بر است و از سوی دیگر نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. بنابراین داشتن حوصله و تمرکز برای طی کردن این مسیر ضروری است.

· پس از وارد کردن تمامی اطلاعات خواسته‌شده و رفع کلیۀ نواقص، دکمۀ قرمز رنگ «تأیید نهایی اطلاعات» برای شما ظاهر می‌شود. توصیه می‌شود اطلاعات ثبت‌شده را یک بار دیگر به طور دقیق مرور کنید و در صورت درست بودن آنها، تأیید نهایی را انجام دهید. سپس یک شماره پیگیری ده رقمی در صفحه ظاهر می‌شود که آن را تا صدور کد مالیاتی از طرف سازمان نزد خود نگه دارید. نتیجۀ نهایی از طریق پیامک به شما اطلاع‌رسانی خواهد شد.

· گرفتن کد مالیاتی برای دستگاه کارت‌خوان ضروری است و دریافت درگاه پرداخت اینترنتی نیز بدون داشتن آن ممکن نیست. یادآوری این نکته نیز ضروری است که مالیات کسب‌وکارهای کوچک بر مبنای سود خالص سالیانه آنها محاسبه می‌شود. همچنین شما می‌توانید از انواع معافیت‌ها و طرح‌های تشویقی استفاده نمایید.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

تیم محتوا سلدان
نویسنده تیم محتوا سلدان
تاریخ انتشار: April 11, 2022 June 19, 2022

مطالب مرتبط با نحوه دریافت کد مالیاتی برای کسب‌ و کارهای کوچک و خانگی

مطالب مرتبط با نحوه دریافت کد مالیاتی برای کسب‌ و کارهای کوچک و خانگی