مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

ایده‌های کسب‌ و‌ کار خانگی که به شما اجازه‌ی کار از خانه را می‌دهند

تیم محتوا سلدان
نوشته شده در تاریخ June 19, 2022

حقیقت این است که همیشه لازم نیست بیرون از خانه کار کنید. راه‌های بسیاری برای کسب درآمد از خانه وجود دارد که می‌توانید بر اساس مهارت و شرایط موجود، آن را به مرحله‌ی اجرا درآورید. خوشبختانه فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد از خانه وجود دارد که می‌توانید از همین‌ّ‌جا شروع کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از ایده‌های کسب‌و‌کار خانگی آشنا کنیم. ایده‌هایی که برخی به راحتی قابل اجرا هستند و برخی دیگر نیاز به کسب مهارت خاصی دارند.


کسب‌و‌کارخانگی چیست؟

کسب‌و‌کار خانگی (Home-based business) یا به اختصار HBB، نوعی کسب‌وکار در مقیاس کوچک‌تر است که دفتر اصلی آن در خانه‌ی مالک قرار دارد. معمولا با تعداد بسیار اندکی کارمند تعریف می‌شود. در بیشتر اوقات تمام اعضای خانواده به عنوان عضو اصلی این کسب‌وکار محسوب می‌شوند که در این‌صورت این تجارت را یک تجارت خانوادگی می‌نامند. کسب‌‌و‌کارهای خانگی از این جهت که نیازی به مغازه، تجهیزات و تابلوهای تبلیغاتی ندارند، محبوب هستند.

مزایایکسب‌و‌کار خانگی چیست؟

راه‌اندازی کسب‌وکار‌های خانگی ممکن است برای برخی افراد گزینه‌ی مناسبی باشد اما برای برخی دیگر خیر. بنابراین بهتر است قبل از شروع به‌ فعالیت در این مورد نکات، مزایا و معایب آن را مورد توجه قرار دهیم. مهم‌ترین ویژگی کسب‌وکارهای خانگی که موجب می‌شود تا افراد زیادی به آن جذب شوند مقرون به‌صرفگی و عدم نیاز به سرمایه‌ی اولیه است. در ادامه با استناد به seller.alibaba برخی دیگر از جنبه‌های مثبت کسب‌وکارهای خانگی را بررسی می‌کنیم:

عدم نیازبه جابه‌جایی و رفت‌و‌آمد

یکی از بارزترین مزیت‌های مشاغل خانگی، عدم نیاز به هرگونه رفت‌وآمد و جابه‌جایی اشخاص است که ضمن صرفه‌جویی در زمان تا حدود زیادی در هزینه هم صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. در اکثر مواقع این‌گونه است که افراد تنها برای خرید لوازم اولیه برای برخی فعالیت‌ها نیاز به رفت‌وآمد دارند. اگرچه امروزه با وجود سایت‌های فروش آنلاین این مورد هم رفع شده است.

مشارکتآسان اعضای خانواده در تجارت

بر اساس نوع کسب‌و‌کار خانگی که انتخاب می‌کنید، این امکان وجود دارد که اعضای خانواده، آن‌هایی که مستعد انجام کار هستند، با هم مشارکت کنند. البته نباید این موضوع را نادیده گرفت که مشارکت افرادی غیر از اعضای خانواده در ارائه‌ی راه‌کارهای خلاقانه می‌تواند بسیار مفید باشد. اما به‌طو‌ر کلی در یک کسب‌وکار، حفظ و کنترل اعضای یک خانواده راحت‌تر است.

کنترل درآمد توسط خود اشخاص

به عنوان صاحب کسب‌و‌کار خانگی، می‌توانید به طور کامل روی درآمد ماهیانه‌ی خود تسلط داشته باشید. از طرفی این امر می‌تواند جوانب منفی هم داشته باشد، به معنی که همانطور که تمام سود‌ها در اختیار صاحبان کسب‌وکار است تمام ضررها را نیز او متحمل می‌شود.


معایب کسب‌و‌کارخانگی چیست؟

متقاضیان کسب‌و‌کار خانگی در واقع با هدف کسب‌ در‌آمد، صرفه‌جویی در وقت و افزایش اوقات فراغت وارد این عرصه می‌شوند. راه‌اندازی مشاغل خانگی نیز مانند تمام مشاغل دیگر معایبی هم دارد که به شرح زیر می‌باشد:

تاثیرخواسته‌های اعضای خانواده بر کار

اگرچه شراکت بین اعضای خانواده از برخی جهات مفید است اما معایبی هم دارد. تفاوت‌های فردی روی ارائه و حتی نتیجه‌ی کار تاثیرگذار است. این تاثیر گاهی مثبت است و می‌تواند کار را در جهت مثبت پیش ببرد ولی گاهی این روند برعکس عمل کند و در نحوه‌ی انجام و ارائه‌ی کار اختلال ایجاد کند.

عدمنظارت و کنترل بر کار

شما به عنوان صاحب یک کسب‌‌وکار خانگی، خوداشتغال هستید بنابراین کسی نیست که بر نتیجه‌ی کار شما و یا سرعت کارتان نظارت کند. در واقع خودتان باید کارتان را ارزیابی کنید و به مشتری تحویل دهید. برخی معتقدند در این کسب‌و‌کارها، مشتری بر کار نظارت دارد، در حالی که این بخش کوچکی از کار است و مشتری فقط نتیجه را مشاهده می‌کند. ممکن است مشتری متوجه خیلی از خطاها در کار نشود و این خطاها تا آخر مسیر با کسب‌و‌کار شما همرا باشد و بالاخره در جایی کار شما را با اختلال مواجه سازد.


عدم مجوزدر برخی مناطق

اگر تنظیم مشاغل خانگی بر عهده‌ی شهرداری باشد، ممکن است در برخی مناطق مجوز کار برای این مشاغل صادر نشود.

بهترین کسب و کار خانگی برای شروع چیست؟

بهترین کسب‌و‌کار خانگی، کسب‌و‌کاری است که بیشترین نیاز مخاطبان را رفع کند. قبل از هرکاری یک فهرست برای نیازهای مخاطبان و یک فهرست از توانمندی‌های خودتان تهیه کنید. از میان عوامل نوشته شده در فهرست نیاز مخاطبان، موردی را که شامل یک برنامه منعطف، مستقل، مقرون‌به صرفه و در سطح مهارت و تجربه‌ و علاقه‌ی شما باشد را انتخاب کنید.

ایده‌های کسب ‌و ‌کار خانگی

مردم دلایل مختلفی برای ورود به دنیای کسب‌و‌کار خانگی دارند. خستگی از کار در شرکت‌ها، اخراج شدن، حوادث غیر منتظره چون شیوع بیماری‌ها و غیره از اصلی‌ترین این دلایل هستند. ایده‌های بسیار زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از همین لحظه با کمی خلاقیت آن را شروع کنید و درآمد خود را راه بیندازید. در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین ایده‌های کسب‌و‌کار برگرفته از وب‌سایت smallbiztrends را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

طراح وب‌سایت

اگر با اینترنت و رایانه آشنایی دارید، می‌توانید وب‌سایت‌های جدید طراحی کنید یا وب‌سایت‌های موجود را به‌روزرسانی نمایید. با افراد ارتباط برقرار کنید و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنید. برخی طراحان وب از ابزارهای سازنده‌ی وب‌سایت مانند وردپرس یا Wix استفاده می‌کنند برخی دیگر از ابتدا کدنویسی می‌کنند و از ابزارهای طراحی گرافیکی بهره‌ می‌برند. درآمد‌زایی با طراحی وب‌سایت به دلیل مقرون‌به صرفگی بسیار آسان و پرطرفدار است.

مهدکودک خانگی

اگر از کار با کودکان لذت می‌برید و مکان لازم برای نگهداری از آنان را در منزل دارید، می‌توانید مهدکودک خانگی راه بیندازید. مراقبت از کودکان مسئولیت بزرگ و سنگینی است و حتما باید از ضوابط و شرایط آن کاملا آگاه باشید. قطعا خانواده‌ها کودکان خود را به کسی که شناختی از اون ندارند نمی‌سپارند، بنابراین شما برای راه‌اندازی مهد‌کودک در خانه، نیاز به ارتباط خوب با والدین دارید، تا بتوانید اعتماد آن‌ها را جلب کنید.

مدل‌های کارتونی

یکی دیگر از مشاغل خانگی که با کودکان در ارتباط است، مدل‌های کارتونی می‌باشد. مدل‌های کارتونی، کسانی هستند که در تولدها و جشن‌های مختلف با لباس‌های عروسکی حضور پیدا می‌کنند و بچه‌ها را سرگرم می‌نمایند. اگر به کارر کردن با کودکان علاقه‌مند هستید، مدل‌ کارتونی شغلی سرگرم‌کننده و ایده‌آل برای شما محسوب می‌شود.

تدارکات مهمانی

بسیاری از مردم برای تولد، عروسی و یا مهمانی‌های بزرگ دیگر خود نیاز به کمک دارند. اگر از برنامه‌ریزی و هماهنگی برای مهمانی و کار با مردم لذت می‌برید می‌توانید این کسب‌و‌کار را شروع کنید. این مورد برای افرادی که به جزئیات توجه دارند، کسب‌و‌کاری عالی به‌شمار می‌رود.

معلم موسیقی

اگر در حوزه‌ی موسیقی در حد حرفه‌ای کار می‌کنید، می‌توانید یک تجارت خانگی با عنوان معلم موسیقی راه‌اندازی کنید. شاگردان شما می‌توانند برای یادگیری موسیقی به خانه‌ی شما بیایند. اگر نمی‌خواهید خانه‌ی خود را به عنوان مکان آموزشی در نظر بگیرید، راه دیگری نیز برای درآمدزایی از طریق موسیقی وجود دارد. آن‌ هم استفاده از ابزارهایی چون Zoom، Skype یا Google Hangouts است. با استفاده از این فناوری‌ها می‌توانید به صورت آنلاین برای دانش‌ آموزان در هر کجا که هستند کلاس موسیقی برگزار کنید.

مربی ورزش آنلاین

بسیاری از مردم بخاطر شرایط کاری خود، زمان لازم برای رفتن به باشگاه را ندارند، در سال‌های اخیر نیز وضعیت اضطراری کرونا این شرایط را تشدید کرد. اینگونه افراد به دنبال راهی برای تناسب اندام در خانه هستند. بنابراین اگر کار شما به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنید و مدرک مربیگری دارید می‌توانید از طریق نرم‌افزار‌های ویدیو کنفرانس مانند اسکایپ، کلاس های ورزش آنلاین برگزار کنید. در صورتی که تمایل دارید می‌توانید به عنوان مربی شخصی به خانه‌ی شاگردان خود بروید و از این طریق کسب درآمد کنید.

امور خدماتی و نظافتی منزل

اگر عاشق تمیز‌کاری هستید نظافت منازل یک گزینه‌ی مناسب پیش‌روی شماست. همچنین با استخدام افراد دیگر در این زمینه می‌توانید کار خود را گسترش دهید یا صرفا به عنوان هماهنگ‌کننده فعالیت کنید. بدین ترتیب علاوه بر اینکه خودتان کسب‌ درآمد می‌کنید، این فرصت را برای دیگران نیز فراهم می‌سازید.

کسب درآمد از یوتیوب

با انجام تبلیغات برای سایر کسب‌وکارها در YouTube می‌توانید در خانه‌ی خود کسب درآمد کنید. اگرچه هیچ تضمین قطعی برای کسب‌درآمد از یوتیوب به این شیوه وجود ندارد، اما هنوز هم یکی از کسب‌و‌کارهای پرطرفدار محسوب می‌شود. درآمدزایی از یوتیوب به این طریق است که ابتدا با ایجاد انواع محتواهای ویدیویی، تعداد دنبال‌کننده‌های خود را افزایش می‌دهید. پس از آن‌ سایر کسب‌وکارها از شما می‌خواهند مشاغل یا خدمات آن‌ها را تبلیغ کنید و در ازای آن مبلغی را به شما می‌پردازند.

ساخت جواهرات

بسیاری از مردم در کلاس های فنی‌و‌حرفه‌ای شرکت می‌کنند و ساخت جواهرات را فرا می‌گیرند. ساخت جواهرات از جمله‌ کارهایی است که در خانه نیز قابل انجام است. ابزارهای زیادی برای ساخت جواهرات وجود دارد. انواع سنگ‌ها، مهره‌ها، فلزات گرانبها از این قبیل مواد هستند. جواهرات دست‌ساز خود را می‌توانید از طریق سایت‌ها یا صفحه‌های مجازی با دیگران به اشتراک بگذارید و از فروش آن‌ها کسب درآمد کنید. حتی می‌توانید این جواهرات را در نمایشگاه‌های صنایع‌دستی در معرض فروش بگذارید.

طراح لباس

بسیاری از مردم لباس‌های موجود در بازار را نمی‌پسندند و ترجیح می دهند خود لباس بدوزند اما طرحی هم در ذهن ندارند. شما به عنوان طراح لباس می توانید به آن‌ها کمک کنید. اگر در کنار طراحی لباس، خیاطی را هم فرا بگیرید، می‌توانید تولیدی کوچکی برای خود در خانه راه‌اندازی کنید و از آن طریق کسب ‌درآمد کنید. لباس‌های مجلسی با طراحی ‌های زیبا، روسری‌هایی با طرح‌های نقاشی شده، تی‌شرت‌هایی با طرح‌های جذاب و غیره می‌توانند از جمله ایده‌هایی برای این‌کار باشند. اگر به مد و لباس علاقه دارید می‌توانید این ایده مناسب شماست.

طراح داخلی

طراحی داخلی منازل برای کسانی که به این‌کارعلاقه‌مند هستند، یکی از راه‌های کسب درآمد است. این‌کار نیاز به کسب مهارت در طراحی دارد. خدمات دکوراسیون را می‌توانید به صاحبان خانه و مشاغل ارائه دهید. برای این کسب‌و‌کار لزوما نیاز به مکان فیزیکی ندارید. شما میتوانید برای مشاهده‌ی مکان مورد‌نظر، مشتری را ملاقات کنید سپس کارهای خود را در منزل به اجرا درآورده و ارائه دهید.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

تیم محتوا سلدان
نویسنده تیم محتوا سلدان
تاریخ انتشار: May 30, 2022 June 19, 2022

مطالب مرتبط با ایده‌های کسب‌ و‌ کار خانگی که به شما اجازه‌ی کار از خانه را می‌دهند

مطالب مرتبط با ایده‌های کسب‌ و‌ کار خانگی که به شما اجازه‌ی کار از خانه را می‌دهند