مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

۱۵ نکته اثبات شده برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام

سهیل توسلی
نویسنده سهیل توسلی
نوشته شده در تاریخ June 10, 2020

هر روز سوالات زیادی در رابطه با اینستاگرام از من پرسیده می شود؛ اما معمولاً عمده آن ها به یک سوال اساسی برمی گردد که "چگونه لایک بیشتری در اینستاگرام دریافت کنیم"؟! و بنظر من هم سوال خوبی است بدلیل اینکه همه دوست دارند تا مطالبشان توجه بیشتری را به خود جذب کند. مشکل اینجا است که ما معمولاً بیش از اندازه به مسائل ساده فکر می کنیم و سعی داریم تا فرآیند دریافت لایکِ بیشتر را برای خودمان پیچیده کنیم؛ پس من با جمع آوری 15 مورد از بهترین نکات و روش ها برای جذب لایک در اینستاگرام شما را از انجام آن کار نجات داده ام! آن ها را مطالعه کنید و از آن ها استفاده کنید تا لایک های بیشتری دریافت کنید.

1. تصاویر با کیفیت بالا به اشتراک بگذارید


این موضوع ممکن است بسیار ساده بنظر برسد اما گاهی اوقات اهمیت تصاویر با کیفیت بالا فراموش می شود. اگر عکس شما تار، پیکسل پیکسل یا خیلی تاریک باشد؛ لایک زیادی دریافت نخواهید کرد! این موضوع برای گرافیکِ کار هم صدق می کند. اگر تنوع فونت های شما بسیار زیاد باشد یا سعی کنید حجم زیادی از عبارات و تصاویر را در فضای کوچکی جای دهید؛ احتمالاً فالوورهای زیادی جذب نخواهید کرد.

برای انجام اینکار حتماً نباید یک عکاس حرفه ای یا طراح گرافیکی ماهری باشید. تنها برروی افزایش کیفیت مطالب تان تمرکز کنید؛ اینکار را می توانید با استفاده از یک دوربین بهتر، نشستن در کنار پنجره برای نورپردازی مناسب تر یا استفاده از جمله بندی های زیباتر انجام دهید. تمام این نکات در دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام نقش مهمی ایفا می¬کند!

2. متون (Captions) درگیرکننده بنویسید

به اشتراک گذاشتن تصاویر با کیفیت اهمیت بسیار زیادی دارد اما کافی نیست. متون شما نیز باید به همان اندازه جذاب، درگیرکننده و با کیفیت باشد. از متون یک کلمه¬ای یا یک جمله ای استفاده نکنید و به جای آن سعی کنید از موضوعاتی الهام بخش و احساسی مثل گفتن یک داستان، به اشتراک گذاشتن یک تجربه تلخ، ارائه نکات درگیرکننده یا برانگیختن احساسات از طریق شوخی، خاطرات گذشته یا انگیزه دادن، بهره ببرید. کلید کار در برقراری ارتباط می باشد. اگر مخاطبان شما بتوانند با مطالب تان ارتباط برقرار کنند، سپس احتمال لایک کردن یا نظر گذاشتن برای شما نیز بالاتر می رود. از اینکه قرار است خودتان باشید نترسید و همه چیز را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید؛ بدلیل اینکه این موضوع در دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام به شما کمک بزرگی خواهد کرد.

به خاطر داشته باشید: "بهترین متن" برای هرکسی متفاوت است؛ پس ابتدا برخی از گزینه¬هایتان را امتحان کنید تا ببینید مخاطبانتان به کدام یک از آن¬ها واکنش نشان می¬دهد. زمانی که بهترین روش را پیدا کردید، از آن استفاده کنید و همینطور ادامه دهید.

3. از گزینه فراخوانی برای اقدام (Call to action) استفاده کنید

اگر با مخاطبتان ارتباط برقرار نکنید، آن ها هم از خواسته های شما باخبر نخواهند شد! به سادگی گزینه فراخوانی برای اقدام را در انتهای متون خود اضافه کنید و از آن ها بخواهید تا مطلبتان را لایک کنند! با یک پرسش محترمانه می توانید احتمال تعاملات خود را به شدت افزایش دهید. آیا رفتار محترمانه خوب نیست؟

بیش از اندازه به این مسئله (یا هر نکته دیگری در این وبلاگ) فکر نکنید؛ تنها در انتهای متن تان یک عبارت اضافه کنید و بگویید "اگر موافقید این مطلب را لایک کنید!" یا "اگر قبلاً این تجربه را داشتید، لایک کنید!" یا عبارات مشابه دیگر.

نکته: می توانید این عبارات را براساس خواسته های موردنظرتان تغییر دهید. شاید تقاضا دارید تا برروی لینک موجود در بیو شما کلیک کنند یا نظری بگذارند یا دوستشان را تگ کنند.

4. مخاطبتان را بشناسید

قبلاً این را گفته ام و در آینده نیز دوباره به آن اشاره می کنم؛ شما باید با مخاطب هدفتان احساس راحتی کنید. زمانی که شناخت خوبی از علایق آن ها داشته باشید (برای مثال عکس های سفر، memeها یا DIYها)، سپس ارائه محتوایی که برای آن ها جذابیت دارد کار ساده ای می شود و آمار لایک های شما هم افزایش پیدا می کند! اینستاگرام پلتفرم ساده ای است. یک شاخه انتخاب کنید، یک مخاطب را جذب کنید و خواسته های آن ها را برآورده کنید. از آنجا به بعد می توانید به سادگی لایک ها و فالوورهای بیشتری جذب کنید!

5. برای هرکدام از مطالب یک موقعیت جغرافیایی تعیین کنید

یکی از نکاتی که قبل از انجام هر کاری باید بررسی شود، استفاده از یک مکان جغرافیایی برای هرکدام از مطالب میباشد. این همان متن کوچکِ مربوط به "موقعیت جغرافیایی" است که در بالای یک تصویر مشاهده میکنید. زمانی که از این روش استفاده می کنید، مطلب شما در زیرشاخه آن مکان (همانند زمانی که از یک هشتگ استفاده میکنید) قرار می گیرد و میتواند دسترسی و آمار لایک هایتان را به نحو چشم گیری افزایش دهد!

می توانید از موقعیت کنونی تان استفاده کنید، یا مکانی که عکس در آنجا گرفته شده است یا هر موقعیت دیگری که موردنظرتان می باشد. در رابطه با این موضوع استراتژیک عمل کنید. مخاطب هدف شما از چه مکان هایی خوشش می آید؟ با استفاده از آن مکان ها به افراد مناسب بیشتری دسترسی پیدا کنید!

6. هر روز لایک کنید و نظر بگذارید

به دنبال روشی برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام هستید؟ باید خودتان هم اینکار را انجام دهید! اینستاگرام جاده یک طرفه نیست. اگر می خواهید آمار تعاملات صفحه خودتان را افزایش دهید پس باید وقت بیشتری را صرف تعامل با دیگران کنید. اگر احساس واقعی خودتان را نسبت به مطالب دیگران نشان دهید و آنها را لایک کنید و برای آنها نظر بگذارید؛ نه تنها نشان می دهید که از آن ها حمایت می کنید، بلکه آنها را تشویق می کنید تا به صفحه شما سر بزنند و برخی از این لایک ها را به شما بازگردانند! تعامل با دیگران به صورت مداوم رتبه شما را در الگوریتم توسعه می دهد، به خاطر اینکه اینستاگرام می خواهد بداند که شما یک شخص حقیقی هستید و با نحوه استفاده از این پلتفرم آشنایی دارید. اگر وقتمان را تنها صرف انتشار مطالب کنیم، افزایش میزان دسترسی و لایک ها کار بسیار دشواری می شود.

برای کسب بهترین نتایج پیشنهاد می دهم که هر روز 15-30 دقیقه را صرف مخاطبان هدف خود کنید و عکس های آن ها را لایک کنید و برای آن ها نظرات حقیقی بگذارید و به استوری هایشان واکنش نشان دهید. می توانید این افراد را از طریق هشتگ ها، موقعیت ها و حتی صفحه کاوش ها (Explore Page) پیدا کنید!

7. از هشتگ های صحیح استفاده کنید

می خواهید با نحوه دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام آشنا شوید؟ از هشتگ های صحیح استفاده کنید! این موضوع هم از نظر افزایش تعداد لایک ها و هم از نظر استراتژی کلی اینستاگرامی شما اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر از هشتگ های اشتباه استفاده کنید، بخش عظیمی از تعاملات موجود را از دست خواهید داد و به احتمال زیاد با ربات ها، حساب های کاربری یا رقیبانی روبرو خواهید شد که جزئی از مخاطبان هدف شما نیستند.

برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام باید از 30 هشتگ هدفمند استفاده کنید که حساب کاربری شما یا مخاطبان هدفتان را در تک تک مطالب توصیف می کند. همچنین از هشتگ های بسیار محبوب استفاده نکنید (یک میلیون + مطالب) بدلیل اینکه عکس شما در مدت زمان کوتاهی در زیر باقی مطالب دفن می شود. زمانی که هشتگ های مناسب را انتخاب کردید، می توانید تعاملات مطالبتان را افزایش دهید و ترافیک را به سمت صفحه خود سرازیر کنید!

8. افراد را تشویق کنید تا " دوستشان را تگ کنند"

برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام، مطالبتان باید بیشتر دیده شود! از یک عبارت تشویق کننده برای تگ کردن دوستان در مطالبتان استفاده کنید تا بتوانید به سادگی ترافیک جذب شده را افزایش دهید. باید از جنبه های آموزشی، سرگرم کننده یا احساسی بهره ببرید تا افراد، مشتاق به تگ کردن دوستانشان باشند؛ اگر بتوانید این کار را به نحو احسن انجام دهید، افراد زیادی مطلب شما را به اشتراک خواهند گذاشت! خیل عظیمی از ترافیک به سمت مطالب شما سرازیر خواهد شد و آمار لایک ها را افزایش خواهد داد.

نکته: درخواستی متناسب با کاربرانی خاص ارائه دهید. من ممکن است از عبارت "دوستی را تگ کنید که کسب و کار خودش را دارد!" استفاده کنم تا احتمال جذب بازار هدفم را افزایش دهم.

9. به طور منظم از استوری های اینستاگرام استفاده کنید

از ژانویه امسال، استوری های اینستاگرام روزانه 500 میلیون کاربر فعال از سرتاسر دنیا دارد که اهمیت این بخش را به خوبی نشان می دهد! استفاده از استوری ها نه تنها به پخش بهتر محتوای شما کمک می کند، بلکه در افزایش ترافیک مطالب اخیر و جذب آمار لایک ها نیز موثر است!

می توانید به سادگی با به اشتراک گذاشتن آخرین مطالب در استوری ها و تشویق افراد برای دیدن آنها، این کار را انجام دهید! مطمئن شوید که از مطلب اصلی استفاده می کنید، یک لینک که مخاطبان باید آن را بالا بکشند، یا با استفاده از @ به خودتان اشاره کنید (به اصطلاح خودتان را منشن کنید) تا افراد بتوانند به سادگی به صفحه و مطالب شما دسترسی پیدا کنند!

10. به نام تجاری موردعلاقه خود اشاره کنید (Shoutout) یا یک SFS (Shoutout for shoutout) ترتیب دهید

اخیراً به یک حساب کاربری علاقه مند شدید؟ این اتفاق را از طریق مطالب و استوری هایتان با دیگران به اشتراک بگذارید (حتماً آن ها را در متون و تصاویر تگ کنید!). برای هر کسی که در محتوای شما تگ شده باشد یک اطلاعیه ارسال می شود و به احتمال زیاد آن ها به صفحه شما می آیند و چند لایک برایتان می گذارند. در بهترین حالت ممکن است آن ها مطلب شما را در صفحه خودشان دوباره به اشتراک بگذارند! من به شخصه توانسته ام توجه بسیاری از برندهای بزرگ را از این طریق جلب کنم؛ آنها محتوای من را به اشتراک گذاشتند و نتیجه آن انبوهی از فالوورهای جدید و لایک های زیاد بود!

یکی دیگر از روش های دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام از طریق حساب هایی است که مخاطبان هدف مشابهی به مخاطبان هدف شما دارند و تقاضای تنظیم یک SFS ترتیب داده می شود. این روش به این صورت است که شما به یک حساب کاربری در استوری یا مطالب اشاره می کنید و آنها نیز همین کار را انجام می دهند. این یک فرصت فوق العاده برای شما است تا با نام تجاری مورد علاقه تان ارتباط برقرار کنید و از این طریق توجه بسیاری از افراد را جلب کنید!

نکته: به سراغ حساب هایی بروید که مشابه خودتان هستند. وقتی شما تنها پنج هزار فالوور دارید، تقاضای SFS از حسابی که یک میلیون فالوور دارد موثر نمی باشد و شما نمی توانید کیفیت لازم را برای آن ها فراهم کنید و به همین خاطر آن ها نیز درخواست شما را رد می کنند.

11. حساب های کاربری مرتبطی را در مطالبتان تگ کنید

می خواهید با نحوه دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام آشنا شوید؟ در تک تک مطالبی که به اشتراک می-گذارید، افراد و برندهای مرتبط را تگ کنید! این روش همانند روش قبلی است؛ هنگامی که شما آن ها را تگ می کنید، یک اطلاعیه برای آن ها ارسال می شود و شما می توانید به سادگی توجه آن برند و مخاطبانش را جلب کنید! معمولاً به خاطر منشن کردن افراد، آنها نیز چند لایک برای شما می گذارند اما شما با انجام اینکار در قسمت مطالب تگ شده صفحه آنها قرار می گیرید که برای عموم به نمایش گذاشته می شود. به این معنا که بازدیدکنندگان صفحه آنها ممکن است قسمت تگ شده را بررسی کنند و محتوای شما را ببینند!

به خاطر داشته باشید: تنها حساب هایی را تگ کنید که ارتباط مستقیمی با مطالب شما دارند (برای مثال محصولاتی که در تصاویر به اشتراک گذاشته شده اند یا صاحب حساب کاربری در تصاویر حضور دارد). تگ کردن حساب هایی که هیچ ارتباطی با مطالب شما ندارند به نوعی اسپم محسوب می شوند و ممکن است تاثیر معکوسی برروی فرآیند شما داشته باشد!

12. میزبان یک قرعه کشی باشید

اینکار نه تنها برای مخاطبان شما سرگرم کننده است، بلکه می تواند تاثیر بسیار چشم گیری برروی آمار لایک و فالوورهای شما بگذارد! به شرکت کنندگان بگویید که برای صلاحیت در قرعه کشی باید مطالب را لایک کنند؛ این روش تاثیر بسیار زیادی برروی آمار لایک ها می گذارد. می توانید برخی دیگر از موضوعات مثل دنبال کردن حساب یا تگ کردن دوستان را نیز به این موارد اضافه کنید تا به طور کلی میزان تعاملات خود و تعداد فالوورها را نیز افزایش دهید! همچنین در نهایت یکی از افراد برنده قرعه کشی می شود که این هم برای شما و هم برای مخاطبان رضایت بخش است!


13. از دیگر پلتفرم ها نیز استفاده کنید

استفاده از چند پلتفرم برای توسعه محتوا یکی از بهترین روش های دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام می باشد. مخاطبان شما همیشه همه مطالبتان را نمی بینند، پس برای اینکه مطمئن شوید محتوایتان در همه جا در دسترس است باید آن را در تمام پلتفرم¬های اجتماعی منتشر کنید!

می توانید صفحه اینستاگرام خود را در استوری های فیسبوک، مطالب فیسبوک، استوری اسنپ چت، ویدیو های یوتیوب، صفحات پینترست و هر رسانه اجتماعی که دوست دارید، توسعه دهید! توسعه محتوا باید به طوری انجام شود که مخاطبان در بیشتر از یک مکان مشتاق به دنبال کردن شما باشند. برای مثال اگر یک مربی تناسب اندام و تغذیه هستید می توانید از عبارت "به دنبال نکات و دستور های پخت بیشتری هستید؟ من را در اینستاگرام دنبال کنید!" استفاده و سپس لینکِ مطلبی خاص و مرتبط در این باره را در آن جا اضافه کنید.

نکته: ساخت پیشنهاداتی که مختص اینستاگرام هستند (مثل قرعه کشی که شرکت کنندگان باید برای صلاحیت در آن مطالب شما را لایک کنند!) روش بسیار خوبی برای جذب ترافیک و لایک از یک پلتفرم اجتماعی به سمت حساب کاربری اینستاگرام شما می باشد.

14. به طور منظم مطلب منتشر کنید

اگر مخاطبان مطالب شما را نبینند، هیچ لایکی دریافت نمی کنید! با داشتن یک برنامه منظم برای منتشر کردن مطالب می توانید رتبه خود را در الگوریتم اینستاگرام حفظ کنید و میزان لایک های خود را به مرور زمان افزایش دهید. نباید این کار را چندبار در روز انجام دهید بلکه تنها باید یک برنامه زمانی منظم و ثابت برای اینکار داشته باشید (من پیشنهاد می کنم که برای دریافت بهترین نتایج، یک روز در میان مطلب منتشر کنید!) همچنین اگر یک حساب کاربری تجاری دارید، باید قسمت ابزار تحلیلی اینستاگرام (Account insights) را نیز بررسی کنید تا از زمان دقیق آنلاین بودن مخاطبانتان باخبر شوید. منتشر کردن مطالب در این زمان تاثیر بسیار زیادی برروی دریافت لایک بیشتر می¬گذارد.

15. تبلیغات پولی

آخرین کاری که می توانید برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام انجام دهید، سرمایه گذاری برروی گزینه های تبلیغاتی اینستاگرام می باشد. به طور کلی من تنها تبلیغات پولی را برای افزایش ترافیک صفحات پیشنهاد می دهم؛ این تبلیغات می توانند به دریافت لایک بیشتر نیز کمک کنند. برای اینکار ابتدا مطلبی را که می خواهید لایک بیشتری دریافت کند، مشخص کنید؛ سپس گزینه "توسعه" در زیر تصویر را انتخاب کنید و مراحل پیش رو را دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که این روش هزینه بر است و بهتر است مخاطبانتان را به سمتی هدایت کنید که برای شما سود آور باشد. اما اگر می خواهید لایک بیشتری در اینستاگرام دریافت کنید باید بدانید که این روش بسیار موثر است.

خب به پایان کار رسیدیم، 15 راهکار متفاوت برای پاسخ دهی به سوال "چگونه لایک بیشتری در اینستاگرام دریافت کنیم!" می توانید به صورت روزانه از بیشتر این روش ها استفاده کنید؛ پس به خاطر داشته باشید که در استراتژی های بعدی اینستاگرامی خود از آن ها بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام باید ثابت قدم باشید. نمی توانید تنها یک بار از این روش ها استفاده کنید و منتظر نتایج خیره کننده باشید، پس آنها را بررسی کنید، با آنها احساس راحتی کنید و به صورت مداوم از آن ها استفاده کنید.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

سهیل توسلی
نویسنده سهیل توسلی
تاریخ انتشار: August 25, 2019 June 10, 2020

مطالب مرتبط با ۱۵ نکته اثبات شده برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام

مطالب مرتبط با ۱۵ نکته اثبات شده برای دریافت لایک بیشتر در اینستاگرام