مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

فروش محصولات و خدمات در بازارهای خارج از کشور و کسب درآمد ارزی در سه قدم

مهرداد پژوهان
نویسنده مهرداد پژوهان
نوشته شده در تاریخ February 15, 2022

من این متن را وقتی نوشتم که در خارج از ایران در حال فکر به این موضوع بودم که چگونه می توان از ایران کسب درآمد ارزی داشت و برایم جالب بود که عده معدودی از کسانی که میشناسم این کار را انجام می دهند. پس اگر به دنبال جملات جادویی برای یک شبه ثروتمند شدن هستید متاسفانه آن را نمیدانم اما می توانم در مسیر سفر شما برای کسب درآمد دلاری راهنماییتان کنم، در نتیجه شروع به نوشتن این متن کردم.

زمانی که این مقاله را در دانمارک می نویسم
زمانی که این مقاله را در دانمارک می نویسم

۱- چه محصولی را می توان در خارج از ایران بفروشم؟

اولین قدم برای فروش، داشتن کالایی برای فروش است. این بستگی به خود شما و تواناییتان دارد که چه محصولی را در بازار های خارج از ایران عرضه کنید. من چند مثال برای شما می آورم، در نهایت این خود شما هستید که بهترین تصویر را از محصول ارزشمند خود در ذهن دارید. بیایید چند ایده را با هم مرور کنیم. مثال های بسیار متنوعی برای شما می اورم تا گستردگی این ایده ها را تجربه نمایید.

فروش فیلم های آموزشی فارسی برای کودکان.

خانواده های ایرانی خارج از کشور علاقه زیادی به یاد دادن زبان فارسی به فرزندانشان دارند، در نتیجه در صورتی که فیلم های آموزشی مناسب کودکان در سنین مختلف بسازید قطعا مشتریان فراوانی در خارج از کشور خواهد داشت. بسیاری از این ایده ها تجربیات مستقیم ما در سلدان بوده است، پس تعجب شما از این مثال ها را می توانم تصور کنم.

فروش خدمات هنری به صورت فریلنسر

شاید تعجب کنید که به چه میزان افراد و شرکت ها در خارج از کشور تمایل به سفارش پروژه های کوچک و متوسط به تیم ها به صورت فریلنسری دارند. پلتفرم های فریلنسری بسیار خوب هستند اما برای جذب مشتری چندان کارآمد نیستند و شما بایستی برند خودتان را با داشتن یک سایت و مجموعه ای از کارهای خود توسعه دهید.

فروش چاقو های سفارشی برای بازار آمریکای شمالی و جنوبی

آیا چاقو های خاص و سفارشی می توانید بسازید؟ تیغه های شمشیر تزیینیچطور؟ تبر با تیغه فولادی خاص و دسته با چوب آبنوس با سنگ های فیروزه چطور؟ در صورتی که برند خوبی برای خود بسازید درآمد چند صد هزار دلاری کار های هنری در انتظار شماست.

فروش گلیم، فرش و صنایع دستی

شما اگر پا را فراتر از مدل های سنتی و تکراری بگذارید نتایج فوق العاده ای مشاهده خواهید کرد. برای مثال گلیم یا فرش هایی با طرح های مدرن بدوزید، مانند تصویری از میدان تایمز نیویورک! در مورد تولید فرش های دایره ای، مربع یا اشکال غیر مرسوم چطور؟ لازم نیست هزاران کار را به این شکل بسازید تا ببینید مشتری برای آن وجود دارد یا خیر!‌ یک نمونه از کار شما برای شروع بازاریابی و ساخت برند کفایت می کند.

فروش گیاهان دارویی و تولیدات کشاورزی خاص

خوب اگر قصد فروش عسل یا زعفران و یا داروی گیاهی دارید احتمالا به جایی نمیرسید!‌ اما اگر محصول شما عسل کوهی است که در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ متری کوهپایه های زرد کوه برداشت میشود کالای شما مشتری خواهد داشت که عسل شما را به مبلغی ۱۰ برابر قیمت بهترین عسل ها در بازار ایران خواهد خرید! اگر گیاه دارویی خشک شده ای را در یک بسته بندی شکیل با یک داستان زیبا آماده کنید، قطعا برای آن مشتری خاص پیدا خواهید کرد که پول خوبی بابت این کالای خاص به شما خواهد داد. دقت کنید که خاص بودن به معنی خاص بودن داستان پشت محصول است. عسل یک کالای عمومی است که به فراوانی در بازار تمام کشور ها وجود دارد. قیمت یک شیشه عسل در دانمارک حدود ۳۰ کرون است که می شود ۱۲۰ هزار تومن، اما عسل در ارتفاع x در کوه پایه y کوه که در فصل z برداشت می شود محصولی بسیار نادر در بازار به حساب می آید.

فروش تابلو های خوش نویسی و مینیاتور

تغریبا تمام خانواده های ثروتمند ایرانی خارج از کشور که من میشناسم عاشق داشتن چند کار هنری در منزلشان هستند. شاید بگویید خوب این اجناس را از سفر به ایران تهیه می کنند! اما شما وقتی قصد ست کردن یک تابلو نقاشی در ویلای خود را دارید یک سفر به ایران نخواهید آمد، حتی سفر به ایران هم کار زیادی از پیش نمی برد زیرا کلکسیون های خوب و با محصولات متنوع در ایران تقریبا وجود ندارد. شما اگر استادکار هستید قطعا تلاش شما در یک سایت شخصی و معرفی خود و کارهای هنریتان می تواند ارزش کار شما در بازار را بسیار افزایش داده و مشتریان جدیدی برای شما به ارمغان آورد.

خوب آیا تا اینجای کار ایده های هیجان انگیزی برای محصول خود تصور کرده اید؟! پس بیایید به مرحله بعد کار برویم، یعنی در معرض نمایش قرار دادن محصول.

۲- ساخت فروشگاه آنلاین و نمایش محصول برای میلیاردها کاربر آنلاین در سراسر دنیا

به سخت ترین بخش کار رسیدیم! چه کسی حوصله دارد سایت بزند و یا سایت بسازد یا از کجا پول بیاوریم تا چند صد میلیون هزینه ساخت سایت و سئو و پشتیبانی آن بکنیم!؟ نگران نباشید من راهی با ۰ ریال هزینه به صورت واقعی را به شما معرفی خواهم کرد. شما چند راه پیش رو دارید؟

۱- یک نفر را استخدام کنید و هزینه های سرور، پلاگین ها و قالب برای ساخت فروشگاه با ورد پرس، ووکامرس و باقی پکیج های نرم افزاری فروشگاه ساز را پرداخت نمایید. که نیاز به هزینه ماهانه سرور و هزینه تخصصی نگهداری دارند و باید بپذیرید اکثر پلاگین ها با لایسنس غیر قانونی و کرک شده امنیت سایت شما را به خطر می اندازند.

۲- از سایت ساز هایی مانند Wix, Webflowو ... استفاده کنید، اما این ها برای ساخت صفحات سایت طراحی شده اند که چند امکان ایکامرس مثل افزودن محصول، سبد خرید و پرداخت آنلاین به آن ها اضافه شده است. تعداد این چنین پلتفرم هایی در بازار بسیار زیاد است.

۳- از ایکامرس پلتفرم هایی ( eCommerce Planform ) مانند شاپیفای و سلدان استفاده کنید. تفاوت سلدان و شاپیفای با باقی پلتفرم های ایکامرس در این است که هسته و منظور از ساخت این دو، فروش آنلاین بوده است و امکان ساخت صفحات لندینگ و سایت امکانات جانبی آن ها به حساب می آیند.

شاپیفای یا سلدان؟

شاپیفای – بزرگترین ایکامرس پلتفرم دنیا

شاپیفای با اختلاف بسیار زیاد بزرگترین ایکامرس پلتفرم در بازار است، حتی با تعریف فوق از ایکامرس پلتفرم تا پیش از سلدان تنها پلتفرم ایکامرس به حساب می آمد. شاپیفای از سال ۲۰۰۴ و به صورت رسمی از سال ۲۰۰۶ شروع به فعالیت کرد، این شرکت توسط توبیاس (Tobias Lütke) موسس کانادایی آن ایجاد شد و جالب است بدانید در ابتدا قصد توبیاس ساخت یک فروشگاه اسنوبورد بود که میتوان لوگوی آن را همچنان در تصاویر گزارش های سه ماهه شاپیفای دید. اما در طی سال ها ایده فروشگاه توبیاس تبدیل به سرویسی برای ساخت فروشگاه های مستقل شد. شاپیفای در سال های اخیر به خصوص بعد از شیوع ویروس کرونا رشد چشمگیری را تجربه کرد.

فروشگاه ساز شاپیفای
فروشگاه ساز شاپیفای

 

اما قدیمی بودن یا قرار داد های بیشتر با اینستاگرام یا تیک تاک آیا به معنی بهتر بودن استفاده از آن است؟ نمی توان به این سوال جواب ثابتی داد! ‌این بستگی به کسب و کار شما دارد. اما مشکلی که شاپیفای قادر به حل ان نبوده است هزینه های بالای راه اندازی و گسترش کسب و کار در این پلتفرم است. شما برای راه اندازی یک فروشگاه ساده به غیر از هزنیه ماهانه ۲۹ تا ۲۹۹ دلاری بایستی هزینه چند هزاردلاری برای استخدام یک متخصص و هزینه قالب و خرید چند اپلیکیشن (پلاگین) را پرداخت نمایید تا سایت شما مانند یک فروشگاه قابلیت دریافت وجه و فروش را داشته باشد.

 

سلدان – باحال ترین ایکامرس پلتفرم دنیا

سلدان در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد، سلدان یک ایکامرس پلتفرم دانمارکی با هدف حذف مراحل پر هزینه در راه اندازی فروشگاه های آنلاین و حتی آفلاین است. در سلدان خبری از خرید قالب و یا خرید پلاگین برای اضافه کردن باشگاه مشتریان یا هزینه های جانبی دیگر نیست. همه چیز ساده و سریع و در یک محیط در اختیار شما است.

فروشگاه ساز سلدان
فروشگاه ساز سلدان

حتی از نظر گرافیکی، طراحی منو ها به شکلی صورت گرفته تا دسترسی به تمام بخش های کسب و کار شما ساده و سریع باشد. حسی که در گشت و گذار در سلدان تجربه می کنید به شما انرژی و انگیزه دو چندانی برای رشد کسب و کار خود از طریق سلدان خواهد داد زیرا طراحی اورجینال و یکتایی دارد که در آینده تبدیل به الگوی طراحی باقی طراحان در طراحی اپلیکیشن و سرویس های انلاین خواهد شد. اما این تمام ماجرا نیست!‌ شما می توانید از سلدان رایگان هم استفاده نمایید. وارد فروشگاه ساز سلدان (sellsone.com) شده و ثبت کنید. می توانید زبان سایت را نیز به فارسی تغییر دهید. یک فروشگاه رایگان در پنل خود ایجاد نمایید و از همان لحظه قادر به مشاهده سایت خود خواهید بود. دیگر نیازی به سفارش سایت فروشگاهی نیست، زیرا خود شما قادر به ساخت فروشگاه خود خواهید بود.

ویژگی های ایکامرس پلتفرم سلدان برای فروش محصولات و درگیر سازی مخاطبان در شبکه های اجتماعی، فروش آنلاین و آفلاین
ویژگی های ایکامرس پلتفرم سلدان برای فروش محصولات و درگیر سازی مخاطبان در شبکه های اجتماعی، فروش آنلاین و آفلاین

مراحل ساخت فروشگاه با قابلیت دریافت پول و فروش محصول در سلدان به شرح زیر است:

1- عضویت در سلدان به آدرس (Selldone.com)، دقت نمایید که بایستی از سرویس اصلی سلدان استفاده نمایید و با توجه به اینکه این سرویس بر روی سرورهای گوگل می باشد دسترسی به آن مانند باقی سرویس ها از طریق آی پی ایران میسر نمی باشد.

2- ساخت اولین فروشگاه (رایگان).

3- افزودن دامنه شخصی (این مرحله دلخواه شما است، می توانید از دامنه رایگانی که سلدان در اختیارتان قرار می دهد نیز استفاده نمایید).

4- اتصال فروشگاه به استرایپ (Stripe.com)، این یک درگاه آنلاین برای دریافت پول از طریق کارت های اعتباری، اپل پی، گوگل پی و ... است.

5- افزودن محصولات به فروشگاه.

صفحه مشخصات محصول شما با فروشگاه ساز سلدان
صفحه مشخصات محصول شما با فروشگاه ساز سلدان

 

۳- اتصال به درگاه های پرداخت ارزی، دریافت پول و حساب بانکی

سلدان بر خلاف شاپیفای واسط مالی میان فروشنده و خریدار نمی باشد. یعنی ۱۰۰٪ از پول پرداختی مشتری به حساب فروشنده واریز خواهد شد. کارمزد درگاه توسط خود درگاه (حدود ۲.۹٪ + ۳۰ سنت) کسر خواهد شد. کارمزد سلدان (تنها نیم درصد تا ۲ درصد) به صورت بدهی در کیف پول شما در سلدان منظور خواهد شد که در پایان ماه پرداخت خواهید کرد. در نتیجه سلدان در مراودات مالی میان خریدار و فروشنده دخالتی نخواهد داشت. این امر به غیر از ساده سازی فرایند های تایید هویت و و مسائل حقوقی، ریسک ارائه خدمات در کشور هایی مثل چین را به شدت کاهش داده است، در نتیجه عجیب نخواهد بود که سرویس های محلی سلدان را در ایران، چین، روسیه، آفریقای جنوبی، آمریکای لاتین و غیره مشاهده نمایید.

سایت استرایپ - یکی از بزرگترین استارتاپ های فین تک دنیا با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار
سایت استرایپ - یکی از بزرگترین استارتاپ های فین تک دنیا با ارزش بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار

 

اما شما یک مشکل در پیش رو دارید! یعنی حساب بانکی در خارج از ایران. در صورتی که شما کسب و کاری در خارج از ایران دارید و یا در خارج از ایران مقیم هستید، باز کردن حساب استرایپ، فعال سازی آن و اتصال آن به سلدان را در کمتر از ۵ دقیقه انجام خواهید داد. اما در غیر این صورت نیاز به کمک یکی از دوستان یا آشنایانتان در خارج از کشور دارید. در صورتی که نیاز به راهنمایی در این زمینه دارید می تواند در انجمن سلدان ( Selldone.irبه زبان فارسی و Selldone.comبه دیگر زبان ها مطرح نمایید). قطعا پاسخ های خوبی از تیم سلدان و یا دیگر کاربران دریافت خواهید کرد. برای مثال در کشور دانمارک شما قادر به راه اندازی یک شرکت پارتنرشیپ I/S به صورت رایگان در یک ساعت دریافت CVR (برای پرداخت مالیت) در چند روز بدون یک کرون هزینه هستید، کارهای مالیاتی با راهنمایی افراد به سادگی انجام شده و تنها مالیات ارزش افزوده و مالیات بر درآمد را در صورت داشتن فروش پرداخت خواهید کرد، که این فرایند ها صد ها بار ساده تر از کارهای مشابه در ایران خواهد بود.

دریافت مبالغ ارزی از طریق استرایپ
دریافت مبالغ ارزی از طریق استرایپ

 

نیاز به راهنمایی دارید؟

از دیگران در انجمن سلدان بپرسید تا راهنمایی های خوبی دریافت نمایید. می توانید وارد انجمن سلدان شده و یا Selldone Community را در گوگل جستجو نمایید.

با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

چگونه می توانم درگاه ارزی آنلاین دریافت نمایم؟

به کمک استرایپ (stripe.com) می توانید برای خود یک درگاه با قابلیت دریافت بیش از ۱۰۰ ارز از جمله دلار و یورو را ایجاد نمایید. این سرویس بر روی سرویس selldone.com تنها قابل دسترس است.

برای ساخت درگاه پرداخت استرایپ به چه چیزی نیاز دارم؟

شما تنها نیاز به یک حساب بانکی غیر ایرانی برای باز کردن حساب استرایپ و اتصال آن به فروشگاهتان دارید.

چگونه می توانم یک حساب در خارج از ایران باز کنم؟

به طور کلی شما برای باز کردن حساب دراکثر کشورهانیاز به اجازه کار و یا حداقل اقامت موقت آن کشور ها را دارید. دقت نمایید که مدرک اراپه شده به بانک بایستی اطلاعات اقامتی و اجازه کار شما در آن کشور را شامل شود و تنها با پاس پورت ایرانی و ویزای غیر مرتبط (مانند ویزای توریستی) قادر به باز کردن حساب نخواهید بود.

آیا می توانم از ایران اقدام به دریافت حساب بانکی در خارج از ایران کنم؟

به طور قطع خیر، شاید شرکت ها و سودجویانی این چنین ادعایی را نمایند اما قوانین بانکی به دلیل مسائل مربوط به پول شویی بسیار سختگیرانه است، در نتیجه در صورتی که امکان باز کردن حساب به صورت شخصی را ندارید بایستی از یک دوست و یا آشنا در خارج از ایران کمک بخواهید.

آیا فروش محصولات ایرانی در خارج از ایران مشمول تحریم می شود؟

این مورد را بایستی با قوانین کشور مقصد بررسی نمایید که با یه جستجوی ساده قابل یافتن است. اما به طور کلی موضوع مشکل ساز، بخوصوص در مبادله با کشور های غیر از ایالات متحده، بحث مبادله مالی با ایران به دلیل عدم پذیرش قوانین مبارزه با پولشویی از طرف ایران است.

برای ثبت شرکت در خارج از ایران نیاز به چه مدارکی است؟

در بسیاری از کشورها امکان ثبت برخی مدل های شرکت برای افراد غیر مقیم ممکن است. اما داشتن یک شرکت به معنی دریافت حساب بانکی نیست. برای دریافت حساب بانکی بایستی بانک را در مورد کسب و کار خود متقعاد کرده و همچنین مدارک هویتی غیر از پاسپورت ایرانی در اختیار داشته باشید. برای مثال مدرک اقامت در ترکیه یا یک کشور اروپایی.

مهرداد پژوهان
نویسنده مهرداد پژوهان
تاریخ انتشار: August 27, 2021 February 15, 2022

مطالب مرتبط با فروش محصولات و خدمات در بازارهای خارج از کشور و کسب درآمد ارزی در سه قدم

مطالب مرتبط با فروش محصولات و خدمات در بازارهای خارج از کشور و کسب درآمد ارزی در سه قدم