مطالب مرتبط

اشتراک گذاری

آموزش ساخت مدل سه بعدی برای محصولات برای فروشگاه اینترنتی

تیم محتوا سلدان
نوشته شده در تاریخ July 19, 2021

ایجاد یک سایت فروشگاهی نیاز به دانش در خصوص محتوا و ظاهر مناسب و دقیق مرتبط با این نوع سایت ها دارد. دلیل این موضوع به رقبابر می گردد. سایتهای فروشگاهی زیادی وجود دارند که به واسطه سایت خوبی که طراحی کرده اند، مخاطبان زیادی را به خود جلب نموده اند. پس اگر در طراحی سایت آنقدر حرفه ای نیستید، به سایت های فروشگاه ساز رایگان رجوع کنید. سلدان به عنوان یکی از بهترین فروشگاه سازها در این بخش به شما کمک خواهد کرد. این نوشتار بخشهای متنوع یک سایت فروشگاهی را معرفی می نماید و یک کاربرد ویژه که همان ساخت مدل سه بعدی یا طراحی تصاویر AR است را به طور مناسبی شرح خواهد داد. در ادامه آموزش ساخت مدل سه بعدی از محصولات برای تصاویر AR با استفاده از روش تبدیل با فرمت gltf و usdz در نرم افزارهای 3dsmax ، solidwork و cinema 4D ارائه خواهد شد.

 

آشنایی با فرمت gltf در ساخت مدل سه بعدی در تصاویر AR

فرمت gltf مخفف فرمت فایل انتقال کتابخانه گرافیکی به معنای فرمتی برای ساخت مدل سه بعدی است. این فرمت ساخت مدل سه بعدی بسیار کارا، کاربردی با حداقل حجم ممکن برای اجرا در اپلیکیشن ها می باشد. سازندگان این فرمت آن را JPEG تصویر سه بعدی می نامند. در سال 2012 آغاز این تحول عظیم شکل گرفت. شاید بتوان گفت که تصاویر AR که ترجمان واقعیت افزوده است، جان مجدد به تصاویر است به نحوی که با افزودن محتوای بیشتر، درک عمیقتری از تصویر حاصل می شود. در ساخت مدل سه بعدی تصاویر AR ، به تصویر مورد نظر، صوت، حرکت و محتوای مکانی و زمانی افزوده می شود. تصاویر AR در کسب و کارها بسیار مشهودتر به نظر می رسند و تاثیرگذار ترند. شاید برای درک بهتر بتوان گفت که تعریف ساده و قابل فهمتری از تصاویر AR نوعی شبیه سازی است. مثلا در یک سایت فروشگاه مجازی، اگر مدیر سایت به دنبال آن باشد که درک واقعی از محصولات خود برای مشتریان ایجاد نماید، با پیاده سازی تصویر AR بر روی محصولات خود، حس جدیدی به مشتریان خواهد داد. این نوع از تصاویر، واقعیت را همانگونه که هست، نشان می دهد و با تصاویرVR که در آن از تصویر، چهره جدید و متفاوتی پدید می آورد فرق دارد. فرض کنید که قبل از خرید میز نهارخوری، جایگاه آن در منزل را به مشتری نشان خواهد داد. در این صورت، انتخاب میز با سلیقه و چیدمان منزل مشتری، همسو خواهد شد و افزایش رضایتایجاد می گردد. این همان موضوعی است که باعث خواهد شد تا مشتری همواره با ما همراه باشد.

فرمت gltf به طور رایگان توسط گروه گرونوس برای تبدیل موثر و فراخوانی طراحی مدل سه بعدی و جان بخشی به اشیاء منتشر شد. تمامی قالبهایی که بتوانند فرمت gltf و glb را پشتیبانی نمایند، می توانند از قابلیت تصاویرAR بهره مند شوند.

فرمت gltf در مبدل cinema 4D gltf exporter

نرم افزار cinema 4D به عنوان نرم افزاری خارق العاده در زمینه متحرک سازی تصاویر است. این نرم افزار قابلیت آن را دارد که با ایجاد افکتهای و طراحی های زیبا، متحرک سازی بصری زیبایی را فراهم آورد. این نرم افزار آلمانی توانایی تولید و اجرا یا به زبان کامپیوتری رندر کردن محتوای ایجاد شده را داراست. کاربردهای متعدد این نرم افزار عبارتند از:

  • شبیه سازی اعضای بدن
  • انیمیشن سازی
  • متحرک سازی تصاویر
  • تولید انواع افکت

 

استفاده از cinema 4D جهت تولید فیلم
استفاده از cinema 4D جهت تولید فیلم

جهت ایجاد تصویر با فرمت gltf و به منظور ایجاد واقعیت افزوده، در نرم افزار cinema 4D gltf exporter به قسمت فایل رفته و سپس وارد منوی export شده و فرمت GLTF با پسوند (*.gltf) را انتخاب و در نهایت آن را ذخیره نمایید. به تصویر زیر توجه نمایید که نمای پنجره ایجاد پسوند تصویرساز فوق است:

گزینه ها انتقال gltf
گزینه ها انتقال gltf

حال هر یک از گزینه ها را جهت آشنایی بیشتر توضیح می دهیم:

Export normal : تبدیل فایل به صورت عادی

Export uv coordinates : تبدیل مختصات بدون تغییر تصویر

Scale : مقیاس بندی

Export textures : تبدیل بافت و نوع بدون هر گونه تغییر

Double sided : جلوگیری از اختلاط تصویر در تصویر

Export trs animations : تبدیل صوتی انیمیشن

Export morph animation : تبدیل انیمیشن pose morph یا PLA

Export skin animations : تبدیل صوتی انیمیشن جهت اتصال

Bake animations : پیاده سازی فریم به فریم انیمیشن

Substeps : تعداد زیرگامهای بین هر دو فریم

Export frame : تبدیل محتوا از فریم کنونی یا یک فریم خاص

Export frame number : انتخاب فریم جهت انتقال

Fillip z : جابه جایی از سمت چپ به سمت راست سیستم

Export as binary (.glb) : تبدیل فرمت فایل gltf به فرم دودویی

در نرم افزار معرفی شده فوق و در بخش دوربین، فرمت gltf دارای یک پشتیبانی دو حالته دوربین است که عبارت است از: حالت پرسپکتیو و حالت موازی که در شکل زیر مشخص گردیده اند.

گزینه دوربین در نرم افزار cinema 4D gltf exporter

گزینه دوربین در نرم افزار cinema 4D gltf exporter

برای تمام کسانی که برای اولین دفعه با این نرم افزار آشنا شده اند، شاید کمی نگران کننده است. زیرا تعدد گزینه ها جهت تولید محتوای سه بعدی بسیار زیاد بوده و نیازمند تجربه است. اما با سلدان می توانید بر این نگرانی فائق آیید. سلدان به عنوان یکی از بهترین فروشگاه سازهای رایگان تمامی این قابلیتها را در اختیار شما قرار خواهد داد. به سلدان، سایت فروشگاه ساز رایگان، مراجعه نمایید. قابلیتهایی در سلدان ارائه شده است که تمام نیازهای یک سایت فروشگاهی را در اختیار شما قرار می دهد و به همین دلیل به عنوان بهترین سایت فروشگاه ساز و طراح در ساخت مدل سه بعدی تبدیل شده است.

منوی scale

در این قسمت می توانید با تغییر اندازه، مقیاس تصویر AR را تغییر دهید. به مثالهای زیر دقت نمایید:

C4D value > Scale option > Exported value
100 cm > 1 Centimeter > 100
1 cm > 1 Meter > 0.01
1 m > 1 Centimeter > 100
1 m > 1 Meter > 1

 

تصویر سه بعدی از ماکت خانه آینده
تصویر سه بعدی از ماکت خانه آینده

نوع ماده و جنس آن

با استفاده از نرم افزارهای مختلفی که فرمت gltf را پشتیبانی می کنند می توان به توصیف جنس مواد نیز پرداخت. در این قابلیت باید با ایجاد لایه های متعدد، به جنس ماده نیز اشاره کرد. برای استفاده از این قابلیت باید به بخش و منوی reflectance رجوع نموده تا بتوان به تمامی قابلیتها مانند رنگ، بعد، میزان نور و موارد متعدد دیگر دست یافت به تصویر زیر دقت نمایید.

حجم و جنس
حجم و جنس

در این نرم افزار تمام کادرهای آبی پشتیبانی شده و جهت طراحی سه بعدی اعمال می شوند. در این قسمت شما می توانید رنگ زمینه شکل، میزان حجم و چگال بودن یک جسم و ناهمواری های موجود در آن را با ایجاد لایه های مختلف بر روی هم مجسم و ایجاد نمایید به نحوی که بیننده احساس واقعی از جسم داشته باشد. مثلا یک گوی فلزی که در تصویر وجود داشته است به شکلی طراحی شود که ابعاد کروی و فلزی بودن آن واقعی به نظر برسد. از سوی دیگر طراحی هایی می توان ایجاد نمود که بافت شکل را تداعی نمایند. مثلا در این خصوص می توان با ایجاد مقیاس جدول شکل، ساخت مدل سه بعدی آن در فضا را بهتر نشان داد و با نامگذاری هر قسمت، هنگام فراخوانی از نام قسمت ایجاد شده استفاده نمایید. با توجه به تصویر زیر بخشهای دیگری که جهت طراحی سه بعدی تصاویر AR می توان در این نرم افزار مورد توجه قرار داد، نمایش داده شده اند:

بخشهای متنوع ایجاد تصویر سه بعدی
بخشهای متنوع ایجاد تصویر سه بعدی

نرم افزار 3ds max و فرمت gltf

نرم افزار دیگری که جهت ایجاد تصاویر AR با فرمت gltf مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار 3ds max است که نوعی نرم افزار ترکیبی جهت تبدیل، پشتیبانی و ایجاد انیمیشن است. این نرم افزار قدرتمند به منظورانتشار محصولات سه بعدی تولید گردیده است. برنامه نویسان همواره از این نرم افزار جهت گسترش فرآیند تولید محصولات سه بعدی بهره برده اند. برای مشاهده برخی از نمونه کارهای مشابه تولید شده توسط این نرم افزار به سایت فروشگاه ساز رایگان سلدان به نشانی https://selldone.ir/app-builder مراجعه نمایید. شروع کار با این نرم افزار، منوهای ایجاد شده به شکل زیر است. به شکل توجه نمایید:

منوی ابزار نرم افزار 3ds max
منوی ابزار نرم افزار 3ds max

همان طور که در این تصویر نمایش داده شده است، با استفاده از فایل تبدیل بابیلون می توان به تبدیل مورد نظر دست یافت. قبل از هر گونه اقدامی باید دقت نمود که بخش های ترکیبی جهت ساخت یک تصویر AR به یکدیگر پیوند خورده باشند. با ورود و انتخاب گزینه بابیلون (همان طور که در شکل مشخص است) به جعبه تنظیمات زیر خواهیم رسید:

صفحه تنظیمات بابیلون
صفحه تنظیمات بابیلون

در شکل مشخص است که به دنبال آن هستیم تا خروجی مدل به فرمت glb باشد. با انجام تنظیمات و اعمال تبدیل، مکعبهای زیر به ساخت مدل سه بعدی در فضا نزدیک خواهد شد.

تصویر سه بعدی AR
تصویر سه بعدی AR

نرم افزار solidworks و فرمت gltf

نرم افزار جذاب فرانسوی solidworks یک سه بعدی ساز مکانیکی است که بسیار قوی و در میان نرم افزارهای طراحی از قابلیتهای بالایی برخوردار است و حتی تحلیلهای مهندسی را نیز پشتیبانی می کند. از نام نرم افزار مشخص است که طراحی جامدات را بر عهده دارد. المانهایی که نرم افزار فوق به آنها توجه می کند، هم پارامترهای عددی مانند اندازه طول خط و هم پارامترهای مهندسی مانند موازی بودن دو خط را شامل می شود. این نرم افزار جهت تولید مدل یک جسم، سادگی و راحتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین انجام طراحی های پیچیده و امکان ایجاد مدلهای انفجاری از جمله دیگر قابلیتهای این نرم افزار است. نرم افزار solidworks توانسته با پشتیبانی فرمت gltf به جان بخشی و واقع گرایی تصاویر وسعت بخشد. فرمت gltf که محصول گروه گرونوس بوده است، به عنوان فرمتی مناسب و کارا، کاربردی و با حداقل اندازه برای پردازش توسط اپلیکیشن ها می باشد. حرفه ای گری تا حدی است که در ایجاد فرمت gltf اطلاعاتی شامل ابعاد هندسی، وضوح، متن، انیمیشن،مطالعه حرکت جسم، پیکربندی، حالت، گستردگی، روشنایی و ابر داده لحاظ شده است و این به معنای فوق العاده بودن این نوع فرمت برای تبدیل تصویر است. این محتوا باعث خواهد شد تا تصاویر سه بعدی AR تولید گردند. در دنیای کنونی بسیاری از نرم افزارهای گرافیکی حتی ساده ترین انواع آنها را نیز مجهز به این ویژگی برجسته شده اند تا تصاویری ایجادشوند که بسیار با کیفیت هستند و در دل خود محتوا را انتقال می دهند. این گونه ساخت مدل سه بعدی محقق می شود.

طراحی جامدات
طراحی جامدات

از جمله مزایایی که نرم افزار فوق باعث می شود تا از آن به طور مطلوب و مورد علاقه ای استفاده گردد، توسعه مبدل واقع گرا می باشد. در این نرم افزار تمامی ابعاد داخلی و خارجی یک طراحی بهبود می یابد و به واقعیت نزدیک خواهد شد. همچنین این طراحی های چندبخشی بسیار موثر تر به فروش می روند. با استفاده از این قابلیت می توان افراد زیر مجموعه و کارمندان را نیز به صورت جذابی آموزش داد. مثلا با ایجاد یک واقع گرایی سه بعدی، اجرای خدمات رسانی توسط دستگاه ام آر آی به تکنسین در جذابترین حالت خود میسر خواهد شد. برای تبدیل به فرمت gltf در نرم افزار solidworks به صورت زیر عمل می کنیم:

File > Export > Export Project

سپس جهت ذخیره سازی حتما فرمت انتخابی را *.gltf یا *.glb انتخاب نمایید.

دوربین واقع گرایی سه بعدی
دوربین واقع گرایی سه بعدی

با توجه به مطالب ذکر شده به راحتی می توان دریافت که استفاده از این نرم افزار در طراحی سایت فروشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است. ساخت مدل سه بعدی به تخصص نیاز دارد. لذا سایتهای فروشگاه ساز با استفاده از این قابلیت ها، طراحی های خود را به بهترین شکل ارائه می دهند. سلدان به عنوان بهترین فروشگاه ساز، با مشاوره پیوسته همواره همراه شماست و پذیرای انواع سفارش در خصوص ساخت مدل سه بعدی متناسب با سایت فروشگاهی است.

مدل های سه بعدی و واقعیت افزوده و سئو

با استفاده از طراحی مدل سه بعدی تصاویر AR می توانید محتوای خود را با استفاده از امکانات ویژه ای که سایت فروشگاه ساز در اختیار شما می گذارد و یا شما به طراحی آن مشغول می شوید، به صورتی که برای مشتری درک بهتری ایجاد می کند، فراهم آورید. گاهی اوقات خواندن خطوط متوالی یک متن کسالت آور است. اما می توان تمام آن متن را در قالب یک تصویر جایگزین کرد و با استفاده از قابلیت AR ، آن را به محتوایی تبدیل نمود که مشتری با آن ارتباط بهتر برقرار نماید. یکی از امتیازاتی که در سئو مورد ارزیابی قرار می گیرد، ارتباط موثر با کاربر است. به سایت فروشگاه ساز رایگان سلدان مراجعه کنید. امکانات ویژه ای را که تمام آن توسط کارشناسان این سایت برای فروشگاه مجازی شما مورد نیاز است، تماشا نمایید. همگی امکانات فروشگاه مجازی شما، توسط سلدان مهیا خواهد شد. سلدان به عنوان بهترین فروشگاه ساز همراه شما است. در بهینه سازی موتور جستجو، محتوای سایت، قالب سایت، امکانات مندرج در سایت، میزان حضور کاربران در سایت شما و موارد متعدد دیگری که توسط الگوریتم های پیچیده مورد ارزیابی قرار می گیرند، به عنوان امتیاز محسوب می شوند و در رتبه بندی یک سایت موثر خواهند بود. این موضوع زمانی ارزش بیشتری می یابد که با یک سایت فروشگاهی سر و کار داریم. سایتهای فروشگاهی نیاز دارند تا جهت رضایت مشتری و افزایش زمان حضور مشتری در سایت به منظور ترغیب به خرید یا خرید بیشتر، از امکاناتی استفاده نمایند که این هدف میسر گردد. سلدون به عنوان بهترین فروشگاه ساز رایگان با ارائه ساده ترین الگوها جهت برندسازی و ایجاد سایت فروشگاهی برای شما و بدون استفاده از کدنویسی های سنگین، شرایط مطلوبی برای شما مهیا نموده است. همانطور که اشاره شد، یک سایت فروشگاهی باید داده های ساختاریافته با محتوای دقیق داشته باشد. سایت فروشگاه ساز سلدون به شما در رسیدن به این هدف یاری می رساند و راهنمایی خواهد بود تا بتوانید کسب و کار خود را در بهترین شکل خود معرفی نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهhttps://selldone.ir/seo مراجعه نمایید.

با سایت فروشگاه ساز رایگان سلدان بیشتر آشنا شوید

سلدان یک سایت طراح در حوزه بازاریابی دیجیتال و فعالیتهای مشابه و ارائه دهنده انواع خدمات مشاوره ای در حوزه طراحی سایت به خصوص طراحی سایت فروشگاهی است. در خصوص مبحث دیجیتال مارکتینگ به نشانی https://selldone.ir/marketing مراجعه کرده و با فرآیند اقدامات سلدان بیشتر آشنا شوید. جهت طراحی سایت فروشگاه ساز نیازمند مراجعه به سرور خاص و دریافت دامنه هستیم. لذا ابتدا باید توسط ثبت نام در هاست، ثبت دامنه نموده و اقدامات دیگر را پی بگیریم. سلدان به عنوان بهترین سایت فروشگاه ساز رایگان، این امکان را فراهم آورده تا کاربران بتوانند به طور رایگان از این مزیت بهره مند گردد. همچنین خدمات نوپای ابری نیز بر مزایای اشاره خواهدافزود. با سلدان همراه باشید و جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس https://selldone.ir/cloud مراجعه نمایید.

1- برخی از قابلیت های سلدان را بیان نمایید. سایت سلدان به عنوان طراح انواع سایت و ارائه دهنده انواع پشتیبانی در زمینه سایت تولید شده و محتوای ارائه شده برای سایتها فعالیت می نماید. از جمله مهمترین فعالیت این سایت در خصوص ایجاد فروشگاه ساز رایگان بوده که آن را به بهترین سایت فروشگاه ساز تبدیل نموده است.

2- سئو چیست؟ به تمامی اقدامات انجام گرفته در خصوص محتوای یک سایت که باعث شود در الگوریتمهای موتور جستجو به عنوان سایت برتر معرفی شود و رتبه بهتری را کسب نماید، سئو (search engine optimization) گفته می شود.

3- پشتیبانی سایت سلدان در چه حوزه هایی می باشد؟ سایت سلدان از ابتدایی ترین موضوعات طراحی سایت، اعمال اقدامات مدیریتی و نظارتی، تولید محتوا و سئو، مشتری مداری، مشاوره طراحی سایت و اقدامات متعدد دیگر به طور گسترده فعالیت می نماید.

4- ویژگی یک سایت فروشگاهی خود چیست؟ در گام اول طراحی مناسب و در ادامه تعریف متعدد کالا جهت فروش و ایجاد المان های متفاوت جهت تعریف و تبلیغ در خصوص کالای معرفی شده و بصری سازی آن کالا برای مشتری مثلا تبدیل تصویر ساده به تصویر مدل سه بعدی ARشما می توانید از فروشگاه ساز کاملا رایگان سلدان استفاده کنید و علاوه بر تصاویر عادی محصولات، تصاویر سه بعدی با تکنولوژی AR رو هم به مشتریان خود نشان دهید. به این شکل تمامی زوایای محصولات به خوبی مشخص و در تصمیم به خرید به مشتریان کمک میکنید. این همان ویژگی رویایی است که در سایت سلدان برای شما محقق خواهد شد.


با بهترین فروشگاه ساز رایگان، کسب و کار خود را آنلاین کنید.

30 روز ضمانت بازگشت مبلغ

با نرخ پایین فروش آنلاین خود خداحافظی کنید!

جهت ساخت تصاویر سه بعدی واقعیت افزوده از چه فرمتهایی بهره می بریم؟

gltf – usdz

تصاویر AR چیست؟

تصاویر AR یا تصاویر واقعیت افزوده به معنای آن است که چشم انسان تصاویر را همانگونه که هست اما با دقت بالاتر و از جهات متفاوت ببیند. مثلا نقشه ساخت منزل خود را در قالب یک نمای ساخت مدل سه بعدی کامل ببیند تا بتواند نسبت به آینده ساخته شده این منزل درک بهتر داشته باشد. این موضوع باعث خواهد شد تا بهتر بتواند تصمیم بگیرد و حتی نواقص را نیز برطرف سازد.

تفاوت تصویر AR با تصویر VR چیست؟

تصویر AR واقع گرایی و به معنایی جان مجدد به تصویر است به گونه ای که درک ما از آن تصویر چند برابر می شود اما تصویرVR به تغییر تصویر می انجامد و تصویر را به چیز جدیدی که در مجاز است بدل می سازد. بیشتر از تصایر VR در ایجاد تخیل و تولید محتوای مجازی استفاده می شود.

چند نمونه از نرم افزارهایی که به تولید تصویر AR منتهی می شوند معرفی نمایید؟

البته لازم به توضیح است که بسیاری از نرم افزارهای تولید تصویر پیشرفته با ورژن های جدید، قابلیت تبدیل شدن تصویر به ساخت مدل سه بعدی AR را دارا شده اند اما می توان با نرم افزار cinema 4D و 3Ds max این کار را مطلوبتر طراحی نمود.

از قابلیتهای نرم افزار cinema 4D چند نمونه بیان کنید؟

نرم افزار cinema 4D از جمله نرم افزارهای قوی در حوزه طراحی می باشد که جهت ساخت مدل سه بعدی کاربرد دارد. همچنین کارایی این نرم افزار در تولید انیمیشن و ایجاد متحرک سازی تصاویر نیز فوق العاده می باشد. این نرم افزار قابلیت رندر کردن محصولات تولید شده خود را نیز دارد. این نرم افزار کامل دارای ابزارهای قدرتمند طراحی سه بعدی است.

کاربرد نرم افزار 3Ds max چیست؟

نرم افزاری سه بعدی ساز که عموما برای طراحی های معمارگونه کاربرد دارد و در تولید محصولاتی که وابسته به تخیل هستند می تواند به خوبی عمل نماید. یعنی به واسطه طراحی مناسب به پیش بینی آینده بپردازید. این نرم افزار بسیار در تولیدات سه بعدی حوزه معماری به کار می رود. شاید از جمله استفاده های مرتبط با موضوع این متن، استفاده از این نرم افزار در تولید انواع انیمیشن و جلوه های ویژه است.

برای تبدیل فرمت تصویر به تصویر AR در solidworks چگونه عمل می کنیم؟

برای این کار به صورت زیر و با استفاده از منوی ابزار عمل می نماییم : File > Export > Export Project سپس فرمت مورد نظر را انتخاب و ذخیره می نماییم.

جنس مواد در نرم افزار cinema 4D چگونه مشخص می شود؟

در این نرم افزار این قابلیت وجود دارد که با ایجاد لایه های مختلفی بتوان جنس مواد را ملموس تر نشان داد.

تیم محتوا سلدان
نویسنده تیم محتوا سلدان
تاریخ انتشار: July 19, 2021 July 19, 2021

مطالب مرتبط با آموزش ساخت مدل سه بعدی برای محصولات برای فروشگاه اینترنتی

مطالب مرتبط با آموزش ساخت مدل سه بعدی برای محصولات برای فروشگاه اینترنتی