مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

از ۰ تا ۱۰۰ دریافت اینماد برای کسب و کارهای خانگی

تیم محتوا سلدان
نوشته شده در تاریخ February 26, 2022

یکی از معضلاتی که اکثر فروشگاه‌‌های آنلاین با آن مواجه اند عدم اعتماد مشتریان برای خرید از وبسایتشان بود. کاملا بدیهی است کاربرانی که قصد خرید از یک فروشگاه اینترنتی را دارند نگران هدررفت پولشان باشند. امروزه با افزایش شمار فروشگا‌ه‌های آنلاین و معتبر، این نگرانی کم و بیش از بین رفته و کاربران با اعتماد بیشتری نسبت به خرید محصول مورد نیاز خود اقدام می‌کنند. با توجه به افزایش بیش از پیش خریدهای اینترنتی، ایجاد حس اعتماد در مشتری، اولویت است. اینکه این اعتمادسازی چگونه انجام می‌شود موضوع بحث ماست. در مقاله‌ی پیش رو قصد داریم تا ضمن معرفی نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد (E-namad) به عنوان یکی از ملزومات فروشگاه‌های آنلاین، ضرورت وجود، شرایط، مدارک و مراحل دریافت آن را شرح دهیم.

اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

اینمادیا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت اینماد مجوزی است که صاحبان وبسایت‌‌های فروشگاهی، بنا به شرایط خاص ملزم به دریافت آن هستند. ضمن اینکه مشتریان و کاربران وبسایت با تکیه بر آن، با اعتماد بیشتری می‌توانند محصول خود را خریداری کنند. اینماد (E-namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی در واقع مهری بر تایید صلاحیت و هویت کسب‌وکارهای اینترنتی است. این نماد تنها از سوی مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) است صادر می‌گردد.

مزایایدریافت نماد اعتماد الکترونیکی

 • ایجاد حس امنیت و اعتماد برای کاربران
 • حفظ حریم شخصی کاربر در سایت
 • امکان دریافت درگاه مستقیم بانکی
 • گارانتی و تضمین محصول ارائه شده

انواعنمادهای اعتماد الکترونیکی

ستاره‌های موجود در لوگوی اینماد، نشان‌دهنده‌‌ی اعتبار وبسایت است. تعداد بالای ستاره‌ها نشان‌دهنده‌ی کیفیت بهتر و سطوح بالای اعتماد است. انواع نمادهای الکترونیکی به شرح زیر می‌باشد:

نماد اعتماد الکترونیکی موقت

تا زمانی که احراز شرایط صاحب وبسایت از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک انجام نشده باشد، از نماد اعتماد موقت استفاده می‌شود. این نماد در واقع برای وب‌سایت‌ها یا فروشگاه‌های اینترنتی که به تازگی راه‌اندازی شده‌اند صادر می‌شود.

نماد اعتماد الکترونیکی تک‌ستاره

چنانچه فرایند احراز هویت از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک تایید شده باشد اینماد یک ستاره برای وبسایت صادر می‌شود.

نماد اعتماد الکترونیکیدوستاره

سایت‌هایی که نماد اعتماد دو ستاره را دریافت می‌کنند علاوه بر شرایط و ضوابط مرحله‌ی قبل، یک شرط اضافه هم دارند و آن دارا بودن گواهی ssl برای سایت است. گواهی ssl، امنیت اطلاعات کاربران در سایت را تامین می‌کند.

نماد اعتماد الکترونیکی سهتا پنج ستاره

پس از دریافت نماد دائمی دوستاره، صاحبان وبسایت جهت رتبه‌بندی سایت خود می‌توانند به سایت مرکز رسمی توسعه‌ی تجارت الکترونیک درخواست دهند تا بر اساس قدمتشان نماد ۳ستاره تا ۵ستاره را دریافت کنند.

به طور کلی فاکتورهایی از قبیل کیفیت محصولات و خدمات، وضعیت رضایت و امنیت کاربران، بیمه‌ی محصولات، قدمت و سابقه‌ی وبسایت، گارانتی محصولات و مواردی از این قبیل در کسب‌وکارهای اینترنتی تعیین‌کننده‌ی انواع اینماد انتخابی برای وبسایت‌ها می‌باشد.

مسائلو چالش‌های دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

در مقایسه با سایر فعالیت‌‌های اداری، فرآیند دریافت اینماد برای وبسایت به دلیل آنلاین بودن با دردسرهای کمتری مواجه است. اما همچنان مسائل و چالش‌هایی بر سر راه آن ممکن است وجود داشته باشد از جمله:

زمان دریافت اینماد

به طور طبیعی زمانی صرف تایید آدرس، شماره تماس، و استعلام سایر مشخصات فردی می‌شود. چنانچه در صورت وجود نواقص، اقدامات لازم نسبت به رفع آن‌ها صورت گیرد، نهایتا طی بازه‌ی زمانی ۷ تا ۱۰ روزه، نشان اعتماد الکترونیک اعطا خواهد شد.

تعرفه‌ی دریافت اینماد

هزینه‌ی دریافت اینماد برای وبسایت، در برهه‌های زمانی مختلف، متفاوت است. در گذشته برای دریافت اینماد مبلغ ۳۵ هزار تومان بابت دریافت تعهدنامه و هزینه‌های مربوط به دفتر اسناد رسمی پرداخت می‌شد. امروزه این رقم به ۱۷۵ هزار تومان بابت دریافت اینماد و ۱۷ هزار تومان بابت ارسال محموله‌ی پستی رسیده است.

حضور فیزیکی

تا همین چند سال پیش برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید اسناد و مدارک خود را به یکی از دفاتر اسناد رسمی تحویل می‌دادید تا احراز هویت صورت گیرد. اما طبق دستور‌العمل‌‌های جدید قادر خواهید بود از خانه یا محل کار روند ثبت نام را پیگیری نمایید.

شرایطاعطای نماد اعتماد الکترونیکی

برای اینکه وبسایتتان مجهز به لوگوی نماد اعتماد الکترونیک باشد لازم است شرایط زیر در نظر گرفته شود.

فروشگاهی بودن سایت (عرضه‌یمحصول یا خدمت)

اینماد تنها به وبسایت‌‌هایی که قصد فروش محصول را دارند ارائه می‌شود. نماد اعتماد الکترونیک، صرف وجود محصول یا خدمتی در وبسایت تا مادامی که امکان سفارش آن از سوی کاربر وجود نداشته باشد ضروری نیست یا بهتر است این‌گونه بگوییم که صادر نمی‌شود. سایت‌‌های خبری یا حتی آنهایی که محصول یا خدمتی را تبلیغ می‌کنند نیاز به دریافت اینماد ندارند.

ارائه‌ی قیمت محصول یا خدمات

درج قیمت و تعرفه‌ی کالا به همراه مشخصات محصول یا خدمتی که قرار است ارائه شود، از الزامات اعطای نماد اعتماد الکترونیکی از سوی مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیک می‌باشد.

صاحب امتیاز دامنه سایت

یکی از شروط اساسی دریافت اینماد این است که درخواست اینماد باید حتما از طرف شخصی باشد که امتیاز دامنه‌ی سایت را دارد.

تایید صلاحیت

یکی دیگر از شروط مهم در دریافت اینماد، تایید صلاحیت شخص درخواست‌دهنده از نظر پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجاست. در صورتی که پاسخ تایید صلاحیت مثبت باشد نیاز به مراجعه‌ی حضوری نیست و نتیجه از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهد شد. اما در صورت منفی بودن پاسخ و رد صلاحیت فرد، پرونده وارد لیست سیاه می‌شود و امکان درخواست مجدد وجود ندارد. در چنین شرایطی فرد ابتدا درخواست بررسی مجدد صلاحیت می‌نماید. سپس با مراجعه به دادگاه تشکیل پرونده و ارائه‌ی مدارکی از قبیل رای تبرعه دادگاه، سند اجرای حکم دادگاه، مدرکی دال بر مختومه شدن پرونده به همراه دادخواست فرجام‌خواهی روند تایید صلاحیت را پیگیری می‌کند.

رسیدن به سن قانونی

یکی دیگر از شروط لازم جهت دریافت اینماد، رسیدن به سن قانونی (۱۸ سال به بالا) برای فردی است که می‌خواهد درخواست دهد. افراد زیر ۱۸ سال با ارائه‌ی حکم رشد به دادگاه می‌توانند درخواست اینماد دهند.

مدارکمورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

مدارک مورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برایمتقاضیان حقیقی

 • تصویر مجوز فعالیت
 • تعهدنامه شخص حقیقی
 • سند مالکیت یا اجاره‌نامه کسب‌وکار
 • تصاویر مدارک هویتی

مدارک مورد نیاز برایمتقاضیان حقوقی

 • تصویر اصل اساس‌نامه
 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر پروانه یا مجوز فعالیت
 • تعهدنامه شخصیت حقوقی
 • آخرین تغییرات آدرس
 • آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره
 • آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت

مراحلمورد نیاز برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

کلیه‌ی روند ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود. برای دریافت اینماد، ابتدا وارد سایت نماد اعتماد الکترونیکی مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی شوید. سپس مراحل زیر را به ترتیب طی نمایید.

ایجاد حساب کاربری

ابتدا یک حساب کاربری در سایت نماد اعتماد الکترونیک ایجاد کنید. سپس با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود وارد پنل کاربریتان شوید.

تکمیل اطلاعات شخصی و بارگذاری اسناد و مدارک درخواستی

پس از ورود به سامانه، اطلاعات شخصی خود را تکمیل نموده و مدارک درخواستی را بارگذاری نمایید.

احراز هویت

در این مرحله کدی برای شما ارسال می‌شود که باید آن را با تلفن همراه خود به شماره‌ی مورد نظر ارسال نمایید. سپس از سامانه خارج شوید تا شماره تلفن تایید و احراز شود. مجددا وارد سامانه شده و مراحل زیر را ادامه دهید.

تکمیل اطلاعات حوزه‌ی کسب‌وکار

در این مرحله باید اطلاعات حوزه‌ی کسب‌وکار خود را وارد نمایید.

تاییدیه فنی

تاییدیه فنی جهت دسترسی شخص ثبت نام کننده به سایت مورد نظر صورت می‌گیرد. جهت انجام تاییدیه فنی باید گزینه‌ی مدیریت کسب‌وکار را در سامانه کلیک نمایید.

تعیین نوع خدمت

در این مرحله باید نوع خدمت یا محصول خود را مشخص کنید. چنانچه گزینه‌ی انتخابی شما نیاز به مجوز داشته باشد باید مجوزهای لازم را بارگذاری نمایید.

تکمیل فرم نظرسنجی

مرحله‌ی بعدی تکمیل فرم نظرسنجی مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی است.

احراز اطلاعات مرتبط با کسب‌وکار

در این مرحله لازم است تا اطلاعاتی از قبیل ایمیل، شماره تماس کسب‌وکار و آدرس محل فعالیت مورد تایید قرار گیرد.

ارسال پرونده به کارشناسان

پس از طی مراحل ذکر شده در بالا، پرونده‌ی مورد نظر آماده‌ی ارسال به کارشناسان می‌باشد. با کلیک بر روی «ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس» مدارک خود را ارسال نمایید.

تکمیل فایل تعهدنامه

در این مرحله ابتدا فایل تعهد‌نامه را پرینت گرفته و پس از تکمیل اطلاعات درخواستی به همراه گواهی امضا و کپی برابر اصل مجوزهای بارگذاری شده به آدرس پستی مربوطه ارسال کنید.

دریافت نماد

پس از بررسی‌ و تایید نهایی کارشناسان، اینماد صادر می‌شود و می‌توانید آن را در سایت بارگذاری نمایید.

چهسایت‌هایی نیاز به اینماد دارند؟

موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها وبسایت‌‌هایی که نیاز به درگاه پرداخت دارند به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی نیازمندند. به بیان دیگر اینماد برای سایت‌های فروشگاهی کاربرد دارد. چنانچه وبسایتی که راه‌اندازی کردید تنها برای به اشتراک گذاشتن مطالب است، نیازی به اینماد ندارید. همچنین سایت‌هایی که صرفا تبلیغات انجام می‌دهند و خرید و فروشی در آنها انجام نمی‌شود هم نیازی به اینماد ندارند.

نکته‌ی حائز اهمیت دیگر در خصوص اینماد این است که صرف وجود یک لوگو یا نماد در وبسایت‌های فروشگاهی دلیل بر اعتبار آن نیست. تنها در صورتی که با کلیک روی این نماد بتوانید وارد سایت مربوطه ((enamad.ir شوید می‌توانید از صحت و اعتبار آن اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت نماد تقلبی بوده و مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

تیم محتوا سلدان
نویسنده تیم محتوا سلدان
تاریخ انتشار: February 22, 2022 February 26, 2022

مطالب مرتبط با از ۰ تا ۱۰۰ دریافت اینماد برای کسب و کارهای خانگی

مطالب مرتبط با از ۰ تا ۱۰۰ دریافت اینماد برای کسب و کارهای خانگی